Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Niepowtarzlna szansa dla Miasta Ustki i Gminy Ustka

rozwój połączenie wspólny cel

63 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek Janczewski

Marek Janczewski

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1148 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 12:56:04

Rzecz w tym ,by połączyć Miasto i Gminę w jeden dobrze funkcjonujący organizm.

Wynikną z tego jedynie ogromne korzyści, zarówno dla mieszkańców miasta jak i miejscowości w Gminie Ustka,Na dobry początek, za to scalenie [połączenie] otrzymali byśmy 100 mln zł, które z powodzeniem można było by przeznaczyć na uatrakcyjnienie naszych wspólnych terenów.

Sprawa następna to fakt, że władze będą miały zdecydowanie lepsze pole manewru, zarówno jeśli chodzi o finanse jak i strategiczne decyzje.W bardzo łatwy sposób, można będzie pobudzić mieszkańców do działania w kierunku reaktywowania zamkniętych firm jak i powstawania nowych.

Jak sobie przypominam, jeszcze nie tak dawno, był to jeden organizm ,dobrze funkcjonujący, tylko z nie wiadomo z jakich powodów nas podzielono.Nie dość, że podzielono, to jeszcze bez żadnego sensu ani logiki.Zrobiono tak, by decydentom było dobrze, nie USTCE w szczególności.

Najwyższy czas, by wrócić na właściwą drogę i naprawić wieloletnie szkody nam zadane.

Nie trudno się domyślić, że władze Gminy za wszelką cenę nie pójdą na takie układy, bo z tego wstrętnego i nieuczciwego podziału dużo zyskały, jednak w perspektywie i tak scalenie będzie dla mieszkańców bardziej opłacalne.

Potrzebne jest referendum! Po udzieleniu mieszkańcom wyczerpujących i uczciwych informacji, myślę, że ogromna większość będzie   za połączeniem!!!#2 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 13:13:30

A kto chce tego połączenia? Czas najwyższy, żeby sąsiednia gmina zmieniła nazwę na gminę Rowy i dała miastu TYLKO osiedle Przewłoka i Wodnica.

Reszta, moim zdaniem, miastu potrzebna nie jest. Ludność gminy jest o wiele mniejsza od mieszczan, za to ile dróg tam trzeba zrobić. No bo po co miasto ma im robić drogi, skoro może to robić dalej gmina. Zresztą gdzie byłeś, gdy miasto i gmina tworzyły jeden organizm?! Już te czasy nie powrócą i o to się módlmy.

 

Byłoby wtedy trzeba podzielić się mandatami radnych. A kto chętny do ustąpienia? Sam kandydowałeś, to chyba wiesz, że ciężko się niektórym dostać. Jeżeli byłoby połączenie,, byłoby jeszcze trudniej. Z 15 miejskich i 15 gminnych byłoby 15 radnych wielkiego terenu. Dostałbyś się do rady i walczył o sprawiedliwość?!

 

Ciekawa sprawa, lecz raczej nierozsądna. Czekam na zapowiadany festiwal kowalstwa i na tym się na razie skupmy.#3 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 13:17:18

P.S. W tej sprawie upatruję raczej próbę obalenia jednego z szefów lokalnej jednostki samorządu terytorialnego. To, że wam podpadł z melioracją i rozgraniczeniami, to nie znaczy, że ustczanie mają się dzielić z gminnymi budżetem np. na drogi, czy odśnieżanie. Tych spraw jest więcej i już to kiedyś testowano. Tylko gdzie Ty byłeś, że o tym nie wspomniałeś? Nie pamietasz jak to się wtedy skończyło?#4 Grabarz

Grabarz

  Bywalec

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPip
 • 76 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 13:42:31

(...)Byłoby wtedy trzeba podzielić się mandatami radnych. A kto chętny do ustąpienia? Sam kandydowałeś, to chyba wiesz, że ciężko się niektórym dostać. Jeżeli byłoby połączenie,, byłoby jeszcze trudniej. Z 15 miejskich i 15 gminnych byłoby 15 radnych wielkiego terenu. Dostałbyś się do rady i walczył o sprawiedliwość?!

 

 

 

"...Dla przykładu – w Los Angeles w USA radnych jest tylko 15. A miasto ponad dwa razy większe niż Warszawa i jakość życia jest tam nieporównywalna! Dowody? Mieszkańcy Los Angeles mają do dyspozycji fantastyczne metro, sieć gigantycznych autostrad i kompetentny samorząd, który wie, jak rozwijać miasto. Bo gdy radnych jest mało, łatwo wybrać ekipę kompetentną – a każdą „czarna owcę” można wytropić już po kilku tygodniach kadencji.
W Polsce radnym może zostać praktycznie każdy, kto jest pełnoletni i posiada pełnię praw wyborczych. W wielu miastach, by zostać radnym, wystarczy zebrać 300-400 głosów. Dla przykładu w 2006 roku w Katowicach na radnego wybrany został Ryszard Adam Willner Paster (55 l.), na którego zagłosowało 407 osób. Nie byłoby w tym nic szokującego, gdyby nie fakt, że w tym mieście mieszka ponad 308 tysięcy osób, więc Pastera poparł jedynie promil z nich.

 

 

Ale za to ile taki radny może zyskać! Prestiż, pieniądze, przywileje i wstęp na salony. W największych polskich miastach radny może liczyć na miesięczną dietę wysokości 2,5 tysiąca złotych. To całkiem sporo biorąc pod uwagę że w zamian tylko kilka razy w miesiącu musi pojawić się na obradach Rady Miasta..."

 

 

http://www.fakt.pl/P...ly,88017,1.html


Użytkownik Grabarz edytował ten post 02 styczeń 2015 - 13:43:12


#5 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 13:47:53

(...)

 

Liczę jednak na merytoryczną odpowiedź, a nie na kopiowanie.#6 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 16:06:34

 

 

"...Dla przykładu – w Los Angeles w USA radnych jest tylko 15

 

 

Dla przykładu tych 15 radnych w L.A. zarabia rocznie 150 tyś, dolarów. Ponad pół miliona złotych rocznie za bycie radnym. Tego samego chcesz w Polsce?

 

Radni w Ustce przy 800 paru złotych na rękę są nędznie opłacani przy swoich kolegach z za oceanu. Przy obecnym kursie dolara najlepiej zarabiający radni w Polsce dostają niecałe 8400 dolarów rocznie. Daleko im do kolegów z L.A, oj daleko, zarabiających 150 000 dolarów rocznie!

 Rzecz w tym ,by połączyć Miasto i Gminę w jeden dobrze funkcjonujący organizm.

Poproszę o podstawę prawną na mocy, której byłoby to możliwe.

 


,Na dobry początek, za to scalenie [połączenie] otrzymali byśmy 100 mln 

:lol:  :D  :P  Zabawny jesteś, poproszę o źródło do tych informacji oraz szczegółowe wyliczenia na podstawie, których wyszła ta kwota. Wszystko dokładnie sprawdzę.

 

Moje pytanie, dlaczego nikt w Polsce tego nigdy nie zrobił? Być może dlatego, że to się nie opłaca oraz nie istnieje podstawa prawna, która zezwalałby na to?#7 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 16:20:10

Nie ma to Grabarz jak cytować fakt, wyjątkowo rzetelny brukowiec :D. W Los Angeles jest tylko 15 radnych, ale rada miejska liczy w sumie ponad 300 osób i to sowicie opłacanych. Bo inaczej jak w Polsce w USA członkiem rady miasta nie są tylko radni i Wójt / Burmistrz. Tam jedną z grupy osób w radzie są radni, a nie jak u nas radni stanowią większość rady wiejskiej / miejskiej.

Ps. Przestroga na przyszłość, jak cytujesz takie szmatławce jak fakt, czy inny super express to sprawdzaj wszystkie informacje, które tam podają i to po 3 razy :D.

#8 Ludź

Ludź

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 122 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 17:55:14

W obecnych realiach finansowych, demograficznych i gospodarczych scalenie gmin miejskiej i wiejskiej, cofnęłoby region o dobre kilkanaście lat w rozwoju.

Proponuję na początek ruch odwrotny - odcięcie gminy wiejskiej od wysysania kasy z budżetu miasta Ustka.


Użytkownik Ludź edytował ten post 02 styczeń 2015 - 17:55:48


#9 ~Smerf Ważniak~

~Smerf Ważniak~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 17:55:29

Jak dla mnie jest to temat zastępczy.

 

P.S. W tej sprawie upatruję raczej próbę obalenia jednego z szefów lokalnej jednostki samorządu terytorialnego. 

 

Ciężko się nie zgodzić?#10 Ludź

Ludź

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 122 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 17:59:15

Jak dla mnie jest to temat zastępczy.

 

 

Ciężko się nie zgodzić?

Nawet, jakby plany M. Janczewskiego byłyby tak krótkowzroczne, to zanim doszłoby do scalenia, osoba, której obalenie śni się autorowi tego wątku dawno już zdążyłaby przejść w stan spoczynku lub co najmniej w stan niewybieralności w kolejnych wyborach.#11 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 18:06:53

 

Od 1 stycznia Zielona Góra będzie szóstym największym polskim miastem. Pod względem powierzchni wyprzedzi Gdańsk i Poznań i uplasuje się tuż za Wrocławiem. Wszystko za sprawą połączenia miasta i gminy.

Rozporządzenie w sprawie połączenia miasta i gminy Zielona Góra oraz zmianie granic powiatu zielonogórskiego wydał we wtorek rząd. Tym samym od początku roku miasto i gmina Zielona Góra zamienią się w jedną jednostkę samorządu terytorialnego - miasto na prawach powiatu.

 

Po połączeniu miasta i gminy, liczba mieszkańców Zielonej Góry wzrośnie z ok. 118 tys. do ok. 136 tys., natomiast powierzchnia powiększy się z 58 km kw. do 278 km kw. Tym samym Zielona Góra stanie się obszarowo szóstym miastem w Polsce.

 

przyznania samorządowi ministerialnego bonusu w kwocie 100 mln zł za tzw. zgodne połączenie

 

 

 

zródło TVN24

 

Pisałem już o tym.#12 ~Smerf Ważniak~

~Smerf Ważniak~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 18:10:53

Na co Miastu grabieńskie nieużytki przy Morskiej? Nie widzę powodu, żeby znowu się z nimi łączyć. 100 mln? Idź do Jurka.#13 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 18:23:21

Acha, skoro ponad 100 tyś. miasto wojewódzkie Zielona Góra za poszerzenie swoich granic dostanie 100 milionów złotych, to z automatu małe miasteczko na środku wybrzeża jak Ustka za scalenie z gminą dostanie tyle samo :D :P. Tylko ktoś wyjątkowo mało inteligentny może rozumować w tak ograniczony sposób :D.

Rozumiem, że Ustka jest ponad 100 tyś. miastem wojewódzkim, o powierzchni ponad 58 km kwadratowych, dodatkowo znajduje się w słabym gospodarczo województwie o wysokiej stopie bezrobocia jakim jest lubuskie i dlatego z automatu dostanie 100 milionów złotych :D. Oj gamonie, gamonie... Podajcie mi chociaż jedno miasto w Polsce, a więcej na świecie, które miałoby 23 tyś mieszkańców i powierzchnię 229 km kwadratowych?

229 km kwadratowych 23 tyś. mieszkańców, może to wam da do myślenia. Gęstość zaludnienia na poziomie 100 osób na km kwadratowy, czyli duuużo mniej niż średnia dla całego kraju około 124 osób na km kwadratowy i dla naszego województwa 125 os / km2. Teraz rozumiecie jakie to jest nierealne? Przejdźcie się po gminie, czy jest tam ścisłą zabudowa, która przemawiałaby za scaleniem?

#14 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 19:09:45

Najbliższe nowej połączonej Ustce miasta (pod względem liczby ludności)

Koło - licz. ludności 23 064. GĘSTOŚĆ 1665 os./km²
Piastów - licz. ludności 22 914. GĘSTOŚĆ 3978 os./km²

Ustka około 23 tyś, mieszkańców. GĘSTOŚĆ 100 os./km²

Widzicie jak nierealny i bezsensowny jest to pomysł? Pomyślmy, dostajemy teoretycznie (co jest niemożliwe) 100 mln PLN. Powierzchnia miasta wynosi 229 km2, musimy za te 100 mln. wyremontować drogi, odśnieżyć je i zapłacić za oświetlenie. Dla tych mniej inteligentnych i mniej myślących, te 100 mln. PLN pójdzie na całe miasto razem z gminą, a nie samą Ustkę w obecnych granicach. 3 kilometry remontu drogi to koszt około 1 mln złotych. Mówimy tutaj tylko i wyłącznie o remoncie.

Czyli pozwoli to na wyremontowanie zaledwie 300 km dróg w całym mieście o powierzchni 229 km2, ale musimy jeszcze wybudować nowe drogi, koszt koło miliona PLN za 1 km. Dodatkowo musimy te drogi odśnieżać i zapłacić za ich oświetlanie.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że Ustka nawet nie dostanie 1/4 z tych 100 milionów. Podsumowując nawet grant 100 milionów złotych za wchłonięcie gminy przez Ustkę się nie opłaci, a jak weźmiemy pod uwagę, że realnie możemy liczyć na znacznie mniejsze granty to jest to rozwiązanie nie tylko złe, ale wręcz szkodliwe dla miasta, które nadmiernie nadszarpnie budżet miasta. Gmina Ustka może liczyć jako gmina wiejska na dodatkowe granty i dopłaty, na które nie będzie mogła liczyć jako miasto. Co oznacza, że budżet wchłoniętej gminy do miasta będzie znacznie mniejszy niż obecnej gminy miejskiej, a to dodatkowo będzie oznaczać, że miasto będzie musiało ze swojego budżetu dopłacać do gminy. Plus remontować masę dróg, odśnieżać je i płacić za oświetlenie. Więcej na tym miasto straci niż zyska. I pozostaje sprawa gospodarstw rolnych, jak to gospodarstwo rolne w samym środku miasta? :D

#15 Marek Janczewski

Marek Janczewski

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1148 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 20:08:57P.S. W tej sprawie upatruję raczej próbę obalenia jednego z szefów lokalnej jednostki samorządu terytorialnego. To, że wam podpadł z melioracją i rozgraniczeniami, to nie znaczy, że ustczanie mają się dzielić z gminnymi budżetem np. na drogi, czy odśnieżanie. Tych spraw jest więcej i już to kiedyś testowano. Tylko gdzie Ty byłeś, że o tym nie wspomniałeś? Nie pamietasz jak to się wtedy skończyło?

No to żle upatrujesz! A co to za jakaś wielka persona, że trzeba zaangażować aż takie siły i środki? Scalenie[ polączenie ] ma służyć dobru ogólnemu, pomyślności i zamożności mieszkańców.To że jakaś znienawidzona osoba ma chore ambicje, dla sprawy nie ma żadnego znaczenia.Piszecie o radnych.Jak będzie trzeba, można będzie wybrać nowych i po sprawie.Jednym słowem, intencją jest dynamiczny rozwój, jaki daje program scalenia, nie dla przerostu ambicji.#16 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 20:12:41

Proszę o analizę zysków / strat rozszerzenia miasta wykonaną przez Marka Janczewskiego. Zobaczymy jaką ma wiedzę w tym zakresie i na czym opiera swoje teorie.

#17 Marek Janczewski

Marek Janczewski

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1148 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 20:34:16

"...Dla przykładu – w Los Angeles w USA radnych jest tylko 15. A miasto ponad dwa razy większe niż Warszawa i jakość życia jest tam nieporównywalna! Dowody? Mieszkańcy Los Angeles mają do dyspozycji fantastyczne metro, sieć gigantycznych autostrad i kompetentny samorząd, który wie, jak rozwijać miasto. Bo gdy radnych jest mało, łatwo wybrać ekipę kompetentną – a każdą „czarna owcę” można wytropić już po kilku tygodniach kadencji.
W Polsce radnym może zostać praktycznie każdy, kto jest pełnoletni i posiada pełnię praw wyborczych. W wielu miastach, by zostać radnym, wystarczy zebrać 300-400 głosów. Dla przykładu w 2006 roku w Katowicach na radnego wybrany został Ryszard Adam Willner Paster (55 l.), na którego zagłosowało 407 osób. Nie byłoby w tym nic szokującego, gdyby nie fakt, że w tym mieście mieszka ponad 308 tysięcy osób, więc Pastera poparł jedynie promil z nich.

 

 

Ale za to ile taki radny może zyskać! Prestiż, pieniądze, przywileje i wstęp na salony. W największych polskich miastach radny może liczyć na miesięczną dietę wysokości 2,5 tysiąca złotych. To całkiem sporo biorąc pod uwagę że w zamian tylko kilka razy w miesiącu musi pojawić się na obradach Rady Miasta..."

 

 

http://www.fakt.pl/P...ly,88017,1.html

Dziękuję kolego ARTURZE. Gołym okiem widać, że czujesz temat.Krytykantami bez imienia nie przejmuj się.Wyliczenia niesubordynowanych Gości mają się ni jak do rzeczywistości.Zauważ, że przy jego obliczeniach pominął szereg oczywistych dochodów, jakie generuje zarówno Miasto jak i Gmina.Zarzuca a wręcz wymusza na mnie swój sposób myślenia? tylko po to , by na czymś mnie złapać i następnie dowalić.Oznajmiam, że ,w żaden sposób nie da się dokładnie wyliczyć zarówno zysków jak i strat.Zbyt dużo subiektywnych czynników na to się składa.Owszem, można wstępnie i ogólnie to zbilansować.Nigdy jednak dokładnie.#18 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 20:41:26

Przedstaw nam zatem swoje wyliczenia, o zarejestrowany użytkowniku. Chętnie je poznam i przeanalizuję.

#19 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 02 styczeń 2015 - 21:02:41

Zaraz, zaraz Janczewski napisał, że nie można dokładnie policzyć zysków i start tego scalenia, więc skąd pewność, że będzie lepiej i się do miastu opłaci???

 

Ludź ma rację, najpierw lepiej ukrócić dojenie miasta przez gminę, a nie sugerować się bredniami nie podpartymi niczym ( a w szczególności rzetelnymi wyliczeniami) kowala bez matury. To co napisał ludź ma sens, a to co kowal nie. #20 Marek Janczewski

Marek Janczewski

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1148 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 21:48:19

Tylko że ten twój ludż nie kto inny jak ty sam.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozwój, połączenie, wspólny cel

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych