Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

O co pytać przy zakupie okien? :: zobacz komentowany artykuł


16 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Sylwa~

~Sylwa~
 • Goście

Napisano 22 luty 2010 - 23:25:31

Planuję kupno okien (PVC) i mam w związku z tym pytanie, Który producent oferuje okna w rozsądnej cenie przy jednoczesnej dobrej jakości? Z góry dziękuje za odpowiedź.

#2 ~Uczciwy~

~Uczciwy~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 07:49:58

Nie wolno zapominać o funkcji rozszczelniania okna dla zapewnienia niezbędnej wentylacji. Zatrucia tlenkiem węgla, ale też grzyb na ścianie to często skutek....wymiany okien tradycyjnych drewnianych na nowe zbyt szczelne.

#3 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 08:51:20

W Słupsku Polecam Fasadę

#4 ~AtaShe~

~AtaShe~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 08:55:27

Trio (ul. Sygietyńskiego) ma dobra ofertę, z tego co wiem:)

..a co do artykułu, to .. nie bardzo..
Przeciętny człowiek po przeczytaniu dalej nie będzie miał pojęcia, o co ma zapytać sprzedawcę przy zakupie okien.
Osoby, które nie pracują w branży okiennej nie znają zawiłej terminologii obowiązującej w tej dziedzinie, nie wiedzą co to jest folia renolitowa czy grubość ścianek profilu, czy nawet sam profil.
Indywidualny klient powinien jedynie przyjść do firmy zajmującej się sprzedażą/produkcją okien zaopatrzony w takie informacje, jak wymiary okien, które ma obecnie w mieszkaniu, lub które chciałby mieć. Kolejną informacją dla sprzedawcy jest wygląd i kolor okna, do tego klient powinien powiedzieć, jakie ma oczekiwania co do funkcji okna, czyli czy chce żeby okno było tylko rozwiewne, czyli takie, które tylko się otwiera, czy ma być również uchylne, z rozszczelnieniem, czy bez.
Sprzedawca mając takie informacje będzie w stanie udzielić w 100%tach satysfakcjonującej pomocy danemu klientowi.

Pozdrawiam serdecznie. ;)

#5 ~Wojciech Szulc~

~Wojciech Szulc~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 11:14:55

Jak każdy artykuł reklamowy także i ten jest mieszaniną bzdur i półprawd, skomponowaną pod ofertę firmy sponsorującej (kupującej?) dany artykuł.

Skandalem jest stwierdzenie, że należy pytać o klasę profilu okna, a wierutnym kłamstwem informacja, że dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A. Klasyfikacja ta (dzieląca profile wg grubości ścianek widocznych i niewidocznych kształtowników na klasy A,B i C) pochodzi z normy EN 12608 i służy do pokazania różnorodności konstrukcji kształtowników, a nie stopniowania ich jakości. W uwagach do tej klasyfikacji zawarto wyraźny zakaz jej wykorzystywania do marketingowego kształtowania przewagi konkurencyjnej, więc autor artykułu może się w efekcie doczekać procesu, zafundowanego przez wprowadzonych w błąd Klientów. Wynik z góry wiadomy. Informacja, że minimalna grubość ścianek to 2,8 mm jest podobną manipulacją, albowiem jest to grubość ścianki widocznej kształtownika, kwalifikującej ten kształtownik do klasy A wg EN 12608. Grubość ścianek kształtownika nie ma dla Kompletatora (klienta) nawet najmniejszego znaczenia praktycznego.

Informacja, że optymalna szerokość komór to 5 mm jest również półprawdą, albowiem autor artykułu nie określił, jaką cechę użytkową stolarki optymalizuje ten parametr. Biegły Kompletator może się domyślać, że chodzi o właściwości termoizolacyjne, niemniej jednak dla przeciętnego Klienta nie jest to żadna informacja. Poza tym to nie kształt i wymiary komór przesądzają o właściwościach termoizolacyjnych stolarki, te są badane lub obliczane wg EN 10077-(1 lub 2). Klient winien więc pytać nie o kształt komory, lecz wynik badania lub obliczenia, o czym w wierszu niżej.

Pytanie o to, jakie maksymalne wymiary skrzydła dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil, także nie jest właściwe. Od 2006 roku obowiązuje norma harmonizacyjna EN 14351-(1 lub 3), opracowana na podstawie mandatu KE, ujednolicająca wymagania wobec okien i drzwi na terenie UE. Większość producentów już oznacza swoje wyroby znakiem CE, co w wymiarze praktycznym oznacza, że przeprowadzili oni Wstępne Badania Typu lub posiadają udzielone wyniki takich badań; należy więc pytać o charakterystyki techniczne wyrobu uzyskane we Wstępnym Badaniu Typu, a nie w Aprobacie Technicznej. Tym bardziej, że najnowsze systemy profili w ogóle jej nie posiadają, bo nie ma takiej potrzeby. Pokrótce należy więc pytać o:
1. Odporność na obciążenie wiatrem: minimum klasa C1, im bliżej morza lub wyższa kondygnacja, na której stolarka ma być zamontowana, tym klasa powinna być wyższa, (maksymalna klasa w tej skali to C5, ale faktycznie potrzebna jest tylko na wysokich kondygnacjach (pow. 20 m) w strefie brzegowej)
2. Wodoszczelność - od 1 do 9 lub E(klasa najlepsza); w zależności od lokalizacji budynku:
- w skupisku innych budynków zwracamy uwagę na wynik dla okna osłoniętego(w oznaczeniu klasy symbol B, np 7B);
- w pozostałych przypadkach dla nieosłoniętego(w oznaczeniu klasy symbol A, np 7A); w przypadku braku badania na okno osłonięte bierzemy pod uwagę wynik dla nieosłoniętego;
- klasa E w badaniu wodoszczelności oznacza, że w znormalizowanym cyklu badawczym nie doszło do przecieku, natomiast symbol cyfrowy wartość różnicy ciśnienia w Pa, przy którym wystąpił pierwszy przeciek (np. E1350).
Z oczekiwaniami wobec wodoszczelności też nie należy przesadzać, klasa E jest faktycznie potrzebna właściwie w budynkach nad brzegiem morza, lub gdzie do normalnego opadu dochodzi dodatkowa woda z innego źródła (trudno to sobie wyobrazić).

3. Przepuszczalność powietrza - klasa 4 pozwala na nazwanie stolarki szczelną, niemniej jednak, zgodnie z komentarzem innego czytelnika nie należy traktować szczelności jako cechy wyłącznie pozytywnej; niewłaściwie działający system wentylacji przy niezachowaniu zasad wietrzenia pomieszczeń i rozszczelnienia okien mechanizmem mikrowentylacji to ogromne ryzyko zagrzybienia i zatrucia tlenkiem węgla. Proszę mieć to na bacznej uwadze. Kto ma problemy z samodyscypliną, niech zamówi dodatkowo nawiewnik higrosterowany (automatyczny), który sam będzie dostosowywał infiltracje powietrza do bieżących potrzeb (wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia)

4. Izolacyjność akustyczna - określana jest poprzez różnicę natężenia dźwięku wewnątrz i zewnątrz pomieszczenia. Standardowe okno powinno posiadać izolacyjność akustyczną na poziomie 32 dB (-1,-5), i to spokojnie wystarczy chyba, że budynek przylega do drogi lub szkoły. Wtedy można się pokusić o okno o wyższym współczynniku izolacyjności akustycznej (należy spodziewać się znacznego wzrostu kosztu takiego okna)

5. Izolacyjność termiczna - określana jest metodą badawczą lub obliczeniową i oznaczana współczynnikiem Uw dla okna referencyjnego (1230 x 1480 mm). Im niższe Uw, tym lepiej, przy czym faktyczne Uw dla konkretnego egzemplarza stolarki może być inne, niż dla okna referencyjnego! Proszę nie popadać w przesadę; kalkulacja zwrotu kosztów ogrzewania przy zastosowaniu drogich okien o niskim Uw jest bardzo zwodnicza, bo okno nie jest jedynym elementem konstrukcyjnym obarczonym mostkami termicznymi.
Dużo także zależy od poprawności montażu stolarki w otworze okiennym, lepiej jest zapłacić drożej za poprawny montaż (tj. z zastosowaniem paroizolacji i taśm rozprężnych), niż lepsze pod względem Uw okno.

Pytanie, czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej jest właściwe, ale to nie o Klienta w tym wszystkim chodzi, tylko o zwrócenie bacznej uwagi na pochodzenie szyby zespolonej. Od dwóch lat legalnie do obrotu mogą zostać wprowadzone szyby zespolone oznaczone znakiem CE, przywołaniem normy EN 1279, informacją o producencie etc. Istnieje jednak czarny rynek szyb zespolonych, i o przeciwdziałanie temu rynkowi w istocie chodzi autorowi artykułu. Tutaj się z nim zgadzam, albowiem większość parametrów charakterystyki technicznej stolarki (izolacyjność akustyczna, termoizolacyjność) zależy wprost od parametrów szyby zespolonej. Te wykonane metodą chałupniczą będą miały z pewnością charakterystyki gorsze od tych, objętych systemem oceny zgodności CE.

Pozostały bełkot zawarty w tym artykule pozostawiam bez komentarza, a nabywcom okien radzę kupować okna u dużych producentów, konsultować się w tym temacie ze znajomymi, a już na pewno nie wierzyć artykułom prasowym takim jak ten, który pozwoliłem sobie skomentować.

#6 ~~PABLO~~

~~PABLO~~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 19:12:48

Zgadzam się z moim przedmówcą. Ktoś musiał dostać niezły rabat lub okienka w gratisie do domku, żeby taki artykuł mógł pojawić się na gp24. Straszne bzdury, niedomówienia i w niektórych momentach trzecia Tischner-owska definicja prawdy [..]

#7 ~DEZERTER~

~DEZERTER~
 • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 21:31:42

jesli w mieszkaniu chcesz okna wstawic.. kup polowe okien o tych samych parametrach w jednej firmie a 2ga polowe w innej firme (okna ktore oczywiscie ci odpowiadaja)
w razie problemow bedziesz miala porownanie i serwis chyba nie powinien miec zadnych ale!! tak zrobila moja mama kupila u B.. i w M&.. jakies 4lata temu narazie ok.. czesc ty czesc tam..

#8 ~ama~

~ama~
 • Goście

Napisano 07 sierpień 2012 - 09:16:56

Ja osobiscie polecam firme BUDVAR z Łodzi. Okna sa super, nic sie nie dzieje, wysokie rabaty. Jestesmy bardzo zadowoleni!

#9 ~gosc~

~gosc~
 • Goście

Napisano 07 sierpień 2012 - 22:14:17

Taki spam raczej spowoduje to ze się ludzie zastanowią co tam się dzieje ?

#10 ~Tanert~

~Tanert~
 • Goście

Napisano 12 marzec 2015 - 09:46:33

okna-mazowsze.pl kupiłem tam osobiście okna drewniane i osobiście nie mogę narzekać.  Naprawdę się sprawdzają.#11 ~Tast~

~Tast~
 • Goście

Napisano 12 marzec 2015 - 09:51:58

Jak dla mnie też to jest dobrym wyborem. Sam mam od nich okna.#12 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 19 marzec 2015 - 20:55:08

A cena takich okien ?#13 ~bammm~

~bammm~
 • Goście

Napisano 20 sierpień 2018 - 14:53:53

Jakbym miał doradzać konkretnego producenta to te moje OknoPlus sobie radzą – czy wieje czy mróz to mam w domu rzeczywiście ciepło i widać na firankach że tam ruchu powietrza od zewnątrz nie ma. Kupowałem w Warszawie w Oktom.

 #14 ~Sewerynnizolek~

~Sewerynnizolek~
 • Goście

Napisano 17 styczeń 2019 - 15:33:01

Cena, parametry techniczne, ciepły montaż, regulacja, doświadczenie ekipy montażowej, gwarancja. To według mnie jest najważniejsze. Warto też sobie porównać oferty z kilku miejsc, zasięgnąć opinii, dzięki temu będzie pełny ogląd sytuacji. Osobiście polecam okna z Izoplast. Dobre, funkcjonalne, izolujące od zimna i hałasu. Do tego właśnie w Izoplast zatrudniają dobrych montażystów, a wiadomo, że dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobre okno.#15 ~roberttt~

~roberttt~
 • Goście

Napisano 26 lipiec 2019 - 09:06:59

Drewnopodobne plastiki mają przy Gospodarskiej 1 we Wrocławiu od OknoPlusa. Wahałem się, czy brać drewniane, czy drewnopodobne, ale jak zobaczyłem u nich to rozwiało moje wątpliwości natychmiast. Proponowano mi też okna z bezpiecznym wietrzeniem i teraz żałuję, że jednak na nie się nie zdecydowałem. Idealne do przestrzeni sanitarnych.

 #16 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 16 sierpień 2019 - 11:39:10

fachowa obsluge zapewnia firma internationalwindows.pl i mega polecam!#17 ~oknagwarancja~

~oknagwarancja~
 • Goście

Napisano 16 sierpień 2019 - 14:30:13

Spytani ile lat gwarancji an te okna?

 

porządne firmy dają minimum 7 lat na okna i 10 lat na szyby

 

przeciętne 5 lat tylko na okna

 

szmelc to wszystko to co gdzie gwarancja jest krótsza niż 5 lat

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych