Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Szokujący temat


1 odpowiedź w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2018 - 11:05:33

FAKT24: Jest pani pierwszą posłanką, której udało się zorganizować w gmachu Sejmu debatę na temat pedofilii, a na październik zapowiada pani opublikowanie interaktywnej mapy pedofilii w Kościele na terenie Polski. Czemu ma to służyć?

 

– To projekt, który prowadzimy razem z dziennikarką Agatą Diduszko- Zyglewską, Markiem Lisińskim z Fundacji Nie Lękajcie Się. 7 października robimy w Warszawie manifestację pod hasłem „Ręce Precz od Dzieci”. Jednocześnie tego samego dnia planujemy opublikowanie mapy pedofilii w Kościele podobnej do tej, którą opublikowano kilka lat temu we Włoszech. Chcemy, by problem krzywdzenia dzieci przez księży, przestał być zamiatany pod dywan. Naszym celem jest zmuszenie państwa do zajęcia się skrzywdzonymi i przeciwdziałanie pedofilii w przyszłości. Od momentu, kiedy zapowiedzieliśmy publikacje, do Fundacji codziennie zgłaszają się kolejne ofiary, średnio cztery dziennie. Mapa nie jest jeszcze kompletna. Kościół zataja informacje na ten temat, ale my zamierzamy odsłonić ukrywaną prawdę. 

Macie już konkretne plany?

Będziemy domagać się powołania niezależnej od Kościoła komisji. Byłaby ona podobna do komisji, która od 2012 roku działała w Niemczech. Impulsem był skandal pedofilski w tamtejszym seminarium. Wkrótce mają być opublikowane jej ustalenia. Poznałam jej twórców kilka dni temu, na konferencji w Berlinie. Od specjalnego pełnomocnika rządu Niemiec ds. wykorzystania seksualnego dostałam zapewnienie, że mogę liczyć na jego pomoc. 25 września br. będzie prezentował swój raport w RFN. Pracował nad nim sześć lat, dysponował ponad 20 osobowym zespołem, zresztą Kościół w Niemczech sam z siebie też zlecił przygotowania raportu przez naukowców. U nas musi się zdarzyć to samo. W Polsce, gdzie Kościół ma tak silną pozycję, obawiam się, że skala nadużyć może być dużo większa, niż w RFN. 

Jak miałaby wyglądać taka komisja w Polsce? 

Jestem przekonana, że powinniśmy przyjąć formułę okrągłego stołu, podobnie jak było w Niemczech. Problemem zajęto się kompleksowo. Wzięli w niej udział przedstawiciele kilku ministerstw, m.in. edukacji, czy rodziny. W jej skład weszli terapeuci, naukowcy, a nawet organizacje pozarządowe, działające na rzecz ofiar. Przez rok wypracowali specjalne rekomendacje, które wkrótce mają być przedstawione. W ostatni weekend, na specjalnej konferencji poznałam najważniejsze osoby, które zajmowały się na świecie problemem pedofilii w Kościele i doprowadziły do powołania komisji w Irlandii, Niemczech i Pensylwanii w USA. Chcę skorzystać z ich doświadczeń, a oni chcą pomóc.

Co jest waszym najważniejszym celem? 

Chcemy skończyć ze zmową milczenia. Problem pedofilii jest podejmowany w całej Europie, a w Polsce udajemy, że go nie ma. Powołanie komisji ma na celu ujawnienie listy sprawców seksualnych nadużyć wobec nieletnich, pomocy prawnej i psychologicznej dla ofiar i zniesienie przedawnień przestępstw seksualnych. W Polsce nikt nie zajmuje się ofiarami, które sami muszą zmagać się z traumą do końca życia. Czas to zmienić.

 #2 chrome

chrome

    Nowy

  • Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 listopad 2018 - 13:39:03

siemanko Wam!

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych