Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Trollowanie (Troll na forum) - jak sobie radzić?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:31:41

Dołączona grafika

Witajcie,
Moi drodzy, ponieważ od jakiegoś już czasu forum GP24 jest arena starć, w ktorej zauważalny jest daleko idacy trolling, pozwoliłem sobie na utworzenie wątku, w którym będziemy/bedziecie mogli poznac zachowanie Trolla oraz znaleść remedium na takie postawy aspołeczne.
Nie będę się zbytnio rozpisywał, zaczynajmy więc:

1) Na wstępie przedstawię Wam
Dekalog Trolla:
1. Wybitna jednostka zawsze wywodzi się z Trolla, nigdy z szaraka, albowiem słowo "dlaczego" jest najważniejszym ze słów.
2. Trolle nie atakują stadnie, w przeciwieństwie do szaraczków, nie ma więc powodu do strachu, jest czas na obronę.
3. "Nie karm Trolla" jest sprytną wymówką na brak argumentów, coś a'la "de gustibus non est disputandum". Dlaczego?
4. Winieneś być wdzięczny, że Troll zaciekawił się Twoim tematem. Inaczej zdechłby w niepamięci.
5. Jako Admin/Mod powinieneś dać rangę specjalną każdemu Trollowi na Twoim forum. On załatwi za Ciebie kontrowersyjne tematy.
6. Jeśli boisz sie Trolli nie powinieneś korzystać z netu. Każdy ma w sobie coś z Trolla. Jeden więcej, drugi mniej.
7. W świecie rzeczywistym, wirtualnym, czy równoległym Trolle są w mniejszości. To nie One wybrały Hitlera, czy Busha.
8. Troll się nie obraża, to Jego obrażają. Nie czerpie z tego satysfakcji tylko wiedzę o ludzkości.
9. Offtopic jest dobry i pożyteczny! Kto uważa inaczej niech pisze FAQ.
10. Uwolnić Trolla!

co powozli Wam na szybką identyfikację forumowicza/formumowiczki Trolla,

2) trochę ogólnej wiedzy o Trollach i trollingu (forumowym):

Troll forumowy, w przeciwieństwie do innych, jest najczęściej spotykanym w obecnych czasach. Mimo tego człowiek spotykający trolla nie zauważa tego i daje się wciągnąć w jego sidła. Dlatego warto uświadomić tym którzy jeszcze nie potrafią rozpoznać trolla forumowego jakim niebezpiecznym i niemiłym stworzeniem on jest.
Zacznijmy może od samego początku. Skąd się wzięła sama nazwa trolla - trolla forumowego. Jak to bywa z określeniami używanymi w Internecie tak i ta nazwa pochodzi z języka angielskiego. Termin troll-owanie po angielsku trollingpochodzi od terminu "Trolling for fish", czyli łowienie ryb na haczyk, błystkę. A poprzez wsteczną etymologię osobnika zajmującego się trollingiem nazwano trolem (od legendarno-baśniowych stworów z mitologii nordyckich).

Wiedząc już skąd się pochodzi nazwa tego zjawiska (bo można to tak nazwać), przejdźmy do jego genezy. Obecnie trollowanie to zachowanie chuligańskie i patologiczne. Jednak na samym początku swojego istnienia miało na celu oczernienie, zdyskredytowanie innych uczestników dyskusji. Osoba która została wciągnięta w sidła trolla mogła otrzymać od niego informacje YHBT (you have been trolled), co oznacza "zostałeś ztrolowany". Jednak takie zachowanie z czasem przestało być akceptowane na forach dyskusyjnych, a wraz z rozpowszechnieniem się Internetu zaczęło być nadużywane. W tym momencie nikt nie lubi trolli, a nawet są oni piętnowani.

A czym charakteryzuje się zachowanie trolli? Mianowicie, trolle próbują wzbudzić w użytkownikach negatywne emocje. Można przypuszczać iż trolle karmią się negatywnymi emocjami i sporami innych. Im więcej osób wpadnie w jego sidła tym Troll jest bardziej zadowolony. Aby wywołać spór potrafią zamieścić link do strony zawierającej drastyczne fotografie (zmasakrowane zwłoki, wypróżniający się ludzie itp.), obrażają innych użytkowników. Znużenie dyskutantów przeważnie objawia się zakończeniem tematu (EOT) lub wyrzuceniem tematu do śmietnika. Taką sytuację Troll uważa za zakończenie bitwy, zakończenie zwycięskie. Trolle bardzo często zmieniają dane (np. adres e-mail, konto) aby ciągle móc wciągać niewinnych użytkowników w swoje sidła. Trolling czasem jest też stosowany przez lamerów. Osoby te chcą podkreślić swoje doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie, gdy faktycznie takowej nie ma. Gdy dochodzi do konfrontacji z bardziej doświadczonym użytkownikiem lammer broniąc się może stosować śmieszną i bezsensowną argumentację. Większość ataków trolli jest błyskawicznie wyłapywanych przez moderatorów danego serwisu, a oni podejmują już stosowne kroki aby pozbyć się trolla. Jednak czasami zachowanie Trollo podobne stosowane jest przez zwykłych użytkowników, w celu odstraszenia "lam" od dalszej dyskusji.

Ile jest Trolli tyle jest sposobów zachowań, jednak można wyróżnić kilka najczęściej spotykanych symptomów jakimi się charakteryzują trolle forumowe:
* Bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei - troll będzie jej bronić za wszelką cenę
* Nieumiejętność przyznania się do błędów - troll nigdy nie powie, że się pomylił, potrafi być agresywny gdy wytknie się mu błąd
* Używa argumentów ad personam - atakuje osoby i ich cechy szczególne, może posunąć się do wyzwisk i gróźb
* Skrajny stosunek netykiety czy ortografii - albo wytyka najdrobniejsze błędy albo sam demonstracyjnie łamie zasady
* Pogardliwy ton i megalomania - troll skupia się na swojej doskonałości, czym zniechęca do siebie innych użytkowników
* Wprowadzanie zamieszania w stosunku do swojej osoby - przedstawianie się jako ofiary moderatorów, innych dyskutantów
* Brak konsekwencji podczas dyskusji - częsta zmiana zdania, troll zaprzecza własnym zdaniom i teoriom
* Regularne odchodzenie z forum - ogłasza wszem i wobec, że odchodzi definitywnie, a po jakimś czasie powraca
* Często nazywa innych trollami - przez takie działanie wprowadza w zamęt przez co ukrywa swoją tożsamość
* Zmienianie danych - częste zakładanie nowych kont, których nazwy różnią się nieznacznie
* Tworzenie klonów - jednoczesne korzystanie z wielu kont, przez co próbuje wykazać że nie jest osamotniony w swoich przekonaniach

Wiedząc już jak rozpoznać trolla i jego zachowania powinniśmy dowiedzieć się jak się zachować w przypadku kontaktu z nim. Najskuteczniejszą obroną jest ignorowanie trolla. O ile istnieje możliwość moderatorzy powinni blokować możliwość publikacji wiadomości, które można zakwalifikować jako zalążki siedliska trolla. Jednak kasowanie takich wypowiedzi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ możemy zostać oskarżenie o nadmierne cenzurowanie wypowiedzi, co staje się kolejnym sposobem trolla na prowadzenie swojej działalności. Całkowity brak zainteresowania wobec zaczepek trolla bardzo szybko go zniechęci i skłoni do opuszczenia forum. Jednak taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś kto wejdzie w dyskusję z trollem. Ponadto niektóre trolle potrafią zebrać wokół siebie grono ludzi popierających i wspierających go. Chronią go przed oponentami i podsycają dyskusję jednak nie trwa to zbyt długo ponieważ i oni zrażają się do trolla. Ogólnie aby pozbyć się trolla nie wolno go "karmić", czyli wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Na sam koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że nie wszystkie ciężkie i kontrowersyjne tematy są dziełem trolla. Gdy na forum zawiąże się dyskusja na jakiś niewygodny czy trudny temat, osoby którym ów temat nie odpowiada mogą niesłusznie oskarżyć autora o trolling. Mam nadzieje iż ten artykuł pomoże ustrzec się wam przed atakami trolli forumowych, które tak skutecznie potrafią popsuć miłą atmosferę każdego forum.

3) a poniżej trochę innye spojrzenie na trollowanie:

Wtrącają się, przeszkadzają, prowokują. Są bezczelni i bezkarni. Dezorganizują fora internetowe. Jest ich coraz więcej. Po co to robią?

– Każdego roku trolling zyskuje coraz większą popularność w polskim Internecie. Zwiększa się liczba osób, które padają jego ofiarą, jak również internautów, którzy go uprawiają – mówi Paweł Smykla, specjalista ds. użytkowników Grono.net. Przyznaje, że niemal codziennie podejmuje z zakłócaczami walkę.

Troll, powszechnie kojarzony z baśniową postacią z legend nordyckich, w wirtualnym świecie jest osobą, która na forach dyskusyjnych celowo zakłóca rozmowy.


Fałszywy dyskutant

Gestapowiec, jajogłowy, ulicznica, buntownik bez pojęcia, osioł – to nieliczne z 83 rodzajów trolli internetowych, które podaje serwis trole.joemonster.org. Każdy z wymienionych typów posiada własną charakterystykę. Gestapowiec nie toleruje rozmów nie na temat, ulicznica uwielbia rozmawiać o seksie, a buntownik bez pojęcia nie cierpi autorytetów.

Najczęściej spotykanymi rodzajami trolli, jak podaje brytyjski serwis teamtechnology.uk, są osoby, które odczuwają psychiczną potrzebę szkodzenia innym, jak również takie, które udają kogoś innego, niż są w rzeczywistości.

Paweł Smykla przyznaje, że obszarami, po których chętnie poruszają się trolle, są tematy związane z religią, Kościołem, sportem, polityką i etyką. – Trolle zwykle prezentują dość skrajne poglądy, krytykując publiczne sfery najbardziej drażliwe dla innych użytkowników – zauważa.

Marek, student informatyki, spotkał takiego trolla na forum poświęconym matematyce. – Szybko się okazało, że prowokator źle znosi kontrargumenty, odpowiadając na nie atakiem. Często nazywał uczestników forum małpkami, czyli osobami, które kopiują pomysły innych, gdyż nie mają własnych. Niekiedy, co było dość paradoksalne, przezywał ich trollami. Odszedłem, kiedy całkowicie uniemożliwiał przeprowadzenie rzeczowej dyskusji – opowiada.

Wielość tożsamości

Powszechnym zjawiskiem jest kreowanie się trolla na inteligenta: osoby z wyższym wykształceniem, obeznanej z kulturą i sztuką, operującej bogatym słownictwem – mówi Smykla. Zauważa, że prowokatorzy równie chętnie wcielają się w rolę osób z lekkim upośledzeniem, a także cudzoziemców. – Stosują nielogiczną konstrukcję zdań, dbają o dobór odpowiedniego słownictwa po to, by wzbudzić w pozostałych użytkownikach przekonanie, że nie do końca są świadomi tego, co piszą – wyjaśnia.

Zdaniem Judith Donath, amerykańskiej profesor, która jako jedna z pierwszych poruszyła problem trollingu, na tego typu zachowania znaczący wpływ ma sama forma Internetu. – W świecie fizycznym tożsamość osoby i jej ciało stanowią jedność. Tymczasem w wirtualnym świecie tożsamość ta przyporządkowana jest zbiorowi informacji – argumentuje. Według niej trolling jest grą polegającą na udawaniu kogoś innego, niż się jest w rzeczywistości, bez wiedzy na ten temat innych uczestników.

Podobnego zdania jest dr Michał Pręgowski, socjolog z ISNS UW, który przyczynę trollingu upatruje w psychospołecznych cechach Internetu. – Zwłaszcza chodzi tu o psychologiczne poczucie anonimowości, jak również łatwość przybierania fikcyjnych tożsamości – tłumaczy. Zdaniem dr. Adriana Kuźniara, etyka z Uniwersytetu Warszawskiego, to właśnie anonimowość jest zasadniczą przyczyną, dla której internautom stosunkowo łatwo jest łamać zasady moralne. – Podczas gdy w realnym świecie człowiek posiada jedną tożsamość, w wirtualnym może przybierać ich wiele. Tracąc reputację w rzeczywistym świecie, płaci za to wysoką cenę, gdyż przekłada się to na całe jego późniejsze życie. Tymczasem w przypadku Internetu konsekwencje są znikome. Co najwyżej zostanie usunięty z grupy dyskusyjnej lub forum – tłumaczy.

---

To na początek wystarczy.
Wasze opinie/typy beda mile widziane.
Najwazniejsze, zebysmy my forumowicze sami sobie poradzili z Trollami.
Zapamietajmy więc najwazniejsze: "NIE KARMIĆ TROLLA".
ave

#2 ~~Gość~~

~~Gość~~
 • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 14:38:41

a ja znalazlem krotsza formułę:

 

Czym jest trolowanie ?

 

Antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje.
Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.

 

Jak bronić się przed trolem ?

 

Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy lub moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Kasowanie wiadomości już opublikowanych zwykle roznieca kłótnię, gdyż dostarcza zarzutu cenzurowania wypowiedzi jako dodatkowego argumentu.

 

Zazwyczaj konsekwentne ignorowanie trolla skutkuje jego zniechęceniem i przeniesieniem się w inne miejsce lub całkowitym zaprzestaniem działalności. W praktyce jednak rzadko do tego dochodzi, ponieważ na forum bardzo często znajdą się jakieś osoby, które będą jednak z trollem dyskutowały i tym samym zachęcały do kontynuacji działalności. Dodatkowo niektóre trolle potrafią stworzyć wokół siebie krąg osób, które ich wspierają, chronią przed oponentami, podsycają dyskusję z udziałem trolla etc. – na szczęście jest to zjawisko czasowe, bo trolle swoim pogardliwym i nacechowanym wyższością zachowaniem w stosunku do tych osób, szybko je do siebie zniechęcają.

 

W slangu internetowym często mówi się, że trolla nie należy "karmić" – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

 

PAMIĘTAJ: Nie karm trolla!!!#3 ~tytus~

~tytus~
 • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 22:45:04

Szczerze mówiąc to nie widze wielkiej szansy na normalną dyskusję w tym wątku. Najazdy osobiste zabiją wszystko. Usunąłem wszystkie posty, bo każdy z nich łamał regulamin. Widać co niektórzy nie potrafią najnormalniej w świecie porozmawiać bez obrażania innych.
Pozdrowienia z cholernie deszczowego urlopu... :(

#4 ~Devil~

~Devil~
 • Goście

Napisano 12 sierpień 2011 - 07:13:20

Nie ukrywajmy, trolli ci u nas na forum dostatek. Administracja doskonale wie które to osoby. Często są słane raporciki na ich zachowanie. Trollują "goście" i użytkownicy zarejestrowani. Niektórzy robią to bardzo perfidnie i umiejętnie przez bardzo długi okres czasu. Mam jedno pytanie, czemu blokowani są ci, którzy trollują dla wygłupu, dla śmiechu, podkręcając atmosferę, sypiąc żartami? czemu zatem nie blokuje się trolli agresywnych, zaczepnych, tych które swoim zachowaniem niejednemu już uprzykrzyły żywot na forum? Mierzeni są jakąś inną miarką? Wystarczy przejrzeć kilka wątków i wiadomo o które nicki chodzi. Nie chcę ich wymieniać, bo zostanę posądzony o ataki personalne, ale Ty Tytusie doskonale powinieneś wiedzieć o kim piszę. Siedliskiem trolli są wątki powiązane ze sprawą Iwony. Dlaczego administracja zezwala na nieustające wojny podjazdowe, obrażanie innych użytkowników, niewybredne wyzwiska? Może pora te wątki pozamykać?

#5 ~VOLVO-Rider-ka~

~VOLVO-Rider-ka~
 • Goście

Napisano 12 sierpień 2011 - 11:26:34

Nie ukrywajmy, trolli ci u nas na forum dostatek. Administracja doskonale wie które to osoby. Często są słane raporciki na ich zachowanie. Trollują "goście" i użytkownicy zarejestrowani. Niektórzy robią to bardzo perfidnie i umiejętnie przez bardzo długi okres czasu. Mam jedno pytanie, czemu blokowani są ci, którzy trollują dla wygłupu, dla śmiechu, podkręcając atmosferę, sypiąc żartami? czemu zatem nie blokuje się trolli agresywnych, zaczepnych, tych które swoim zachowaniem niejednemu już uprzykrzyły żywot na forum? Mierzeni są jakąś inną miarką? Wystarczy przejrzeć kilka wątków i wiadomo o które nicki chodzi. Nie chcę ich wymieniać, bo zostanę posądzony o ataki personalne, ale Ty Tytusie doskonale powinieneś wiedzieć o kim piszę. Siedliskiem trolli są wątki powiązane ze sprawą Iwony. Dlaczego administracja zezwala na nieustające wojny podjazdowe, obrażanie innych użytkowników, niewybredne wyzwiska? Może pora te wątki pozamykać?

Raz tam zajrzałam, z ciekawości. O tej Iwonie to może kilka postów, reszta to wojenki. Też uważam, że te wątki nie są potrzebne.

#6 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 13 sierpień 2011 - 15:13:27

Wymyślacie jakieś tam nie wiadomo co. Wpisy troli trzeba wycinać bezwzględnie, bez żadnego gadania. Na tym waszym forum trole maja raj a wy się dalej zastanawiacie, co z tym fantem zrobić. Troli trzeba wycinać do cna. Hej.

#7 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 24 luty 2012 - 12:52:55

Dziękuję Tytus za prawidłową reakcję na obelgi/wulgaryzmy, a przede wszystkim za takie same potraktowanie postów "wiśni" i mojego napisanego w tym samym tonie. Mimo to że ja jestem niezarejestrowany...czarna pantera. :)

#8 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 26 sierpień 2018 - 19:43:01

Temat nadal na czasie.#9 m0drzew

m0drzew

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 282 postów

Napisano 07 wrzesień 2018 - 17:10:10

Temat nadal na czasie.

obawiam się, że za 70 lat nadal będzie na czasie...#10 antytrol

antytrol

  Bywalec

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPip
 • 84 postów

Napisano 10 listopad 2018 - 09:04:34

Tak. Mamy tu wiecej trolli-np. zakładka, uleńka, Pszczólka maja =facet udający kobiety na forum gazety pomorskiej to Helka. SANDIEGO na forum pomorskiej, tu Obecny 1 kapuś SB spod Słupska udajacy amerykanca z San Diego/ ;)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych