Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Podaj przepis...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
811 odpowiedzi w tym temacie

#1 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:31:21

Gotowanie i pichcenie jest nadal w modzie.

Założyłem więc ten wątek, gdyż ostatnio na forum pojawiło się sporo ciekawych przepisów na różne dania. 

Warto skumulować je w jednym miejscu, łatwiej będzie w przyszłości odszukać i wykorzystać w kuchni.

Może moderatorzy powrzucają poprzednio podane przepisy w watkach RD i Zdrowie... (watek żala) tutaj?

----------------------------------------------------------------------------

Na początek z uwagi na zbliżające się święta klasyk - pasztet z królika. Królika można teraz stosunkowo łatwo kupić - w Biedronkach jest praktycznie w ciągłej sprzedaży (tuszka).

PASZTET Z KRÓLIKA

Składniki:
- 1 królik około 1,6kg ( i wątroba z niego)
- 50 dkg boczku tłuściejszego lub słoniny
- 70 dkg wątroby wieprzowej
- 5 jajek
- bułka wrocławska (wek), lub 4 zwykłe bułki
- marchewka, pietruszka i seler
przyprawy:
- jałowiec -  duża łyżka (można pominąć jeśli ktoś nie lubi jego smaku),
- ziele angielskie - 5 ziaren,
- pieprz 10 ziarenek,
- czosnek - główka,
- przyprawa kucharek,
dodatkowo
- gałka muszkatołowa - 1 opakowanie,
- pieprz mielony,
- sól do smaku

Mięso gotujemy z przyprawami (oprócz gałki muszkatałowej) i warzywami do miękkości, osobno gotujemy wątrobę ze słoniną, dodajemy tylko kucharka.
Kiedy mięso jest ugotowane, to wybieramy je od kości i odstawiamy do ostudzenia. To samo robimy z wątrobą i słoniną (różnica - brak kości :) ). wywar przecedzamy i odlewamy trochę jednego i drugiego na bok, i moczymy w nim bułkę, najlepiej wrocławską.
Wystudzone mięso, wątrobę, słoninę, namoczoną odciśniętą bułkę i warzywa mielimy w maszynce i dodajmy jajka i przyprawiamy gałką muszkatałową, solą i pieprzem. Nakładamy do foremek i pieczemy około 1,5 godz w 180o C.

Przepis prosty i smaczny :) Mała rada, nie nakładać do pełna w foremki (srebrne z aluminium), bo pasztet wykipi. Z w/w składników wychodzi ok. 4-5 foremek o długości ok. 20 cm.

Smacznego :)

Użytkownik knur edytował ten post 17 grudzień 2013 - 23:25:33

#2 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:34:29

Założyłem więc ten wątek, gdyż ostatnio pojawiło się sporo ciekawych przepisów na różne dania. 
Warto skumulować je w jednym miejscu, łatwiej będzie w przyszłości odszukać i wykorzystać w kuchni.

Może moderatorzy powrzucają poprzednio podane przepisy w watkach RD i Zdrowie (watek żala) tutaj?

Zgłodniało się, co ???

#3 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:46:44

Zgłodniało się, co ???

no a jak ;)

powoli zaczyna się świąteczne pichcenie, został tydzień do świąt, czas robić bigos. o własnie macie jakieś fajne przepisy na bigos? ja robię po staropolsku, tzn bigos wg. specjalnego sprawdzonego przepisu (składniki), przy czym musi "dojrzeć, tzn. w nocy stoi z zimnym pomieszczeniu, a codziennie do świąt w dzień jest podgotowywany na gazie. i tak dzień po dniu, aż "dojdzie", nabierze koloru i smaku :)

#4 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:03:59

no a jak ;)
powoli zaczyna się świąteczne pichcenie, został tydzień do świąt, czas robić bigos. o własnie macie jakieś fajne przepisy na bigos? ja robię po staropolsku, tzn bigos wg. specjalnego sprawdzonego przepisu (składniki), przy czym musi "dojrzeć, tzn. w nocy stoi z zimnym pomieszczeniu, a codziennie do świąt w dzień jest podgotowywany na gazie. i tak dzień po dniu, aż "dojdzie", nabierze koloru i smaku :)

Podaj chociaż część składników, a wątpię, czy mnie nimi przebijesz.

Jaką kiełbasę dodajesz ???

Dojrzewanie - nie polega na wystawianiu do "zimnego" - dojrzewanie, to podgrzewanie w celu odparowania nadmiaru płynu z bigosu.

#5 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:18:26

Podaj chociaż część składników, a wątpię, czy mnie nimi przebijesz.

Jaką kiełbasę dodajesz ???

Dojrzewanie - nie polega na wystawianiu do "zimnego" - dojrzewanie, to podgrzewanie w celu odparowania nadmiaru płynu z bigosu.

zgadza się, ale jak bigos na noc zostawisz w chłodniejszej i wilgotniejszej niz dom piwnicy, to recze, ze szybciej i lepiej nabierze własciwego smaku.

#6 zakładka

zakładka

Okruszki serca zbieram rozsypane gdzieś na ...

• PipPipPipPip
  • 22982 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:24:03

Założyłem więc ten wątek, gdyż ostatnio pojawiło się sporo ciekawych przepisów na różne dania. 

Może moderatorzy powrzucają poprzednio podane przepisy w watkach RD i Zdrowie... (watek żala) tutaj?

----------------------------------------------------------------------------

Na początek z uwagi na zbliżające się święta klasyk - pasztet z królika. Królika można teraz stosunkowo łatwo kupić - w Biedronkach jest praktycznie w ciągłej sprzedaży (tuszka).

PASZTET Z KRÓLIKA

Smacznego :)

Ty koniecznie chcesz z tego słodziaka pasztet zrobić? :P

1366969384_by_Mudzina.gif

#7 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:24:56

zgadza się, ale jak bigos na noc zostawisz w chłodniejszej i wilgotniejszej niz dom piwnicy, to recze, ze szybciej i lepiej nabierze własciwego smaku.

Nie napisałeś, jakiej kiełbasy używasz do bigosu ???

#8 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:31:52

zakładko, life is brutal.

taka kolejność:

2ci7g8z.jpg

2hy9h04.jpg

osz950.jpg

#9 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 17 grudzień 2013 - 23:46:32

staram się nie dawać za dużo kełbasy do bigosu, ale i owszem jest skladnikiem tego dania. wybieram głównie myśliwską, jałowcową, trochę śląskiej.

z mięs: golonka ze skórą, łopatka wieprzowa/karkówka, kawałek wołowiny, boczek wędzony. lubie sporo miesa w bigosie, róznorodnego.

Użytkownik knur edytował ten post 17 grudzień 2013 - 23:58:29

#10 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 00:11:38

staram się nie dawać za dużo kełbasy do bigosu, ale i owszem jest skladnikiem tego dania. wybieram głównie myśliwską, jałowcową, trochę śląskiej.
z mięs: golonka ze skórą, łopatka wieprzowa/karkówka, kawałek wołowiny, boczek wędzony. lubie sporo miesa w bigosie, róznorodnego.

Mam zastrzeżenia do składu, na PW nie mogę napisać, a powinienem.

Dlaczego - nie pytaj, a napisz.

#11 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 00:13:55

a kapustę kiszoną przed gotowaniem płuczesz w wodzie, czy nie? :)

#12 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 00:22:31

a kapustę kiszoną przed gotowaniem płuczesz w wodzie, czy nie? :)

Co jest, że nie można do Ciebie na PW napisać ???

#13 proszę o kulturę

proszę o kulturę

Swojak

• PipPipPipPip
  • 8154 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 14:23:26

Ja z kolei gotuję kapustę,w zależności od kwasoy,płuczę albo nie.

Robię z róznych mięs gulasz we własnym sosie,duszę do miękkości.dodaję do kapusty,gotuję nadal.Podobnie jak Knur odstawiam,podgrzewam ponownie.Kiedy uważam,że już jest "gładki",wsystko się połączyło dodaję śliwki wędzone i przyprawy/lisek laurowy,ziele angielskie,jałowiec,niekoniecznie koncentrat pomidorowy,ale niewiele/ podczas pierwszego podgrzewania dodaję oleju żeby bigos nabrał gładkości.Poprzez takie podgrzewanie bigosik wygłądza się,nabiera kolorków,a kiedy już jest gotowy dodaję posiekanego czosnku.Ponieważ nie każdy znosi czosnek biorę to pod uwagę przed podaniem.

Im więcej go podgrzewam tym jest lepszy,ale nie dopuszczam aby był całkiem bez sosu.Bigos musi być soczysty. Łoj,włąsnie nastaiwłam kapustkę na uszka i się obsliniląm pisząc o bigosiku. Bigos gotuję zresztą zawsze po swiętach,kiedy zostaje dużo różnych ścinków,nigdy na święta.

#14 ~żal.pl~

~żal.pl~
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 15:48:11

Kurcze, wiele bym dał aby nauczyc się robic bigos. Cos we mnie tkwi, to samo jak z pieczeniem ciast ze nie moge się przelamac i sprobowac zrobic. Moze kiedys, z pewnoscią sprobuje Na obecną chwile muszę sie pocieszyc kupnym, lipnym :(

A'propo długiego procesu podgrzewania dań. Jest taka pysznosc nad pysznosciami czyli knedliczki z gulaszem. Sztandarowe danie kuchni czeskiej. Za kazdym razem gdy mam okazje byc w okolicach Pragi musze sprobowac wraz z miejscowym pilsnerkiem. Ciekawostka jest taka ze standardy UE zabraniają podgrzewac dania ponownie i serwowac. Ile si.ę Czesi musieli natrudzic aby wytlumaczyc ze w tym tkwi sedno smaku ich potrawy.. nie wiem nawet czy im sie udało. Sądząc po ostatnim testowaniu chyba nie, byl duzo mniej tresciwy :(

Użytkownik żal.pl edytował ten post 18 grudzień 2013 - 15:51:26

#15 ~pos3gacz~

~pos3gacz~
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 17:27:57

Kurcze, wiele bym dał aby nauczyc się robic bigos. Cos we mnie tkwi, to samo jak z pieczeniem ciast ze nie moge się przelamac i sprobowac zrobic. Moze kiedys, z pewnoscią sprobuje Na obecną chwile muszę sie pocieszyc kupnym, lipnym :(

A'propo długiego procesu podgrzewania dań. Jest taka pysznosc nad pysznosciami czyli knedliczki z gulaszem. Sztandarowe danie kuchni czeskiej. Za kazdym razem gdy mam okazje byc w okolicach Pragi musze sprobowac wraz z miejscowym pilsnerkiem. Ciekawostka jest taka ze standardy UE zabraniają podgrzewac dania ponownie i serwowac. Ile si.ę Czesi musieli natrudzic aby wytlumaczyc ze w tym tkwi sedno smaku ich potrawy.. nie wiem nawet czy im sie udało. Sądząc po ostatnim testowaniu chyba nie, byl duzo mniej tresciwy :(

Będziesz miał okazję spróbować swoich sił przy bigosie.

Jak skończę w kuchni, to podam przepis - krok po kroku na bigos
STAROPOLSKI.

Już tyle jest chętnych na niego, że nie będę taki i podam na forum,
chociaż miałem jedynie niektórym na PW podać.

#16 proszę o kulturę

proszę o kulturę

Swojak

• PipPipPipPip
  • 8154 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 19:51:44

Mam pytanie; czy ktoś wie,gdzie w naszym mieście/Słupsku/ można kupić podpiwek ,ale nie ten ogólnie dostępny z Ukrainy/jest konserwowany benzoesanem sodu/ ale nasz podpiwek "Jędruś" Jest fantastyczny,super gasi pragnienie,jest slodki,ale nie jest lepki.Ja bronię się przed słodkościami,ale ta w podpiwku Jędruś zupełnie mi nie przeszkadza,a wręcz jest pociągająca. Dzisiaj pierszy raz kupiłąm kwas chlebowy razowy,i zastanawiam się,czy choć trochę będzie przypominał kwas chlebowy produkowany przez jedną z naszych słupskich restauracji w latach 70-tych.amten był przepyszny.

#17 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 20:10:55

Już tyle jest chętnych na niego, że nie będę taki i podam na forum,

czekamy

#18 gilda27

gilda27

Swojak

• PipPipPipPip
  • 4773 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 20:29:28

czekamy

Też. Bigos(dobry!!) mogłabym jeść codziennie.

#19 knur

knur

Ⓚ Ⓝ Ⓤ Ⓡ

• PipPipPipPip
  • 6686 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 20:31:42

a'propo: podajcie świąteczne menu :) wigilijne i na Boże Narodzenie. ciekawy jestem, co robicie.

#20 gilda27

gilda27

Swojak

• PipPipPipPip
  • 4773 postów

Napisano 18 grudzień 2013 - 20:34:22

a'propo: podajcie świąteczne menu :) wigilijne i na Boże Narodzenie. ciekawy jestem, co robicie.

Ja tradycyjnie idę na gotowe :P I mam tylko nadzieję, że będzie karp, którego wszyscy u mnie bojkotują, a ja uwielbiam ;) W sumie, jak dla mnie mógłby być tylko karp i śledzie w rożnej wersji( byle nie z octem!)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych