Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Zerówka czy przedszkole dla pięciolatków

edukacja

39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Witraż

Witraż

Swojak

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 1607 postów

Napisano 05 luty 2014 - 12:18:47

Mamusie i tatusiowie stają często przed dylematem, czy puścić dziecko pięcioletnie do przedszkola czy zerówki, nie wiadomo jaki program serwują w tym i tamtym. Każdy wspaniały rodzic zastanawia się gdzie dziecko będzie miało dogodne warunki :). Placówki takie wiadomym jest na pewno dają dużo możliwości rozwoju pociech ale rodzice i tak mają dylematy, tym bardziej że juz nie ma rejonizcji.

Użytkownik Witraż edytował ten post 05 luty 2014 - 12:56:17

#2 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 13:03:12

Chyba jednak jest rejonizacja.Popytaj w wydziale oświaty w UM.

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 13:32:43

Witraż  bredzisz, edukacja dla pięciolatków jest obowiązkowa od ubiegłego roku szkolnego tj. wszystkie pięciolatki obowiązkowo objęte są programem nauczania dla zerówek. PROGRAM NAUCZANIA DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWY TWORZY KURATORIUM OŚWIATY bez różnicy czy są to oddziały przedszkolne przy szkołach, czy są to przedszkola. Forma przyswajania takiegoż programu zależy od wyboru książek "pakietów" przez panie nauczycielki a także od chęci i zaangażowania nauczycieli jak i rodziców.

Szczerze, program nauczania drastycznie obniżył wymagania wobec zerówkowiczów, niestety w pierwszej klasie wiele trzeba nadrobić, bo dziecko wyuczone tylko zgodnie z zaleceniami Kuratorium później nie nadąża z pracą. Dobrze jest wymóc na nauczycielach w zerówce chociażby nauki  płynnego czytania. W pierwszej klasie jest duże tempo pracy, szybko wdrażane są wszystkie litery, nauka pisania a do tego czytanie i liczenie w pamięci - wszystko to w pierwszym półroczu!

#4 ~Ewelina~

~Ewelina~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 13:45:30

Witraż bredzisz, edukacja dla pięciolatków jest obowiązkowa od ubiegłego roku szkolnego tj. wszystkie pięciolatki obowiązkowo objęte są programem nauczania dla zerówek. PROGRAM NAUCZANIA DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWY TWORZY KURATORIUM OŚWIATY bez różnicy czy są to oddziały przedszkolne przy szkołach, czy są to przedszkola. Forma przyswajania takiegoż programu zależy od wyboru książek "pakietów" przez panie nauczycielki a także od chęci i zaangażowania nauczycieli jak i rodziców.
Szczerze, program nauczania drastycznie obniżył wymagania wobec zerówkowiczów, niestety w pierwszej klasie wiele trzeba nadrobić, bo dziecko wyuczone tylko zgodnie z zaleceniami Kuratorium później nie nadąża z pracą. Dobrze jest wymóc na nauczycielach w zerówce chociażby nauki płynnego czytania. W pierwszej klasie jest duże tempo pracy, szybko wdrażane są wszystkie litery, nauka pisania a do tego czytanie i liczenie w pamięci - wszystko to w pierwszym półroczu!

boisz sie czegoś że wyzywasz, lepie pokaż ten artykuł o rejonizacji, od kąd jesteśmy w uni nie ma rejonizacj4

#5 Witraż

Witraż

Swojak

• PipPipPipPip
  • 1607 postów

Napisano 05 luty 2014 - 14:06:50

Widzę że ktoś nie zrozumiał postu, to jeszcze raz napisze, trochę prościej, rodzice chcą posłać swoje dziecko do placówki oświatowej ale nie wiedzą gdzie czy do przedszkola czy do zerówki, nie ma rejonizacji więc mogą wybierać. Dużo rodziców nie mieszka w miejscu zameldowania swojego dziecka, więc chce aby jego dziecko chodziło tam gdzie mieszka. Ale mój post jest ogólnie o tym czy przedszkole czy zerówka. 

Użytkownik Witraż edytował ten post 05 luty 2014 - 14:34:33

#6 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 15:27:46

Widzę że ktoś nie zrozumiał postu, to jeszcze raz napisze, trochę prościej, rodzice chcą posłać swoje dziecko do placówki oświatowej ale nie wiedzą gdzie czy do przedszkola czy do zerówki, nie ma rejonizacji więc mogą wybierać. Dużo rodziców nie mieszka w miejscu zameldowania swojego dziecka, więc chce aby jego dziecko chodziło tam gdzie mieszka. Ale mój post jest ogólnie o tym czy przedszkole czy zerówka. 

Co do wyboru to decyzja rodzica, chyba sam wie, czy jego dziecko jest dojrzałe do szkoły, czy raczej powinno zostać w przedszkolu. Poza tym nauczyciele przedszkola robią tzw gotowość szkolną dla każdego dziecka i tam piszą jak wygląda przygotowanie danego dziecka do szkoły. To raczej ty masz kiepskie pojęcie na ten temat, albo z ciebie marny rodzic albo wywołujesz temat bo ci się nudzi.

#7 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 15:32:45

A propos rejonizacji to g... wiesz - była i jest ty wszystkowiedzący :lol: Nie wprowadzaj ludzi w błąd!

#8 ~Radosław~

~Radosław~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 15:43:26

Hej,ja mam dziecko 5letnie i jest w domu ze mną poniewaź mam taką pracę że mogę pozwolić sobie aby dziecko ze mną było, mam rodzine co mi przypilnuje dziecko na ten czas, więc nie było potrzeby aby dawać do przedszkola do tej pory, teraz jest obowiązek 5latka posłać do przedszkola lub zerówki, wiec nie pisz źe rodzic co chce się coś dowiedzieć nie jest dobrym rodzicem. Dziecko w zerówce może być do 5 godzin i mieć zajęcia w zakresie nie edukacyjnym, żadnego uczenia na siłe liter i cyfr ,a jak już to w formie zabawy do 6roku nie ma obowiązku.

#9 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 15:55:21

No to współczuję dziecku, pewnie rozkapryszony maminsynek. Dzieci po przedszkolach są daleko lepsze intelektualnie, mają profesjonalną naukę w trakcie zabawy. Przez zabawę uczy się najwięcej. Znają już trochę angielski, znają już większość liter i rzeczy typu: dni tygodnia, pory roku, mają edukację ekologiczną itp itd. Chyba twoje dziecko powinno chociaż ten jeden rok być w przedszkolu w zerówce, tam nadrobi zaległości w szkole raczej przy dużej grupie marne szanse. Mam wyjście pewnej szkoły naprzeciwko domu i widzę jak zerówka idzie we wrześniu na spacer, od razu wiem, które dzieci nie były w przedszkolu - płaczą za mamusią aż żal patrzeć a rówieśnicy mają oczywiście ubaw.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 16:00:20

No to współczuję dziecku, pewnie rozkapryszony maminsynek. Dzieci po przedszkolach są daleko lepsze intelektualnie, mają profesjonalną naukę w trakcie zabawy. Przez zabawę uczy się najwięcej. Znają już trochę angielski, znają już większość liter i rzeczy typu: dni tygodnia, pory roku, mają edukację ekologiczną itp itd. Chyba twoje dziecko powinno chociaż ten jeden rok być w przedszkolu w zerówce, tam nadrobi zaległości w szkole raczej przy dużej grupie marne szanse. Mam wyjście pewnej szkoły naprzeciwko domu i widzę jak zerówka idzie we wrześniu na spacer, od razu wiem, które dzieci nie były w przedszkolu - płaczą za mamusią aż żal patrzeć a rówieśnicy mają oczywiście ubaw.

chory zawiścią ziajający człowiek a po tobie od razu widać źeś szyderca i twoje dziecko też, widać że do kościoła nie chodzisz, dzieci w przedszkolu sa otumaniane

#11 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 16:06:59

chory zawiścią ziajający człowiek a po tobie od razu widać źeś szyderca i twoje dziecko też, widać że do kościoła nie chodzisz, dzieci w przedszkolu sa otumaniane

Stary idź się leczyć :lol: A do szkoły dasz??? Tam ci też otumanią, chociaż sądząc po tobie to tumana trudno otumanić :lol: Zabolała prawda o twoim genialnym wychowaniu więc daj do szkoły, przecież z moim zdaniem nie musisz się liczyć to o co ci chodzi. Piszę prawdę o dzieciach, którymi przez 5 lat nikt się nie zajmował edukacyjnie i od razu trafią do oślej ławeczki, szkoda mi dzieci, zapłacą za "mądrość" swoich niedouczonych tatuśków :lol: Aha do kościoła chodzę kiedy chcę i g...ci do tego :lol:

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 16:12:57

czy ty chory człowieku z zawiści i w dodatku otumaniony nie czytałeś źe Witraź pisał o zerówce i o przedszkolu, czy może coś z tobą jest nie tak.Dziecko sie rozwija wszędzie, jak ma duźe pole swobody

#13 ~Michał~

~Michał~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 17:01:24

lęborczaninie, jeśli masz dziecko w przedszkolu i uczysz wyśmiewania inne dzieci przez twoje dziecko to jakie dziecko będzie w przyszłości, czy będzie odnosiło się z szacunkiem, raczej nie. Panie w przedszkolach czy w zerówkach także powinny zwrócić uwagę na ten problem jakie zachowanie wynoszą z domów dzieci, tych rodziców jakie reprezentuje "lęborczanin" .Nauczycielki zajmujące się grupą dzieci powinny wiedzieć co jest dobre co jest złe, żadne zachowanie czy bicie czy poniżanie drugiej osoby a tym bardziej wyśmiewanie i ignorowanie nie jest stosowne

#14 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 17:32:45

lęborczaninie, jeśli masz dziecko w przedszkolu i uczysz wyśmiewania inne dzieci przez twoje dziecko to jakie dziecko będzie w przyszłości, czy będzie odnosiło się z szacunkiem, raczej nie. Panie w przedszkolach czy w zerówkach także powinny zwrócić uwagę na ten problem jakie zachowanie wynoszą z domów dzieci, tych rodziców jakie reprezentuje "lęborczanin" .Nauczycielki zajmujące się grupą dzieci powinny wiedzieć co jest dobre co jest złe, żadne zachowanie czy bicie czy poniżanie drugiej osoby a tym bardziej wyśmiewanie i ignorowanie nie jest stosowne

A gdzie ja napisałem, że uczę dziecko wyśmiewania, pogięło was???

#15 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 17:34:29

czy ty chory człowieku z zawiści i w dodatku otumaniony nie czytałeś źe Witraź pisał o zerówce i o przedszkolu, czy może coś z tobą jest nie tak.Dziecko sie rozwija wszędzie, jak ma duźe pole swobody

Samo się rozwija :lol: No tak w trójkącie bermudzkim na pewno :lol:

#16 Witraż

Witraż

Swojak

• PipPipPipPip
  • 1607 postów

Napisano 05 luty 2014 - 17:45:15

Co do wyboru to decyzja rodzica, chyba sam wie, czy jego dziecko jest dojrzałe do szkoły, czy raczej powinno zostać w przedszkolu. Poza tym nauczyciele przedszkola robią tzw gotowość szkolną dla każdego dziecka i tam piszą jak wygląda przygotowanie danego dziecka do szkoły. To raczej ty masz kiepskie pojęcie na ten temat, albo z ciebie marny rodzic albo wywołujesz temat bo ci się nudzi.

Ja piszę wciąż o wieku przedszkolnym lęborczaninie, czyż zerówka i przedszkole to nie to samo, podobno to samo :), jak widać nie orientujesz  się w temacie więc po co zabierasz głos :excl:  Pytanie brzmi czy zerówka dla pięciolatków czy przedszkole dla pięciolatków, ponieważ w przedszkolu dzieci trochę inny mają program niż w zerówce ale uwaga lęborczanin, to wciąż jest to samo, rozumiesz. Dziecko wciąż jest w wieku przedszkolnym nieprawdaż lęborczanin :)

Użytkownik Witraż edytował ten post 05 luty 2014 - 18:19:53

#17 Emka

Emka

Swojak

• PipPipPipPip
  • 3491 postów

Napisano 05 luty 2014 - 18:33:24

Witraż  bredzisz, edukacja dla pięciolatków jest obowiązkowa od ubiegłego roku szkolnego tj. wszystkie pięciolatki obowiązkowo objęte są programem nauczania dla zerówek. PROGRAM NAUCZANIA DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWY TWORZY KURATORIUM OŚWIATY bez różnicy czy są to oddziały przedszkolne przy szkołach, czy są to przedszkola. Forma przyswajania takiegoż programu zależy od wyboru książek "pakietów" przez panie nauczycielki a także od chęci i zaangażowania nauczycieli jak i rodziców.

Szczerze, program nauczania drastycznie obniżył wymagania wobec zerówkowiczów, niestety w pierwszej klasie wiele trzeba nadrobić, bo dziecko wyuczone tylko zgodnie z zaleceniami Kuratorium później nie nadąża z pracą. Dobrze jest wymóc na nauczycielach w zerówce chociażby nauki  płynnego czytania. W pierwszej klasie jest duże tempo pracy, szybko wdrażane są wszystkie litery, nauka pisania a do tego czytanie i liczenie w pamięci - wszystko to w pierwszym półroczu!

To nie było obniżenie wymagań wobec zerówkowiczów. Moim zdaniem to było wymuszenie na nauczycielach dostosowania wymagań do rozwoju psychoruchowego dziecka. "Wymuszenie" - bo wiele zbyt ambitnych nauczycielek zerówek za punkt honoru stawiało sobie żeby jej grupa czytała. Nauczycielki z klas I-III też się za bardzo przyzwyczaiły że do kl I trafiają już dzieci czytające i kręciły nosami na przedszkola gdzie nie było nacisku na czytanie - totalna bzdura, zaraz powiem dlaczego.

Obecnie zadaniem przedszkola (już od najmłodszych grup) ale głównie zerówek oczywiście, jest "przygotowanie do nauki czytania i pisania" a nie nauka pisania i czytania. Co oznacza to przygotowanie ? -  jest to praca nad rozwojem funkcji wzrokowych, słuchowych i grafomotorycznych - które są podstawą do nauki czytania i pisania. Jeśli te funkcje są słabo rozwinięte u dziecka to ZAWSZE na etapie szkolnym to wylezie ;) tzn dziecko będzie miało np.:

- trudności z nauką czytania (słaba analiza i synteza słuchowa i wzrokowa)

- trudności z nauką pisania - przestawianie liter w wyrazach itd.

może być tez tak, że w kl I-III będzie wszystko ok, a w kl IV gdy proces nauki się zmienia dziecko może zacząć robić mnóstwo błędów ortograficznych bo "odezwie się" niewypracowana w zerówce pamięć wzrokowa :) więc droga pani, którą cytuję wyżej, pani słowa - "niestety w pierwszej klasie wiele trzeba nadrobić, bo dziecko wyuczone tylko zgodnie z zaleceniami Kuratorium później nie nadąża z pracą" - te słowa zwyczajnie mnie zamurowały. Dziecko nie musi niczego nadrabiać! To zadaniem nauczyciela w kl I jest schować swoje ambicje w kieszeń i nauczyć dzieci czytać. To nie zadanie zerówek, tylko szkoły ! no ale jak ktoś czuje się mądrzejszy od kuratorium i specjalistów z zakresu psychologii rozwojowej, to dla mnie jest wszystko jasne dlaczego dzieci "nie nadążają" z programem ;) ehhhhhhhh przydałby się większy nadzór nad takimi nauczycielkami.

Przed zmianą programu było tak, że w wielu zerówkach nauczycielki na rozwój tych funkcji poświęcały co najwyżej wrzesień i październik /śmiech na sali/ a od listopada zmuszały dzieci do nauki czytania. I oczywiście, wiele dzieciaków sobie z tym radziło, tylko jak wyglądała ich nauka w szkole w starszych klasach ?...tego nie wie nikt :D O ile byli słabszymi uczniami, niż by mogli być ?...tego też nie wie nikt :D Pomijając przypadki zdolnych dzieci, wiele dzieciaków traciło na tym, że zabierano im czas na rozwój percepcji wzrokowej, słuchowej i motorycznej. W tej dziedzinie, każde pominięcie jakiegoś etapu jest szkodą dla dziecka.

Więc wierzcie lub nie, obecny program jest dużo lepszy dla dzieci. One przecież i tak wszystkie nauczą się czytać, więc skąd ten wyścig ? bo jedna mama będzie mogła się pochwalić przed drugą, że jej dzieciak już czyta ? bo jedna nauczycielka będzie się chwaliła przed drugą że jej klasa jest lepsza ?? no i mniej roboty mają, prawda ? ;) a gdzie tutaj indywidualizacja dzieci ?

Książek (liter) dziecku nie wolno wyrywać z rąk ;) jak chce poznawać litery, jest nimi zainteresowane to super ale niech się tym bawi, najlepiej w domu a w zerówce niech ćwiczy to, co jest mu niezbędne do dalszej nauki.

Dobrze przygotowane dziecko (z wyćwiczonymi funkcjami) w klasie I nauczy się czytać w miesiąc, najdalej w dwa :) i o to tu chodzi.

#18 ~Lęborczanin~

~Lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 19:12:52

Ja piszę wciąż o wieku przedszkolnym lęborczaninie, czyż zerówka i przedszkole to nie to samo, podobno to samo :), jak widać nie orientujesz  się w temacie więc po co zabierasz głos :excl:  Pytanie brzmi czy zerówka dla pięciolatków czy przedszkole dla pięciolatków, ponieważ w przedszkolu dzieci trochę inny mają program niż w zerówce ale uwaga lęborczanin, to wciąż jest to samo, rozumiesz. Dziecko wciąż jest w wieku przedszkolnym nieprawdaż lęborczanin :)

Tak się składa, że moja sąsiadka prowadzi przedszkole od wielu lat i moja wiedza jest z tzw pierwszej ręki. Zerówka w szkole to nie to samo co w przedszkolu. Trwa tylko 4 godziny zajęciowe i do domciu. W przedszkolu nauczyciel może sobie program rozłożyć na więcej godzin zajęciowych bo dzieci są dłużej. Czy ty w ogóle masz dziecko :lol: Program musi być zgodny z podstawą programową MEN, zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, nie ma mowy o innym programie.  No i co ty wiesz? Ty nawet nie wiesz, że w przypadku szkoły obowiązuje rejonizacja :lol: Obowiązek przedszkolny czyli tzw zerówkę można realizować zarówno w szkole jak i przedszkolu. Nadal twierdzę, że to decyzja rodzica, w której placówce jego 5-latek będzie realizował obowiązkowe przygotowanie do szkoły. Każde przedszkole ma obowiązek powiadomić do września do której szkoły poszło dziecko, jedyną której nie obowiązuje rejonizacja jest szkoła prywatna LTO.

Nie popisuj się swoimi mądrościami i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 20:09:10

Tak się składa, że moja sąsiadka prowadzi przedszkole od wielu lat i moja wiedza jest z tzw pierwszej ręki. Zerówka w szkole to nie to samo co w przedszkolu. Trwa tylko 4 godziny zajęciowe i do domciu. W przedszkolu nauczyciel może sobie program rozłożyć na więcej godzin zajęciowych bo dzieci są dłużej. Czy ty w ogóle masz dziecko :lol: Program musi być zgodny z podstawą programową MEN, zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, nie ma mowy o innym programie. No i co ty wiesz? Ty nawet nie wiesz, że w przypadku szkoły obowiązuje rejonizacja :lol: Obowiązek przedszkolny czyli tzw zerówkę można realizować zarówno w szkole jak i przedszkolu. Nadal twierdzę, że to decyzja rodzica, w której placówce jego 5-latek będzie realizował obowiązkowe przygotowanie do szkoły. Każde przedszkole ma obowiązek powiadomić do września do której szkoły poszło dziecko, jedyną której nie obowiązuje rejonizacja jest szkoła prywatna LTO.
Nie popisuj się swoimi mądrościami i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

wciąż czekam na paragraf o rejonizacji, więc nie pisz tylko przestaw fakty z artykułów, no już ci podpowiedz dam,że z oświaty,tak to kaźdy może sobie pisać, ja wiem źe rodzic może dziecko posłac do tam gdzie mieszka lub tam gdzie jest miejsce, moi znajomi tak mają dzieci usytuowane wiec prosze ty ludzi w bład nie wprowadzaj

#20 ~lęborczanin~

~lęborczanin~
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 20:23:26

wciąż czekam na paragraf o rejonizacji, więc nie pisz tylko przestaw fakty z artykułów, no już ci podpowiedz dam,że z oświaty,tak to kaźdy może sobie pisać, ja wiem źe rodzic może dziecko posłac do tam gdzie mieszka lub tam gdzie jest miejsce, moi znajomi tak mają dzieci usytuowane wiec prosze ty ludzi w bład nie wprowadzaj

Nie chce mi się z tobą gadać głąbie, paragrafem to ty jesteś. Zadzwoń do wydziału oświaty i se weź paragraf, ja w przeciwieństwie do ciebie wiem, że tak jest i jak jesteś taki mądry to idź do szkoły s[poza swojego rejonu i zapisz dziecko :lol: Będziesz musiał mieć zgodę dyrektora placówki, do której masz przypisane dziecko i to się nazywa rejonizacja i tyle w tym temacie, papa koteńku

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: edukacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych