Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Tajemnicza - Zdewastowana Mogiła poddąbie

34 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 luty 2013 - 22:16:31

A kiedy ktoś zbada mogiły przy działkach w Zimowiskach?

czemu tych ludzi pochowano w lesie? ciekawe!?

#22 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2013 - 10:26:13

to jeszcze z 1850 roku - mogiła po zarazie jaką marynarz dezerter rozniósł po wsi. Ospa jak pamiętam. 2 mogiła była tam zawsze i miala wspolny krzyż, ktoś ok 2 lat temu postawł poprostu 2. czasem pale tam znicze. groteskowe miejsce.

#23 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 luty 2013 - 21:54:31

to jeszcze z 1850 roku - mogiła po zarazie jaką marynarz dezerter rozniósł po wsi. Ospa jak pamiętam. 2 mogiła była tam zawsze i miala wspolny krzyż, ktoś ok 2 lat temu postawł poprostu 2. czasem pale tam znicze. groteskowe miejsce.

wow a skąd masz taką wiedzę, pierwszy raz o tym słyszę!!
jeja wydaje mi się, że tyle wiem o okolicy a tu takie zaskakujące informacje! możesz podać ich źródło?

i jak rozumiem, ten ktoś został pochowany poza cmentarzem?
ciekawe czemu!?

A może to był ten marynarz "winowajca" zarazy? historia jest fascynująca!

#24 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 luty 2013 - 12:53:37

date pokręciłem...
http://pds.pangeo.travel/point/show/88 trzeba czytać, w książce o medycynie także natknąłem się na wzmiankę o Wodnicy, i wierzeniach że polanie drzwi octem chroniło przed zarazą. zródeł jest wiele tylko nie są opisane- są to w zasadzie wzmianki przy okazji innych tematów.
http://www.nasza.ust...id=110&Itemid=1
tu juz bliżej prawdy. Są też zapiski w kronikach.
Na wycieczkach z Nyczami jest taki gość Andrzej - wiekowy już ludek ale pamięta czasy wojny i często też opowiada czy to o dawnej stoczni porcie czy właśnie wojenne historie spod okolic Ustki. Opowiadał raz o przeniesieniu cmentarza w Niestkowie. Mogłbym go słuchać cały dzień.

#25 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 07 luty 2013 - 22:51:29

Andrzej - ludek wiekowy... skoro możesz go tak słuchać, to może namów kogoś, żeby spisał jego wspomnienia!
takich ludzi jest coraz mniej, a ich wspomnienia umrą wraz z nimi!

#26 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 luty 2013 - 10:49:48

nie umrą, było nas ok 30 osób jak opowiadał. chcesz posłuchac to też wpadnij, albo dowiedz się który to i spisz jego opowieści. zawsze łatwo komuś powiedzieć weź zrób weź spisz ...itd

#27 ElArturo

ElArturo

Bywalec

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPip
  • 78 postów

Napisano 08 luty 2013 - 11:35:35

A kiedy ktoś zbada mogiły przy działkach w Zimowiskach?

Również mnie to interesuje, kiedy i czy w ogóle ?

#28 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 luty 2013 - 12:41:25

A co tam jest do badania ? lista osób pochowanych tam, jest opublikowana w internecie. Na forum ustki Bart poświęcił sporo czasu na dyskusje.

#29 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 luty 2013 - 23:56:23

nie umrą, było nas ok 30 osób jak opowiadał. chcesz posłuchac to też wpadnij, albo dowiedz się który to i spisz jego opowieści. zawsze łatwo komuś powiedzieć weź zrób weź spisz ...itd

uwierz mi, że spisuję co mogę!
a łatwo też napisać weź wpadnij zapraszamy... tylko kto kiedy i gdzie???

#30 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 luty 2013 - 13:30:50

http://www.ustka.pl/...=5863&start=120 najbardziej rozreklamowane spacery niedzielne. Pan Jedrzej chodzi z nami i pieszo i jeździ na rowerze i forme ma jak mało kto.

#31 Ziemia Ustecka

Ziemia Ustecka

Swojak

• PipPipPipPip
  • 1255 postów

Napisano 16 wrzesień 2018 - 09:19:35

.

Witam, na wstępie załączam link dotyczący wzmiankowanej Mogiły :
Jestem związany z Ziemią Słupską. Od kilku lat spędzam wakacje w Poddąbiu. W tegoroczny majowy długi weekend spędzałem czas w Poddąbiu. Tradycyjnie wybrałem się na spacer w okolice mogiły żołnierzy z czasów II wojny światowej.I to co zobaczyłem przerosło moje wyobrażenia o poszanowaniu grobów.Przeprowadzająca ekshumację słupska prokuratura nie przywróciła stanu pierwotnego Tajemniczej Mogiły.Co Pan na to - miłośniku dziejów ziemi słupskiej Panie Marcinie Barnowski? Co Pani na to Pani Wójt gminy Ustka - Pani Anno Sobczyk - Jodłowska?
Nie ma ciał nie ma sensacji dziennikarskiej, nie ma pomysłu na biznes w gminie Ustka z wykorzystaniem Tajemniczej Mogiły.A miejscowa ludność od ponad pół wieku opiekowała się mogiłą...
Konrad46

Tej wiosny, mogiła wraz z dwupiennym dębem zsunęła się ze skarpą do morza.

#32 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 październik 2018 - 20:11:34

Ustczanie interesujący się historią słyszeli zapewne o słupskiej filii Obozu Koncentracyjnego w Stutthofie, zwała się Ausserarbeitslager Stolp, więziono tam wyłącznie Żydów, było ich 620, ale ofiar doliczono ponad 800. Czy w Ustce lub okolicy też gdzieś Niemcy zabili Żydów?

#33 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 październik 2018 - 20:20:15

W Ustce najlepiej o żydostwie pogadać z "Zygą", czyli z Zygmuntem Janem Prusińskim, kandydował nawet na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed wojną w Polsce szeroko znana była inna wersja słynnego powiedzenia o królu Kazimierzu Wielkim:

"Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną"

jak wspomniano przed wojną mawiano również nieco inaczej:

"KAZIMIERZ WIELKI ZASTAŁ POLSKĘ DREWNIANĄ, A ZOSTAWIŁ ZAŻYDZONĄ"

#34 Ziemia Ustecka

Ziemia Ustecka

Swojak

• PipPipPipPip
  • 1255 postów

Napisano 18 listopad 2018 - 13:49:55

:lol:

Użytkownik Ziemia Ustecka edytował ten post 07 styczeń 2019 - 16:47:05

#35 Ziemia Ustecka

Ziemia Ustecka

Swojak

• PipPipPipPip
  • 1255 postów

Napisano 07 styczeń 2019 - 16:46:02

Tej wiosny, mogiła wraz z dwupiennym dębem zsunęła się ze skarpą do morza.

Użytkownik Ziemia Ustecka edytował ten post 07 styczeń 2019 - 16:46:48

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych