Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

"Żołnierze wyklęci" - blaski i cienie.

wyklęcileśni niezłomni nsz nzw ak win wis nie roak

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 ....

....

suum cuique

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 16:26:54

Za chwilę 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Tak, jak jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz, żołnierze powojennego antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, byli tylko i wyłącznie "wyklęci", tak od lat kilku króluje narracja, że byli Oni tylko i wyłącznie bohaterami tamtych dni.

A historia, jak życie, rzadko jest biało-czarna. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że nigdy.

Wszystko ma swoje blaski i cienie.

"Żołnierze wyklęci" również.

Zapraszam do dyskusji o blaskach i cieniach tych formacji, o obu stronach tego samego medalu.

#2 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 17:26:58

Do założenia wątku skłonił mnie list czytelnika, opublikowany w jednym z periodyków (bez kryptoreklamy).

W związku z nadchodzącą rocznicą święta żołnierzy wyklętych, odżyły we mnie wspomnienia z lat powojennych, szczególnie jednego, bardzo tragicznego, które utkwiło mi w pamięci.

Urodziłem się przed drugą wojną na wsi koło Radomska.

Pamiętam dokładnie lato 1944 r. - sierpień, ładna pogoda. Uśmiechy na twarzach - Warszawa walczy!

Po zakończeniu Powstania widzieliśmy luny nad miastem. Słychać było głosy - Warszawa płonie. Ludzie płakali.W naszym domu kwaterowała wdowa z synkiem, wysiedleni z Warszawy.

Jest zima, gdzieś około lutego 1945 r. W naszym obejściu stacjonują Niemcy z wozami zaprzęgniętymi w konie. Po przenocowaniu, odjeżdżając, podmienili dziadkowi konia, na innego, bardzo wyczerpanego.

Koniec wojny. Wrzesień 1945 r. - idę do szkoły podstawowej. Wcześniej rozstaję się z synkiem zakwaterowanym u nas wraz z mamą. Obaj płaczemy. Zżyłem się z nim, bo cały czas pasł ze mną krowy. Wrócili do Warszawy, bo on też miał rozpocząć naukę.

Jest jesień 1947 r. Dziadek narzeka na konia, którego podmienili mu Niemcy. Jest zbyt słaby do obróbki roli. Umówił się z sąsiadem, że kupi od niego innego konia. Pojechał na targ i sprzedał słabe zwierzę za 12 tys. zł.

Tej samej nocy walenie do drzwi. Dziadek pyta: "Kto tam?". Odpowiedź: "Wojsko Polskie!". Jakie wojsko, jest noc. "Otwierać, bo wyważymy drzwi!" Wchodzą uzbrojeni, jeden zostaje na czatach, dwóch wchodzi do mieszkania. Ubrania mają wojskowo-cywilne. "Sprzedałeś dzisiaj konia na targu, wziąłeś 12 tys. zł, oddaj pieniądze!" Dziadek mówi, że nie ma, bo dał zadatek na kupno nowego. Ja z bratem zaczęliśmy płakać, wygnali nas do pokoju, ale i tak widzieliśmy wszystko, co się w kuchni dzieje. Bili dziadka rękojeścią pistoletu, aż polała mu się krew z uszu. Gdy zemdlał, polali go wodą z wiaderka stojącego w kuchni i bili dalej. Zastrzelili naszego pieska, który zaczął strasznie szczekać. Zagrozili dziadkowi, że go zabiją, jak nie odda tych pieniędzy. W końcu oddał - miał schowane w w beczce ze zbożem. Przeliczyli - były wszystkie. Babcia zaczęła błagać, aby chociaż niewielką kwotę zostawili na lekarstwa, bo moja matka wtedy ciężko chorowała na płuca. Dali 100 zł, a po kolejnych prośbach babci dołożyli jeszcze 100 zł. Na odchodne zagrozili, że jeżeli dziadek zgłosi na milicję, to wrócą i zabiją go jak tego psa. Dziadek tych pseudożołnierzy nazywał "leśnymi". Nie zgłosił tego zdarzenia nikomu, bo bardzo się bał.

Bez konia była bieda. W tamtym czasie zdobycie pieniędzy na kupno nowego konia było niemożliwe. Chleb jadłem tylko na święta. Od wczesnej wiosny do zimy chodziłem boso. nie było nawet pieniędzy na kupno trepów.

W 1949 r. zabrała mnie od dziadków ciocia, która mieszkała na Ziemiach Odzyskanych na Dolnym Śląsku. Rok wcześniej zmarła moja mama. Byłem sierotą, bo ojciec zginął podczas wojny. Ciotka uratowała mnie od pasania krów. Dziadek nie pozwalał mi systematycznie chodzić do szkoły, więc gdy przyjechałem do nowego domu, okazało się, że musiałem powtarzać czwartą klasę.

Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej w Kłodzku, w 1954 r. podjąłem pracę jako tokarz. Obok naszego zakładu była kopalnia węgla kamiennego. Jesienią tego roku, wcześnie rano, "leśni" pojawili się w kopalni w celu zdobycia pieniędzy. Musieli uciekać, bo zaraz przyszło wojsko. Nadmieniam, że wokoło były same lasy.

W listopadzie 1954 r. otrzymałem pierwszą wypłatę. Kupiłem znaczek za 5 zł na odbudowę stolicy. Czułem się dumny.

W 1964 r. do pracy został przyjęty człowiek, który wyszedł z więzienia po odsiedzeniu skróconego wyroku za walkę z władzą ludową. Zaprzyjaźniłem się z nim. Chłonąłem wszystko, co opowiadał o swojej walce. Sam wcześniej nie mógł się ujawnić, gdyż, jak mówił, obowiązywała go przysięga i miał dowódcę w stopniu kapitana.

Miałem i mam dużo sympatii do tego człowieka, rozumiałem jego sytuację, nie wyciągałem żadnych wniosków. Jednak dzisiaj, gdy widzę jak gloryfikuje się tych ludzi, nazywając ich "żołnierzami wyklętymi", to odżyły we mnie te opowieści i tamto powojenne dramatyczne przeżycie.

Dla mnie dowódcy "żołnierzy wyklętych" będą przeklęci na zawsze, a ich poddani wykorzystani i uwikłani w konflikt powojennych elit, które walczyły o wolną Polskę. (...)

Coraz mniej żyje naocznych świadków tamtych czasów, a dochodzi do głosu coraz więcej tych, którzy o realiach tamtych czasów nie wiedzą nic, albo jeszcze mniej.

Osobiście wolę poczytać/posłuchać tych pierwszych. Ich opowieści o blaskach, ale i o cieniach.

p.s. Końcówkę listu usunąłem, bo nie dotyczyła stricte tematu tego wątku.

#3 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 24 luty 2016 - 17:35:02

#2020  Politycznie rzecz biorąc: post #2020 ....
Napisano 57 minut temu
Dreistadt, dnia 24 Lut 2016 - 12:24 AM, napisał:

A teraz na poważnie :mellow:

1456268049_w7ejmg_600.jpg

Poprosiłem moderację o przeniesienie tego posta do wątku "Żołnierze wyklęci - blaski i cienie". Tam chyba jest właściwy adres, by przypomnieć o nadchodzącej rocznicy, a i "odpolitycznienie" Im nie zaszkodzi. Bo że nie pomoże, to pewne.

#4 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 20:31:46

Wyroku nie zgodził się wysłuchać na kolanach....więc połamano mu nogi.

Generał August Emil Fieldorf, ps."Nil"

#5 Dreistadt

Dreistadt

Ten użytkownik jest aktywny w Bieszczadach

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:08:07

https://youtu.be/3plJ_8VCngM

#6 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:12:52

Niektórych wypowiedzi po prostu nie wypada komentować.

Ale tego typu szlam wylewa się z obu stron.

#7 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:18:28

1451909231_fz47nm_600.jpg

#8 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:25:55

1451909231_fz47nm_600.jpg

Polskość. Co dla Ciebie to znaczy? Zdefiniuj to w kilku zdaniach - jeżeli potrafisz.

Potrafisz?

#9 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:26:17

Niektórych wypowiedzi po prostu nie wypada komentować.

Ale tego typu szlam wylewa się z obu stron.

Tak, ale też nie należy wszystkich jedną miarą...., bowiem wśród nich zwykłych bandziorów nie brakowało, choć też byli wrogami ludu pracującego miast i WSI B)

1453812698_ogpmrs_600.jpg

#10 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:33:26

Polskość. Co dla Ciebie to znaczy?

1451041717_f4wmoa_600.jpg

#11 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:39:11

Mhm....A bez "demotów"?

Tak własnymi słowy? Naszą piękną, kwiecistą polszczyzną?

#12 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 24 luty 2016 - 21:53:55

Mhm....A bez "demotów"?

Tak własnymi słowy? Naszą piękną, kwiecistą polszczyzną?

Ale po co, kiedy nawet wyrazem twarzy można wiele skwitować, prawda? :)

1456774279_w8ysuk_600.jpg

Użytkownik Dreistadt edytował ten post 29 luty 2016 - 21:26:42

#13 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:15:29

1456780628_ckx0mb_600.jpg

#14 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:22:26

"Z inicjatywą ustawodawczą dot. ustanowienia 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wystąpił w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu zapisano, że święto jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku." - wiarygodne źródło pozyskanej i rozpowszechnianej informacji.

#15 ....

....

suum cuique

• PipPipPipPip
  • 940 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:31:54

1456780628_ckx0mb_600.jpg

O bydlakach i mordercach pamiętajmy również. Oddajmy sprawiedliwość prawdzie. I prawdę sprawiedliwości.

"Bury". "Ogień". Nigdy nie będziecie zasiadać w panteonie polskich bohaterów tamtych strasznych dni.

#16 pantadeusz2015

pantadeusz2015

Swojak

• PipPipPipPip
  • 2286 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:52:14

Tak, ale też nie należy wszystkich jedną miarą...., bowiem wśród nich zwykłych bandziorów nie brakowało, choć też byli wrogami ludu pracującego miast i WSI B)

1453812698_ogpmrs_600.jpg

To byli zwykli zbrodniarze, pod przykrywką walki z ""komunizmem"" -- którego ma Ziemiach Polskich w ogóle nie było - kradli, mordowali i bestwili się na ludnośći polskiej, która cokolwiek miała w posiadaniu - to mają być "bochaterowie" ze słomą i gnojejm w butacch

Użytkownik pantadeusz2015 edytował ten post 01 marzec 2016 - 16:30:20

#17 Dreistadt

Dreistadt

• PipPipPipPip
  • 19430 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:55:59

"W byłym areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Lider PiS-u Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej podkreślił, że ma ono służyć zarówno pamięci, edukacji, kształtowaniu świadomości, jak i badaniom.

Kaczyński wskazywał na konieczność przekazania prawdy o tej walce – walce, która, jak mówił, była i pozostaje sensem polskiej historii. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił z kolei, że jest to spełnienie testamentu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

To przedsięwzięcie, jak dodał były premier, będzie miało także wymiar symboliczny; będzie to jeden z elementów ostatecznego zakończenia epoki przejściowej. Epoki, w której Polska była już wolna, sama mogła wyłaniać swoje władze, ale w której władze te na różne sposoby związane były z tym, co było przedtem. Musimy doprowadzić do zakończenia tej epoki. Musimy to zrobić w interesie nas wszystkich, w interesie narodu, bo tylko zupełnie uwolniona od tej złej przeszłości Polska może się rozwijać, może uzyskać to, na czym zależy nam wszystkim – wielki historyczny sukces –"  - jak podają wolne media ....

To byli zwykli zbrodniarze, pod przykrywką walki

W każdym stadzie znajdzie się parszywa owca, a i dziś podobnie, prawda? B)

1456694751_esfwub_600.jpg

Użytkownik Dreistadt edytował ten post 01 marzec 2016 - 00:08:37

#18 Obecny1

Obecny1

Swojak

• PipPipPipPip
  • 25851 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 00:41:20

#19 -MISIA

-MISIA

Swojak

• PipPipPipPip
  • 13714 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 11:15:37

Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma
Mówisz mi, że nad Polską szare mgły
Pytasz mnie, czy rodzina, czy dziewczyna
I cóż ja, cóż ja odpowiem Ci

#

Może to ten szczególny kolor nieba
Może to tu przeżytych tyle lat
Może to ten pszeniczny zapach chleba
Może to pochylone strzechy chat

#

Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach
Może przed domem ten wiosenny zapach bzu
Może bociany, co wracają tu do gniazda
Coś, co każe im powracać tu

#

Mówisz mi, że inaczej żyją ludzie
Mówisz mi, że gdzieś ludzie żyją lżej
Mówisz mi, krótki sierpień, długi grudzień
Mówisz mi, długie noce, krótkie dnie

#

Mówisz mi, słuchaj stary jedno życie
Mówisz mi, spakuj rzeczy, wyjedź stąd
Mówisz mi, wstań i spakuj się o świcie
Czy to warto, tak pod górę, tak pod prąd

#

Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach
Może przed domem ten wiosenny zapach bzu
Może bociany, co wracają tu do gniazda
Coś, co każe im powracać tu

#

Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka
Może melodia, która w sercu cicho brzmi
Może mazurki, może walce Fryderyka
Może nadzieja doczekania lepszych dni

#

Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka
Może melodia, która w sercu cicho brzmi
Może mazurki, może walce Fryderyka
Może nadzieja dla ojczyzny lepszych dni

Użytkownik -MISIA edytował ten post 01 marzec 2016 - 12:53:53

#20 ~Ala2~

~Ala2~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 12:12:37

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wyklęcileśni, niezłomni, nsz, nzw, ak, win, wis, nie, roak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych