Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

HISTORIA

23 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~nikt~

~nikt~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 07:36:11

POLSKA 990- 2010.

DZIWNY JEST TEN ŚWIAT


#22 ~nikt~

~nikt~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 07:46:59

KIEDY WYMORDOWANO WIĘCEJ POLAKÓW W LATACH 1945- 1990, CZY W LATACH 1991 - 2013 ??? UKŁAD WARSZAWSKI , CZY UKŁAD UNIA EUROPEJSKA Z WATYKANEM I UKŁADEM MOSKIEWSKIM ??? MORDERCY DLA WAS ZADANIE, WYSTARCZY POLICZYĆ ILOŚĆ TRUPÓW. EURO PROSTYTUTKI Z BRUKSELI DO LICZENIA. KATYŃ TO PESTKA Z WAMI MORDERCAMI.

#23 ~Precz z POkomuną.~

~Precz z POkomuną.~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 09:35:25

W wiadomościach reżimowych telewizorni tylko zdawkowo nadmieniają jednym zdaniem o dzisiejszym święcie ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH , za to chętnie rozwijają temat dnia puszystych , platrforma na tapecie itp . bzdury nieistotne dla Polaków.
TV publiczna sięga już dna, staje się coraz bardziej propagandą partii rządzących , jak za Urbana. Wszelkimi sposobami esbeckimi wciskają ludziom ciemnotę , manipulują i kłamią , dlatego boją się TV TRWAM, która przekazuje prawdę , jak Wolna Europa za PRL.Wraca coraz bardziej nachalny totalitaryzm, jak widać , coraz bezczelniej prześladują całe grupy społeczne , dyskryminują media katolickie. lekceważą ludzi wierzących. Czas powiedzieć DOŚĆ , takiego rządu szkodzącego Polsce i Polakom.

#24 ~Bez pamięci nie ma przyszł~

~Bez pamięci nie ma przyszł~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 11:47:53


Zapluty Karzeł Reakcji: Żołnierze wyklęci-kim byli i czemu tak bała się ich PRL-owska Polska?

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy.Wielu polskich żołnierzy zdawało sobie sprawę,że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego.Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę,aż do ostatecznego zwycięstwa.Peerelowscy pseudohistorycy nazywali ten okres epoką walki o utrwalenie władzy ludowej.Tak naprawdę-był to czas,kiedy komuniści pozbywali się ostatnich,prawdziwych obrońców niepodległej Polski.Wielu z nich poległo z bronią w ręku,a innych więziono i poddawano okrutnym torturom.Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych,których wynik był z góry przesądzony-natychmiastowy wyrok śmierci.

Przez całe lata PRL-u,żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano zaplutymi karłami reakcji,a wszystkie niepodległościowe organizacje,do których należeli,określano jako faszystowskie bandy.W latach 1945-1956,według ciągle niepełnych danych,z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys.żołnierzy podziemia niepodległościowego,a 5 tys.skazano na karę śmierci.Dodatkowo,w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy żołnierzy wyklętych.Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim,mimo to władza ludowa nie dawała im spokoju.Jako reakcyjni bandyci stale znajdowali się pod baczną obserwacją zawsze czujnych służb bezpieczeństwa.

Dla instalującej się władzy ludowej partyzanci stanowili poważne zagrożenie.Żołnierzy podziemia niełatwo było wykryć,a ich działalność,skupiająca się na likwidacji Sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów,była znakiem sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji.Partyzanci podziemia wierzyli w rychły wybuch III wojny światowej,który mógłby Polsce przynieść niepodległość.Jednak sfałszowane wybory z 1947 roku i bierność Zachodu wobec tego faktu,zaczęły rodzić w leśnych szeregach pesymizm i przekonanie o bezsensowności dalszego oporu.Ujawnianiu się partyzantów sprzyjała też ustawa amnestyjna wprowadzona w marcu 1947 roku

Amnestie przedstawiono jako akt dobrej woli i łaską zwycięzców nad zwyciężonymi.Aby osiągnąć pożądany sukces,zaangażowano aparat propagandy.Faktycznym celem amnestii była likwidacja zorganizowanego oporu przeciwników władzy ludowej.Obietnic amnestyjnych nie dotrzymano.Zebrana w toku przesłuchań wiedza,posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcie do osób nadal prowadzących walkę.W czasie amnestii z podziemia wyszło 53 517 osób,swoją działalność ujawniło także 23 257 osób przebywających w więzieniach.Łącznie amnestia objęła 76 774 osoby.

Jednak nie wszyscy postanowili się ujawniać,choć działania propagandy sprawiły,że informacja o amnestii trafiła do większości partyzantów.Kiedy trafiła ona do majora Hieronima Dekutowskiego ps.Zapora,dowódcy partyzanckiego oddziału,miał on rzec do swoich żołnierzy:Amnestia to jest dla złodziei,a my to jesteśmy wojsko polskie.

Zaledwie pół roku po tych słowach Zapora został złapany.Przez okres ponad roku był więziony i okrutnie maltretowany.Dla jeszcze większego upokorzenia-majora Dekutowskiego oraz jego podkomendnych,podczas procesu odbywającego się w listopadzie 1948 roku,ubrano w mundury Wermachtu.Na Zaporę i jego sześciu żołnierzy zasądzono wyrok śmierci, który niezwłocznie wykonano.W chwili śmierci,pomimo tego,że miał tylko 30 lat,wyglądał jak starzec z siwymi włosami,wybitymi zębami,połamanymi rękami,nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami.Jego ostatnie słowa brzmiały:Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!.

Major Dekutowski był jednym z wielu żołnierzy z podziemia niepodległościowego,których po okrutnym śledztwie,na podstawie prawomocnego wyroku sądu skazywano na śmierć.Do bardziej znanych żołnierzy wyklętych należą chociażby:Józef Kuraś ps.Ogień,Zygmunt Szendzielarz ps.Łupaszka,Stanisław Sojczyński ps.Warszyc,Danuta Siedzikówna ps.Inka i wielu,wielu innych.Natomiast ostatnim oficerem polskiego podziemia był Stanisław Marchewka ps.Ryba,który zginął z bronią w ręku w marcu 1957 roku.Dłużej od niego przetrwał tylko Józef Franczak ps.Lalek,zabity przez SB na Lubelszczyźnie w marcu 1963 roku.Fizyczna eksterminacja żołnierzy antykomunistycznego podziemia nie wystarczyła komunistom.Dobrze wiedzieli,że z ofiary ich życia może w przyszłości powstać mit,z którego nowe pokolenia Polaków będą czerpały siłę do walki z komuną. Podlegli sowietom politycy w Polsce obawiali się,że miejsca złożenia ich ciał staną się miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa.I właśnie dlatego,zabitych czy też zamęczonych partyzantów chowano potajemnie.Najczęściej nocą,w dołach kloacznych,na torfowiskach,wysypiskach śmieci,często posiłkując się wapnem rozkładającym zwłoki.

Od 2011 roku,dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym,poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia.Właśnie tego dnia w 1951 w kazamatach mokotowskiego więzienia strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W procesach antykomunistycznej partyzantki sędziami byli m.in.Helena Wolińska-Brus ps.Lena,(w rzeczywistości Fajga Mindla Danielak),polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego,pochodzący z zamożnej,żydowskiej rodziny kupieckiej stalinowski sędzia Beniamin Wejsblech,a także Stefan Michnik,brat redaktora naczelnego Gazety Wyborczej,Adama Michnika.
-onet
Dołączona grafika


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: HISTORIA

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych