Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Słupsk, nasz "Paryż Północy" - dawniej i dziś, moja 'mała ojczyzna'

Słupsk historycznie i dziś

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
303 odpowiedzi w tym temacie

#1 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 13:14:15

Było trochę głosów na "tak", a więc zakładam wątek o naszym pięknym mieście Słupsku.

Powspominajmy w nim, o Słupsku - tym z dawnych lat, nawet tych odległych, sprzed wojen XX wieku.

Porównajmy, co pozostało z tamtych lat, porozmawiajmy o tym, jak mogłoby być dziś, gdyby stara zabudowa i klimat miejski przetrwał do dnia dzisiejszego. Porozmawiajmy również o ludziach, którzy wnieśli coś więcej do historii naszego miasta.

Swego czasu pamiętam, jak Alchemik na forum Skyscrapercity prowadził wątek o naszym mieście, w którym na pięknych fotografiach dokumentował historię naszego miasta. Jeśli Alchemiku czytasz tego posta, to czy możemy liczyć na Twoją forumową reaktywację i wsparcie w aktywnym udziale w dyskusji na tym wątku?

To tyle z mojej strony, liczę na ciekawą i kulturalną dyskusję. Powspominajmy to co najlepsze z dawnych lat :) chrr chrr

Użytkownik knur edytował ten post 24 styczeń 2015 - 15:04:22

#2 źał.pl

źał.pl

Swojak

• PipPipPipPip
  • 316 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 13:59:53

Gratki nowego tematu, być może zaskoczy.

Od siebie dodam ze również zależy mi na tym mieście. Urodziłem się w tym samym szpitalu co moja mama tak więc mogę spokojnie rzec: to moje miasto !

To co mnie trapi to to iż nie mamy historii, mam na myśli nasze polskie pokolenie. Najstarsi Słupszczanie to warszawscy zesłańcy którzy tutaj "odsiadują" swoją "karę". Pozostała ich garstka, bo ja wiem, może paręnaście dusz. Rodowici Słupszczanie to zatem 3 pokolenia, a więc bardzo niewiele. Szkoda że nie mieszkają już u nas poprzednie, niemieckie pokolenia. Dlaczego szkoda ? Ponieważ NIKT nie dba o dom jak jego właściciele. Ludzie przyjezdni traktują tą ziemię jak chwilowy zarobek i w przypadku zniszczeń równie szybko wyjadą jak przyjechali. Być może dlatego tak mało się tutaj buduje ciekawych rzeczy bo ci co są odpowiedzialni za rozwój najwyraźniej nie czują więzi.

Kiedyś za czasów studenckich był na Akademii Pomorskiej pewien Doktor który fascynował się historią Pomorza Środkowego. Pokazał nam w ramach zajęć swoją kolekcję zdjęć którą zbiera od lat. Tak fascynujących zdjęć nie widziałem nigdy wcześniej. Szkoda że regularnie nie wystawia ich na pokaz :(

#3 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 19:12:21

Temat bardzo ciekawy i wiele można by tu napisać.

Ja ze Słupskiem jestem związany od 1970 i to z własnej woli. Od paru lat mógłbym sprzedać swoje mieszkanie i wyprowadzić się na swe dawne bydgoskie rejony. Tam zamieszkuje moja i mojej żony rodzina. Ale zarówno ja jak i żona nie wyobrażamy sobie innego miejsca zamieszkania niż Słupsk, pomimo że nasi synowie zamieszkali w Wielkopolsce - wówczas tam łatwiej było o pracę. Tu nie mamy żadnej rodziny, ale mamy przyjaciół i znajomych (to też odpowiednik "lajków" :P ).

Gdy pierwszy raz przyjechałem do Słupska - w lipcu, to oczarował mnie urok miasta, stare i nowe budowle, masa zieleni i kwiatów, duża ilość sklepów stosunkowo dobrze zaopatrzonych.

Żal pisze, że nie mamy historii. Nie powiedziałbym tak, dzień wczorajszy już jest historią, a co dopiero 70 lat. To szmat czasu. Ja powiedziałbym nie mamy jako społeczność wspólnej tradycji, bo mieć jej nie możemy. Pochodzimy z różnych regionów Polski i nie tylko Polski.

Gdy zastanawiam się nad tą 70-cio letnią historią i słyszę wypowiedzi w ostatnich 10 - 15 latach to serce wali mi jak młotem.

Żal pisze: "Najstarsi Słupszczanie to warszawscy zesłańcy którzy tutaj "odsiadują" swoją "karę". Pozostała ich garstka, bo ja wiem, może paręnaście dusz."

Zapyta ktoś skąd młot i dlaczego - oto jedna z  odpowiedzi:

"Podczas obrad komitetu organizującego rocznicowe obchody (wyzwolenia Słupska), M. Pająk odczytał oświadczenie, w którym napisał m.in.: - Niestety, wielu polaków (celowo piszę to z małej litery) zaprzedało się sowietom i służyło im wiernie jak psy (przepraszam psy za porównanie) za ochłapy z pańskiego stołu. Sprzeciwiamy się świętowaniu dnia, w którym okupanta hitlerowskiego zastąpił komunistyczny. Nie możemy czcić ludzi, którzy nas gnębili. 8 marca to rocznica spalenia miasta przez Armię Czerwoną - zakończył wystąpienie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej."

Historia jako nauka wydawałoby się, że jest obiektywna, że nie można jej przeinaczać, że jest daleka od polityki. Życie pokazuje, że tak nie jest.

#4 zakładka

zakładka

Okruszki serca zbieram rozsypane gdzieś na ...

• PipPipPipPip
  • 22982 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 20:10:18

(...)

Chciałam, aby taki wątek powstał ale nie mogłam go założyć. Nie czułam się moralnie upoważniona,

Piszę "na szybko"....chciałam tylko dać sygnał, ze zauważyłam temat...za jakiś czas (dziś) napiszę o swoich przemyśleniach.

Bardzo sympatyczny wątek :) Pisz Wiedźmo, Marku, Donie przybliżcie nam, tym, co nie znają miasta, jego historii, no i zapewne tradycje (jak są takowe).

Użytkownik zakładka edytował ten post 24 styczeń 2015 - 20:11:00

#5 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 20:18:30

Zdjęć z przedwojennego Słupska można w necie znaleźć wiele.

Jest też sporo zdjęć z powojennego naszego miasta bez mała do dnia dzisiejszego.

Można je zobaczyć (można dodać swoje też) tu:

https://www.facebook...34544492&type=1

#6 niu

niu

⋆⋆✤⋆⋆

• PipPipPipPip
  • 4979 postów

Napisano 24 styczeń 2015 - 20:48:27

Przejeżdżając przez inne miasta Polski przyglądam się im z zaciekawieniem i kiedy próbuję wyobrazić sobie siebie jako mieszkankę tych miast z przestrachem wzdrygam się na myśl, że rzeczywiście los mógł sprawić, że żyłabym gdzie indziej w nieświadomości, że gdzieś tam jest takie piękne miejsce i do tego, blisko morza, i jeszcze to morze, jest tak mało zasolone, a piasek nad nim prawie biały...

Z każdej podróży z niecierpliwością wracam do MOJEGO MIASTA, a kiedy wjeżdżam do tego niezwykle urokliwego zakątka, rozpiera mnie szczęście i duma.

Duma, bo wiem, że na przyjezdnych NASZE MIASTO też robi takie wrażenie, zresztą oni widzą dużo więcej niż my przyzwyczajeni do tych widoków dlatego w często nieistotnych dla nas miejscach widzą niezwykły urok...

Szczęście dlatego, zresztą nikomu z Nas nie trzeba tłumaczyć dlaczego... Kocham to miasto, te uliczki, alejki, parki, kamienice i nie wyobrażam sobie życia gdziekolwiek indziej i wcale mi nie przeszkadza, że wszyscy znają się ze wszystkimi, i wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą... naprawdę mi to nie przeszkadza...

i pewnie okazałoby się, że my tu na forum w rzeczywistości znamy się w realu, albo mamy wspólnych znajomych, dzieci, byliśmy lub nasi rodzice byli sąsiadami, albo sami nimi byliśmy... 

i pewnie  okazałoby się, że mimo iż ukrywamy się pod nickami, to i tak wszystko o sobie wiemy :)

#7 EyesOfSoul

EyesOfSoul

Los ojos del Alma

• PipPipPipPip
  • 13052 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 09:55:46

A dlaczego "Paryż Północy"? Jaka jest geneza tego określenia?

#8 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 10:28:43

tak zwyczajowo Niemcy nazywali Słupsk przed wojną, porównując do stolicy Francji promienisty rozkład ulic i piękną secesyjną zabudowę, choć też i ze względu na niezwykłe podobieństwo pewnej "różowej" dzielnicy do jej paryskiego odpowiednika ;) chrr chrr

#9 EyesOfSoul

EyesOfSoul

Los ojos del Alma

• PipPipPipPip
  • 13052 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 10:36:53

Rozumiem, dzięki :)

Tylko nie mówcie, że macie też swój Bois de Boulogne ;)

#10 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 10:45:00

Dodam jeszcze tylko słowa historyka Tomasza Urbanika:

- życie kulturalne przedwojennego Słupska:

"Przede wszystkim (skupiało się) w licznych restauracjach, gospodach i lokalach należących do stowarzyszeń, które poza serwowaniem jadła i napitku zapewniały program rozrywkowo-kulturalny. Każdego dnia w mieście odbywały się spektakle teatralne, koncerty, odczyty i wiele innych imprez. Restauracje, cukiernie i pijalnie były oblegane, a parki zapełnione spacerowiczami. Do tego wszystkiego dobrze prosperujący teatr, kino oraz siedziby bractw i stowarzyszeń oraz boiska i place sportowe."

- ówczesna baza rekreacyjno-hotelarska:

"Na początku XX wieku w Słupsku było 8 hoteli, 29 restauracji i 16 oberży. Do tego należy doliczyć 4 zakłady gastronomiczne, kilka cukierni, kilka pijalni piwa, wina oraz likierni. Pod koniec lat 30-tych stan ten uległ sporym zmianom. Na przestrzeni tych lat Słupsk powiększył się o 20 tys. mieszkańców i rzeczą naturalną jest, że baza gastronomiczno-hotelowa też. Ale czy można mówić o Słupsku jako kurorcie wypoczynkowym? Na pewno nie, bo kurortem była pobliska Ustka, a Słupsk był centrum Pomorza Środkowego, centrum handlu, przemysłu i szkolnictwa."

Użytkownik 100Marek edytował ten post 25 styczeń 2015 - 10:45:44

#11 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 10:56:24

Sięgnęłam po książkę "Słupsk - dawniej Stolp na pocztówkach"....przekładam kartki...śliczne było nasze miasto...

Oglądam - dzień targowy na Starym Rynku.....oj działo się....

Masz rację, działo się.

Przy dzisiejszym Słupsku, Paryż wygląda szaro.

4112485_maly-paryz-polnocy-takie-kiedys-

#12 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 11:19:07

zdjęcie zrobione z Mostu Kowalskiego...przynajmniej takie mam wrażenie patrząc na ujecie...

...im dłużej patrzę, tym bardziej przekonuję się, że się mylę....

...teraz bardziej mi to pasuje os strony sądu....

jak popatrzę jeszcze trochę to stwierdzę , że z lotu ptaka :P

To nie moje zdjęcie, ale myślę, że to widok od strony sądu. Z mostu byłby zupełnie inny widok.

#13 1kolega2kolegi

1kolega2kolegi

Swojak

• Zbanowani
  • PipPipPipPip
  • 2672 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 11:50:27

zdjęcie zrobione z Mostu Kowalskiego...przynajmniej takie mam wrażenie patrząc na ujecie...

...im dłużej patrzę, tym bardziej przekonuję się, że się mylę....

...teraz bardziej mi to pasuje os strony sądu....

jak popatrzę jeszcze trochę to stwierdzę , że z lotu ptaka :P

Zdjęcie jest robione trochę dalej niż sąd - dokładniej - na wysokości budynku obecnej firmy Jabet PHU, a poprzednio Elewator zbożowy - z brzegu rzeki Słupi.

Gdyby było robione z  mostu Kowalskiego, to długość perspektywy byłaby całkiem inna i  widać by było zabudowę ul. F.Nullo wraz z Basztą Czarownic.

100Marek

Z mostu byłby zupełnie inny widok.

Częsciowo prawdziwe - od strony sądu - tak, a dokładniej podałem powyżej.

Użytkownik 1kolega2kolegi edytował ten post 25 styczeń 2015 - 11:54:41

#14 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 12:17:59

Zdjęcie jest robione trochę dalej niż sąd - dokładniej - na wysokości budynku obecnej firmy Jabet PHU, a poprzednio Elewator zbożowy - z brzegu rzeki Słupi.

Gdyby było robione z  mostu Kowalskiego, to długość perspektywy byłaby całkiem inna i  widać by było zabudowę ul. F.Nullo wraz z Basztą Czarownic.

100Marek

Z mostu byłby zupełnie inny widok.

Częsciowo prawdziwe - od strony sądu - tak, a dokładniej podałem powyżej.

Masz rację. Najbardziej prawdopodobne miejsce skąd robiono zdjęcie pokazuje zrzut ekranu. Kierunek widoku pokazuje strzałka.ezpchh.jpg

#15 1kolega2kolegi

1kolega2kolegi

Swojak

• Zbanowani
  • PipPipPipPip
  • 2672 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 12:52:19

Masz rację. Najbardziej prawdopodobne miejsce skąd robiono zdjęcie pokazuje zrzut ekranu. Kierunek widoku pokazuje strzałka.ezpchh.jpg

Używam jeszcze - Google Maps, oprócz tego Mapa Szukacz z całym "arsenałem"

Donie...widzisz jak jesteś nam potrzebny na tym wątku?

Każdy może wnieść coś ciekawego i mądrego, a jednocześnie pozostałych nakierować na odpowiednią optykę.

Możecie dalej pisać, ale juz beze mnie. 

Dlaczego - każdemu odpowiem po przysłania zapytania. 

Użytkownik 1kolega2kolegi edytował ten post 25 styczeń 2015 - 14:47:15

#16 niu

niu

⋆⋆✤⋆⋆

• PipPipPipPip
  • 4979 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 14:01:44

Masz rację, działo się.

Przy dzisiejszym Słupsku, Paryż wygląda szaro.

4112485_maly-paryz-polnocy-takie-kiedys-

10386279_903431373022383_845858862466942

Chyba podobnie do fotografa, bardzo lubię tę małą polankę, nad brzegiem rzeki.

Użytkownik niu edytował ten post 25 styczeń 2015 - 14:04:58

#17 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 15:13:53

No właśnie marku, było tyle lokali gastronomicznych, mieliśmy wiele browarów rzemieślniczych, jeden przekształcił się w spory browar komercyjny, tyle wyszynków, kto nie słyszał o "słupskim wyszynku", "słupskim jadle", "Karczmie pod Kluką"? Nazwy, które znane były w całej Polsce i poza jej granicami. I co nam pozostało z tamtych lat? Z przemysłu, z bazy gastronomicznej? Włodarze, patrząc z perspektywy czasu, źle pokierowali rozwojem tego miasta.

Jak to się mówi: "to se ne wrati" :(

#18 niu

niu

⋆⋆✤⋆⋆

• PipPipPipPip
  • 4979 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 15:42:26

Do tego co napisał Marek można dodać, że dzięki licznym parkom i obsadzeniom większości ulic miasto tonęło w zieleni. Dzisiaj większość drzew rosnących wzdłuż ulic wycięto, aby w ich miejsca zrobić parkingi, chociaż i tak można było parkować pomiędzy drzewami, bo nie rosły one częściej niż co 5-6 metrów. :mellow:

#19 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 16:40:45

http://www.facebook.com/dawny.slupsk/

#20 100Marek

100Marek

Swojak

• PipPipPipPip
  • 6114 postów

Napisano 25 styczeń 2015 - 16:50:31

Wcześniej dałem coś takiego

https://www.facebook...owojenny.Slupsk

To foto od 45 roku. Na pewno wiele miejsc rozpoznacie. Fajne komentarze.

Może ktoś znajdzie siebie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych