Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Zaginieni-dyskusje z udziałem ekspertów

• Zamknięty Temat jest zamknięty
367 odpowiedzi w tym temacie

#21 tarja

tarja

Swojak

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 2306 postów

Napisano 22 luty 2013 - 20:52:28

Odpowiadając na pytanie dotyczące Kamila Pardy to z treści przedstawionego mi opisu wynika, że policja mogła dopuścić się szeregu zaniedbań (proszę zapoznać się z odpowiedzią dotyczącą odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy policji) niezależnie od tego, czy rozważy Pani zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji, którą tą sprawę prowadzić będzie prokuratura, służy Pani skarga do komendanta wojewódzkiego policji, a nawet skarga do komendanta głównego z powołaniem się na zarządzenie komendanta głównego dotyczących poszukiwań osób zaginionych. Opis, który przeczytałem jest niesamowity i do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Wiem od rodziny, że skarga do komendanta wojewódzkiego wpłynęła, rodzina jest w sytuacji patowej, brak reakcji, brak odpowiedzi :( w dodatku trudno działac kiedy jest się praktycznie w depresji...

#22 Janusz_G

Janusz_G

Wróg publiczny nr I

• PipPipPipPip
  • 4800 postów

Napisano 22 luty 2013 - 20:56:40

Jaki wpływ Pana zdaniem , może mieć afera AmberGold na prowadzenie sledztw w Gdańsku , chodzi mi o trwające dochodzenie na terenie prokuratury Gdańskiej .

#23 -MISIA

-MISIA

Swojak

• PipPipPipPip
  • 13714 postów

Napisano 22 luty 2013 - 20:57:57

Rozwiazanie z 1% jest godne poparcia i propagowania. Warto przemyśleć od strony prawnej i technicznej sposób wprowadzenia tego rozwiazania, o której jest w pytaniu.

Dziekuję,

Zauwazyłam, w liscie do Pana skierowanym, iż poproszono Pana o własne sugestie. Czy byłoby z mojej strony wielkim nietaktem poprosić Pana aby wykorzystałby Pan ten pomysł z podziałem tego 1% w w kolejnym swoim pismie do władz w sprawie osób zagiononych ?

#24 Janusz Kaczmarek11

Janusz Kaczmarek11

Nowy

• Pip
  • 11 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:00:07

Wysokie statystyki, zmusiły MSW i KGP do zajęcia się tą problematyką. To dlatego zapadła decyzja o powstaniu Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. W ramach tego centrum nie tylko prowadzone mają być poszukiwania, ale też akcja szkoleniowa i pełniejsza współpraca z Itaką. Faktem jest, że istnieje mała świadomość o problematyce osób zagiononych. Więcej informacji (a to też profilaktyka) w szkołach, placówkach wychowawczych, mediach. Zaginięcie danej osoby to już skutek, tagedia dla rodziny częstokroć zakończona jeszcze gorszą tragedią. Wiele zależy tez od takich dyskusji, ale nie we "włsnym sosie" gdzie nie musimy sie przekonywać do istoty tego problemu, tylko by informacja wybiegała szerzej.

#25 Janusz Kaczmarek11

Janusz Kaczmarek11

Nowy

• Pip
  • 11 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:15:54

Szanowni Państwo wiem, że nie wyczerpałem problemu. Wiem, że nie odpowiedziałem na szereg pytań. Postaram się wrócić do tematu. Nadal będę kierował swoje (teraz i Państwa wątpliwości) do MSW i KGP. Robimy to dla wspólnej sprawy. Nie wiem czy nie warto pomyśleć o jakimś stowarzyszeniu, takich internautów jak Państwo. Mam świadomość, że czasami wygodniej jest brać udział w życiu i problemach społecznych anonimowo (różne względy). Niestety z anonimowymi osobami nikt się nie liczy, to tylko wpisy w internecie. Stowarzyszenie ma osobowość prawną, ma inną sytuację, musi otrzymywać odpowiedzi od instytucji państwowych. Myślę, ze gdyby nie wcześniejsze sprawowane przeze mnie funkcje, obecny zawód i fakt, że pismo wychodziło z Kancelarii, pewnie nie doczekałbym się żadnej odpowiedzi (niestety). Postarajmy się zrobić coś razem.Niezależnie od tego postaram się udzielić indywidualnych odpowiedzi w takim zakresie gdzie nie wyczerpałem tematu. Pozdrawiam Wszystkich Państwa. Dziękuję za Państwa zaangażowanie w tych sprawach.

#26 -MISIA

-MISIA

Swojak

• PipPipPipPip
  • 13714 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:20:27

Dziekuję Panu, również pozdrawiam

#27 Janusz Kaczmarek11

Janusz Kaczmarek11

Nowy

• Pip
  • 11 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:20:27

Wiem od rodziny, że skarga do komendanta wojewódzkiego wpłynęła, rodzina jest w sytuacji patowej, brak reakcji, brak odpowiedzi :( w dodatku trudno działac kiedy jest się praktycznie w depresji...

Mój numer 504-090-996. To naprawdę bulwersująca sprawa, a brak odpowiedzi na skargę jest nie do pomyślenia.

#28 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:23:46

Dziękuje Panu Mecenasowi za udział w pierwszej,inaugaracyjnej debacie z Internautami i liczymy, ze w niedalekiej przyszłości spotkamy się powtórnie.

Dziękuję Szanownej Redakcji „Głosu Pomorza „za objęcie patronatem inicjatywy Internautów w tak trudnej, bolesnej społecznej sprawie jakiej są zaginięcia ludzi.

Dziękuję Internautom za żywy udział w dyskusji.

#29 Janusz_G

Janusz_G

Wróg publiczny nr I

• PipPipPipPip
  • 4800 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:25:11

Dziękuję serdecznie Panu Ministrowi za spotkanie , mam nadzieję , że to są tzw " pierwsze koty za płoty " i będziemy mieli możliwość spotykać się częściej . Stowarzyszenie słuszna myśl , były próby powołania jego , ale zabrakło nam lidera .

Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam

#30 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 22 luty 2013 - 21:31:32

zapraszam do dalszej dyskusji w Temacie

"Kto widział Iwonę Wieczorek".

#31 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 07:06:28

W dniu dzisiejszym o godz.20.00 rozpocznie się spotkanie na żywo z Panią

Sylwią Kaczan

Dyrektorem Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji

Fundacji ITAKA-Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Tematyka spotkania:

-wszystko o ITACE

-odpowiedzi na pytania Internautów.

Zapraszam do dyskusji.

#32 Janusz_G

Janusz_G

Wróg publiczny nr I

• PipPipPipPip
  • 4800 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 19:56:50

Dobry Wieczór Wszystkim .

#33 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 19:57:09

Dobry wieczór.

Jako słowo wstępne do dzisiejszej dyskusji zamieszczam materiał informacyjny o Fundacji ITAKA opracowany przez Gościa dzisiejszego spotkania:

Fundacja ITAKA- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała w 1999r.Jest organizacją która zajmuje się całościowo pomocą rodzinom w sytuacji zaginięcia bliskiej osoby. Działania te są prowadzone w ścisłej współpracy z Policją (czyli poszukujemy tylko osób które już są zgłoszone na Policji jako zaginione, a w czasie poszukiwań stale kontaktujemy się z jednostką prowadzącą sprawę).
Wzajemną współpracę ITAKI oraz policji reguluje Zarządzenie Nr 124 Komendanta Głównego Policji w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich (z dn. 04.06.2012).
Policja przyjmuje zwykle ok 15 tyś zgłoszeń zaginięcia rocznie, w 2012 było ich ok 22 tyś. Do naszej Fundacji trafia część zgłoszeń- decyzję o tym czy bliscy chcą skorzystać z naszej pomocy podejmuje rodzina Zaginionego. Bywa, że rodzina nie wie o istnieniu Fundacji Itaka, liczy na szybkie wyjaśnienie sprawy i nie chce „robić zamieszania”, czy niesłusznie obawia się kosztów (zapewniam, że działamy całkowicie bezpłatnie).
Większość zaginionych osób odnajduje się (tu statystyki policyjne i nasze mówią o podobnej liczbie, ok 80% spraw), ale kilkanaście procent spraw nie jest rozwiązywanych lub trwają wyjątkowo długo. Z doświadczenia wiemy, że taki stan niewiedzy jest dla rodzin zaginionych najtrudniejszy emocjonalnie.
W styczniu tego roku zostało do nas zgłoszonych 170 nowych spraw (zaginięcia, porwania rodzicielskie), czyli średnio 5-6 dramatów rodzinnych dziennie.
Co robimy?
Działania Fundacji i działania Policji wzajemnie się uzupełniają.
Pracownicy ITAKI pomagają w poszukiwaniach poprzez wykorzystywanie współpracy z mediami lokalnymi i ogólnokrajowymi w celu publikacji wizerunku osoby zaginionej. Gromadzimy informacji od informatorów, którzy widzieli osoby zaginione, a z różnych przyczyn nie chcą przekazywać tych informacji bezpośrednio Policji (nasi informatorzy mogą pozostać anonimowi jeśli sobie tego życzą).
Już na etapie przyjęcia informacji o zaginięciu osoby sugerujemy rodzinie w jaki sposób mogą samodzielnie prowadzić poszukiwania, np. sprawdzenie okolicznych szpitali, telefon do lokalnej infolinii o wypadkach, mówimy o możliwości skorzystania z ochotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych.
Zachęcamy także rodziny do szczegółowego przekazania nam informacji o zaginionym, (np. jakie rzeczy zostały zabrane przez zaginionego, jakich używa portali społecznościowych, czy ma jakieś choroby), czy o sytuacji sprzed zaginięcia (trudności, zmiany w zachowaniu, relacje z innymi).Te informacje są zachowywane do wiadomości pracowników Fundacji Itaka, a zwykle okazują się pomocnymi wskazówkami do organizacji poszukiwań.
Jako że sytuacja zaginięcia jest emocjonalnie trudna dla rodziny zapewnienie bliskim wsparcia psychologów, a w miarę potrzebny, przy problemach związanych z dłuższą nieobecnością osoby, także doradztwo pracowników socjalnych i prawników.
W naszej pracy istotnym elementem są także kontakty z osobami zaginionymi. Bywa, że zaginieni w odpowiedzi na nasz apel czy informacje w mediach, sami kontaktują się bezpośrednio z Fundacją Itaka. Wówczas opisują swoją sytuację, a po weryfikacji tożsamości, zamykają poszukiwania

#34 serce-czytelnik

serce-czytelnik

Swojak

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 14292 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:02:53

Dzisiejszym Gościem w spotkaniu na żywo Internautów Forum GP24pl z ekspertami w sprawach zaginięć ludzi jest

Pani Dyrektor Sylwia Kaczan z Fundacji ITAKA, z zawodu psycholog.

Serdecznie witam Panią i Forumowiczów.

Na początku spotkania zamieszczam pytania od internautki:

1. Ile osób, które widnieją jako zaginione w Itace odnajdują się? jeśli to możliwe podać przybliżony procent
2. Co Państwa zdaniem mogłoby wpłynąć na zmniejszenie ilości osób, które giną każdego dnia bez śladu?

Proszę tak jak poprzednio uwzględnić moje pytania i zadać je w moim imieniu.

#35 Janusz_G

Janusz_G

Wróg publiczny nr I

• PipPipPipPip
  • 4800 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:06:30

Witam Panią Dyrektor .
Na wstępie gratuluję objęcia przez Panią tak ważnego stanowiska , stając na czele ITAKI .
Zanim zadam pytanie , pozwolę siebie przedstawić .
Jestem przyjacielem domu rodziny zaginionej Iwony Wieczorek i wiem jaką jest to tragedią i traumą dla rodzin . Dopiero gdy to nas bezpośrednio spotyka stajemy przed problemami o których mięliśmy blade pojęcie . Do pewnego czasu uważałem że ITAKA jest formą skostniałej instytucji Państwowej . Suche statystyki , ogłoszenia na portalu internetowym nie dawały nic co mogłoby pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych . Rodzina zgłaszając Wam zaginięcie , pozostawała bez jakiekolwiek innej pomocy . Ile osób wchodzi na waszą stronę ? Owszem wchodzą ale osoby które poszukują swoich bliskich . Od pewnego czasu a śmiem twierdzić że od zaginięcia Iwony , coś jakby drgnęło w ITACE i powoli zmierza ku faktycznym oczekiwaniom ze strony poszkodowanych rodzin .

Moje pytanie brzmi :
Czy macie państwo jakieś nowe pomysły na lepszą współpracę z Rodzinami Osób Zaginionych , ale jak również na współpracę ze społeczeństwem , które jak wiemy jest otwarte w niesieniu pomocy . Czy przewidujecie taką współpracę a jeśli tak , to prosiłbym o przedstawienie swojej wizji .
Oraz : czy Wolontariat nie należałoby rozszerzyć na więcej regionów oraz wyjść poza granice kraju .

Objęcie przez Panią stanowiska Dyrektora ITAKI rodzi nadzieję że zmiany które ewentualnie Pani wprowadzi pomogą przejść tysiącom rodzinom przez tragedie którymi są dotknięte .

Z Wyrazami Szacunku :

Janusz G.

Użytkownik Janusz_G edytował ten post 01 marzec 2013 - 20:33:53

#36 -MISIA

-MISIA

Swojak

• PipPipPipPip
  • 13714 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:07:14

Dobry wieczór
Jesteście Państwo OPP prawda ? i wyłącznie z tych funduszy się utrzymujecie, czy prowadzicie jeszcze dodatkową działalność gospodarczą z której dochody przekazujecie na dzialalność statutową ?
Czy w przypadku, kiedy zgłasza się do Was osoba zagioniona informujecie o tym rodzinę, która jej poszukuje ?
Jak uklada się Wam wspolpraca z policją, czy w jakikolwiek sposób informują Was o postepach w sledztwie ?

Użytkownik -MISIA edytował ten post 01 marzec 2013 - 20:11:59

#37 Pluśnik

Pluśnik

Swojak

• PipPipPipPip
  • 317 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:13:12

Dobry wieczór Pani Dyrektor,

Mam następujące pytanie. Dlaczego TVP zaprzestała od tego roku emisji programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” ?

Z programu "Ktokolwiek widział ktokolwiek wie" wywodzą się fundatorzy ITAKI. Ten program był emitowany ponad 15 lat, dzięki niemu odnaleziono ponad 1500 osób i nagle go nie ma.

Użytkownik Pluśnik edytował ten post 01 marzec 2013 - 20:14:31

#38 ~Jumanji~

~Jumanji~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 20:16:54

Byłbym przeoczył sorry :blush: Zatem powielam tu pytania -
1. - Czy prawdą jest jakoby program emitowany na antenie telewizyjnej Jedynki istniejący już prawie 16 lat, dzięki któremu to odnaleziono i wyjaśniono sprawy około 2000 osób, w kilkunastu przypadkach zdołano rozwiązać sprawy niewyjaśnione od ponad 50 lat, kilkanaście osób odzyskało swoją tożsamość - "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”, powiązany celowo z Fundacją Itaka wypełniający społeczną misję telewizji publicznej i finansowany tylko z abonamentu widzów podobnie jak niegdyś pana Fajbusiewicza "Magazyn 997" komuś nie służył po myśli i ma zostać, tudzież już został zniesiony z anteny TVP1 czy to tylko plotka, albo jakieś bliżej nieokreślone, nietrafne domysły ? :o

2.- Jak widzimy coś z tymi zaginięciami ludzi bez śladu w Polsce jest nie tak, a może z polityczno - socjologicznego punktu widzenia to komuś służy jako bat na niepokorne społeczeństwo, które bezczelnie nie jest zbyt zadowolone z ciągłych gospodarczych kryzysów kraju i do tego ten płacz głodnych dzieci dobiegający zza ściany sąsiadów ... i czy właśnie to wszystko też może być pośrednią przyczyną tego stanu rzeczy ?

#39 SylwiaKaczan FundacjaITAKA

SylwiaKaczan FundacjaITAKA

Bywalec

• PipPipPip
  • 80 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:19:10

Dzisiejszym Gościem w spotkaniu na żywo Internautów Forum GP24pl z ekspertami w sprawach zaginięć ludzi jest

Pani Dyrektor Sylwia Kaczan z Fundacji ITAKA, z zawodu psycholog.

Serdecznie witam Panią i Forumowiczów.

Na początku spotkania zamieszczam pytania od internautki:

1. Ile osób, które widnieją jako zaginione w Itace odnajdują się? jeśli to możliwe podać przybliżony procent
2. Co Państwa zdaniem mogłoby wpłynąć na zmniejszenie ilości osób, które giną każdego dnia bez śladu?

Proszę tak jak poprzednio uwzględnić moje pytania i zadać je w moim imieniu.

Witam. Odpowiadając na pierwsze pytania:
1.Ile osób, które widnieją jako zaginione w Itace odnajdują się? jeśli to możliwe podać przybliżony procent.

Ok. 83 % spraw zgłoszonych do Fundacji Itaka udaje się wyjaśnić. Są to w zdecydowanej większości sprawy zakończone szczęśliwie (powrotem Zaginionego do domu, czy kontaktem z rodzina albo kontaktem Zaginionego z pracownikiem Itaki), ale wśród wszystkich odnalezień ok. 17 % to niestety odnalezienia ciał osób zaginionych.

Przede wszystkim kluczowe jest szybkie zgłoszenie zaginięcia osoby na policji. Zaznaczam, że nie ma żadnego wymogu o 24 godzinach, które musza minąć od zaginięcia! Brak kontaktu z osoba bliską, brak wiedzy gdzie przebywa i co się z nią dzieje jest wystarczający do zgłoszenia zaginięcia. Gdy bliski sam się odnajduje, czy krótko po zgłoszeniu uda się ustalić co się z nim działo…wystarczy odwołać zgłoszenie. Nie ma z tego powodu żadnych konsekwencji. Tak samo zgłoszenie do Itaki, można odwołać w każdej chwili. Mamy takie sprawy, które wyjaśniają się po kilku godzinach od zgłoszenia przez rodzinę. Wychodzimy z założenia, że lepiej zgłosić swoje zaniepokojenie losem bliskiej osoby, niż pozwolić, aby mijały kluczowe dla poszukiwań pierwsze godziny.

#40 duchzszafy

duchzszafy

Moderator Duchowy

• PipPipPipPip
  • 1371 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 20:24:53

Witam serdecznie

Moje pytanie:

Zapewne sprawa Pani Iwony Wieczorek jest Pani dobrze znana, nie tylko z działalności fundacji ale i z mediów. Co Pani zdaniem mozna jeszcze zrobić w tej sprawie?

Drugie pytanie, jak często dochodzi do przypadków kiedy powodem zaginięcia jest zanik pamięci? Czy taka osoba może samodzielnie egzystować?

Czy zdarzają się często przypadki, że taka osoba znajduje się po latach?
Osobiście o takich przypadkach słyszałam, ale mozna policzyc na palcach jednej ręki. Jest takich przypadków więcej?

Jak na dzień dzisiejszy wyglądają statystyki porwań młodych dziewczyn za granicę?

Jaki przypadek zaskoczył Panią najbardziej w dotychczasowej działalności, oczywiście jesli może Pani tu taki przytoczyć.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych