Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Kto dziś słucha Niemena?

Czesław Niemen

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
383 odpowiedzi w tym temacie

#361 Stach

Stach

Swojak

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 03 czerwiec 2019 - 16:41:57

Status mojego ja II

Ja rumak

spętanych nóg

Ja pegaz

splątanych skrzydeł

Ja orzeł

szarego świtu

ja gołąb

pochmurnego nieba

ja człowiek

namydlonych oczu

zmywam z twarzy

domalowane rumieńce

natrętną poświatę

sygnałów stop

gdybym był smokiem

połknąłbym wszystkie ognie

stygnące rubiny gwiazd

a tak

to

czeka mnie

być może najgorsze

konfiskata imienia

i resztek dowodów pamięci

na mocy prawa

nie

na mocy

dogryzmolonych paragrafów

w dziennikach ustaw

zarządzeń ministerialnych

CZESŁAW NIEMEN  kwiecień 1987

TR styczeń 1992'

#362 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 08 czerwiec 2019 - 15:44:41

https://belsat.eu/pl...ZNYsbIjaNQo-Yrw

#363 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 10 czerwiec 2019 - 17:48:26

Być może znakomita większość fanów wie, że paralelizm obu panów C.N.  był nader oczywisty. Mowa rzecz jasna  o C. Norwidzie i C. Niemenie. Na ów temat można sporo dowiedzieć się czytając książki i szperając w Internecie.

Pragnę przytoczyć fragment wypowiedzi Bohdana Drozdowskiego z „Poezji ’’ 4/5, kwiecień – maj 1983.  Jest to obszerne wydanie poświęcone Norwidowi pt. „NORWID – życie po życiu”. Wielce interesująca publikacja :Ten pisarz jest wymagający, nie da się go kartkować, trzeba go czytać powoli i z namysłem, bo „czytany pędem” caleje tylko w kilkunastu wierszach, tak prostych i pięknych, że  można je  śpiewać jak Wanda Warska swoją cudowna piosenkę „W Weronie” albo jak NIEMEN,  co przejmująco przeniósł  w pieśń „Bema pamięci żałobny-rapsod”… Ci dwoje popularyzują Norwida lirycznego i patetycznego. A inni?. – koniec cytatu.

#364 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 15:46:28

Joanna Skolik – „Jak runął „dziwny świat” Niemena w pieśni Kaczmarskiego”.

„Zestawienie Czesława Niemena z Jackiem Kaczmarskim to przedsięwzięcie nieco karkołomne, (…) jeśli porównać styl i sposób śpiewania, skalę  i siłę głosów (…) Dość (…) posłuchać i zrozumieć utwory obu artystów. … utwory Niemena i Kaczmarskiego są od siebie  (…) zależne, na nich coś się kończy i coś się zaczyna (…) Niemenowa zaduma nad światem i kondycją człowieka (…) Kaczmarski śpiewał o tym co z tym dziwnym światem dzieje się…” – fragm.

#365 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 15:47:52

#366 Sasha85

Sasha85

Znajomy

• PipPip
  • 35 postów

Napisano 23 czerwiec 2019 - 21:34:04

Piosenkarka jest po prostu ognista! Słucham jej z rozkoszą!

#367 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 58 postów

Napisano 26 czerwiec 2019 - 13:41:42

Nawet bardzo ognista, słuchaj dalej...

#368 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 29 czerwiec 2019 - 13:18:01

TR luty 1999'

TR luty 1999'

(O sprawie, której nie ma..?)

...lepiej spojrzeć w jutra nic, znieść niemile krytyk kretesy, poskręcane w wątłą nić bardziej strawne będą sukcesy. Takie zalecenie, nie tylko samemu sobie, napisałem w połowie lat osiemdziesiątych. Po wielu perypetiach i zmaganiach z nieustanną niemożnością dotrwałem dziś do dziwnego stanu. Stan to beznadziejny, gdyż przyprawia mnie o mdłości na samą myśl, że coś by miało się jeszcze wydarzyć w moim życiu, za przeproszeniem, artystycznym... Za przeproszeniem? Tak. Artysta samozwaniec, a takim jestem, jeżeli ma choćby znikomy cień samokrytycznej obsesji, musi ustąpić miejsca innym, namaszczonym do uprawiania sztuk wszelakich. No bo gdzie mi tam do wybrańców, zwłaszcza szczwanie zaradnych. Dodajmy- zaradnych pochlebców. Oni, jak na lizusów przystało, będą się mizdrzyć do dowolnego bożka w imię zbierania małych cyfr (ziarnko do ziarnka) w sumy fortunne. Bywa, że i niefortunne. Poronione. ... - fragm.

#369 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 58 postów

Napisano 30 czerwiec 2019 - 08:16:37

Niemen znów w Białogardzie

https://koszalin.gos...-w-Bialogardzie

#370 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 30 czerwiec 2019 - 17:17:02

Czesław Niemen: Zresztą po co miałbym się umizgiwać do wszystkich. Dla pieniędzy? Dla utrwalenia powierzchownej popularności? Nie chciałbym mieć pomnika, znając choć i niewinne intencje gołębi…”

Czesław Niemen nie chciał także grobu.

Te wszystkie tzw. dobre intencje, którymi piekło jest wybrukowane, są zwyczajnym brak uszanowania woli Artysty Wszechczasów.

Aby zbudować ów pomnik posunięto się m.in. to sprzedaży naczyń z podobizną Niemena!!!

Czesław Niemen: Jeżeli ktoś chce mnie poznać bliżej, znajdzie wszystko w mojej muzyce i słowach. Utrwaliłem siebie na grających krążkach.”

Z pomnika ( ?!) nikt nie usłyszy Jego MUZYKI nie przeczyta felietonów nie usłyszy wywiadów etc.

W 1986 w Białogardzie zmarła matka Niemena i to był Jego jeden z ostatnich pobytów ( pogrzeb) w tym miasteczku. Częściej przebywał w Kołobrzegu, Świebodzinie…

#371 ZosiaSamosia

ZosiaSamosia

Nowy

• Pip
  • 6 postów

Napisano 05 lipiec 2019 - 11:17:36

Ja bardzo lubie Niemena. Taki talent na polskiej scenie zdarza się bardzo rzadko. On umiał tworzyć muzykę i pisać mądre teksty. 

#372 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 05 lipiec 2019 - 15:38:01

Stare Wasiliszki - Muzeum Czesława NIEMENA - miejsce narodzin.  

http://rcksch.by/wp-...5Cmz7ClAOyPg24Q

#373 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 25 lipiec 2019 - 14:50:52

Tylko Rock wrzesień 1999'

(Dzienniki i spojrzenia za siebie...)

(…) fragm..

Czternasty dzień upalnego lipca. Warszawa - patelnia. Pojechałem na Krakowskie Przedmieście, prosto do Ministerstwa Kultury i Sztuki. Minister Zakrzewski przyjął mnie bardzo miło, acz z ubolewaniem, że w majestacie prawa, właściwie lewa, zostałem okradziony przez wydawnictwa w rodzaju nowohuckiej Frazy... Majestat lewoprawny, jak wiemy, jest jeszcze w mocy. Fraza szczyci się na każdym egzemplarzu złodziejskiego cedesa numerem koncesji MKiS. Minister, dowiedział się właśnie ode mnie o tym kuriozum. Ciekawe, czy koncesja zostanie cofnięta (nie obrażając poczciwego chlewa) temu wydawniczemu obornictwu? W (new)huckiej stajni edytorskiej poczesne miejsce zajął dziennikarz radiowy, mój przyjaciel Marek Gaszyński. Napisał śliczną gazetobroszurę pt. „Wszystko o Czesławie Niemenie", czy jakoś tam i z dołączonym bublem Frazy sru do kiosków w całej ojczyźnie mojej... Żeby napisał, to niech sobie, ale pomieścił w niej moje wywiadowe słowa z gazet bez pardonu itd, itp... Gratuluję Markomacie.…

Czesław NIEMEN.

#374 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 30 lipiec 2019 - 12:06:28

CZESŁAW NIEMEN( inny dla mnie )do i po 17 stycznia 2004 roku.
…ale z drugiej strony, przeciwnej do hagiograficznej postawy, dla fana/ miłośnika dociekliwego a taka metoda stanowi zachętę do sprawdzenia na własną rękę, ile jest racji w sądach, książkach, opracowaniach, konferencjach, panelach dyskusyjnych czy też wywiadach jakich udzielił Czesław Niemen tu i ówdzie. (?!)
Już w 2009 roku analizując za i przeciw całą otoczkę organizacyjną, eliminacje tudzież występy młodych na festiwalu Niemen non stop zacząłem się baczniej przyglądać wszelkim inicjatywom związanych z upamiętnieniem Niemena. A to książki wydawane naprędce by być 1-szym, wypowiedzi znanych ludzi z szołbiznesu, autorów publikacji w brukowcach. Zawłaszczanie efektów pracy twórczej Niemena przez osoby fizyczne lub prawne.
To nie żadna tajemnica iż Niemen fascynował się poezją Asnyka, Tuwima, i wielu, wielu innych lecz najmocniej „przywarł” do Cypriana Norwida. 
I właśnie wczytując się opracowania dotyczące życia i twórczości Norwida doprowadziły mnie do „dziwnego świata „ Niemena. 
Paralelizm obu panów C.N. jest w znakomitym procencie interesującą i znaczącą a ponadto autentyczną … myślą.
Jestem przekonany, że śmiało można by pokusić się o książkę ph „Norwid – Niemen- podobieństwo i przeciwieństwo”.
Zagłębiając się w lekturze opracowań dot. Norwida np. przez Jana Marxa, Mariana Piechala, Juliusz W. Gomulickiego, Wacława Kubackiego, Alicje Lisiecką, Alfreda Łaszowskiego i wielu innych znajdziemy tam odkrycie samej istoty procesu twórczego. Tworzenie stylu życia to jedynie miarodajny sprawdzian żywotności … Artysty. 
Dziś zdecydowanie odbieram Niemena zgoła inaczej niż mając 14 lat.
Czytając prasę z okresu bytności Niemena „ na scenie tak wielkiej” lub „Czesław Niemen - Kształty mitu” W. Panka względnie „Czarownice nad Opolem” etc. mamy do czynienia z „igrzyskami dantejskimi”. Wyolbrzymione i uabstrakcyjnione antagonizmy stały się figurami niesprawiedliwości i bez zachowania …równowagi. 
Oglądając i słuchając wywiadów z Niemenem w roli głównej można pokusić się o …konfrontacje z twórczością Niemena zapisaną np. w „Tylko/Teraz Rock”, na LP….
--------------------
Łączyło ich (NORWID – NIEMEN) to, że obaj umarli w samotności i ich epoka o nich zapomniała. Obaj swe epoki wyprzedzali i tu może należałoby doszukiwać się pewnych podobieństw…
ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA NIEMENA ,z naciskiem na życie, które było niezwykłe i takiejże twórczości, winna powstać epopeja na miarę opracowań dot. Norwida. A dziś, co?, tylko odtwarzanych jest kilka „zielonozłotych” piosenek… bo stawiane monumenty …milczą jak grób.
( głośno zastanawiałem się… ;)) Stach

#375 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 01 sierpień 2019 - 12:18:58

CZESŁAW NIEMEN

„Niezmienna inspiracja” fragm..

K. M. : Czy Norwid wciąż inspiruje pana?

Niemen : Niezmiennie. Pozwolę sobie nawet przedstawić kilka swoich własnych utworów, które mają źródła również w Norwidzie, w sprawach , które były ważne  dla niego, jak choćby wtedy, gdy w Paryżu namawiano go, by wracał do kraju, a Polski nie było. I to o tym jest „Moja ojczyzna”, bardzo piękny, bardzo ważny wiersz. Mam nadzieję, że moje ( …) zacięcie nie wpłynie na odbiór poezji Norwida. Bardzo mi zależy na tym, by czytano go w Polsce, bo pomaga zrozumieć i to, co się u nas dzieje. Niestety, Polacy teraz nic nie czytają.

„Rzeczpospolita” 29 IX 2001 – K. Masłoń

#376 Julka21

Julka21

Znajomy

• PipPip
  • 21 postów

Napisano 07 sierpień 2019 - 14:12:53

Wbrew pozorom, naprawdę wielu ludzi! Choć może wydawać się to naprawdę dziwne i nierealne, jego twórczość przemawia do wielu - to jest właśnie wyjątkowe i piękne! 

#377 bioTaminka

bioTaminka

Nowy

• Pip
  • 5 postów

Napisano 08 sierpień 2019 - 08:12:44

Z wielka miłością słucham Niemena :) Chyba nie ma dnia bez puszczenia sobie przynajmniej kilku jego piosenek.

#378 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 13 sierpień 2019 - 12:17:08

Czesław Niemen w plebiscycie tygodnika «Polityka» został uznany za artystę wszechczasów – 1999 r.
WRĘCZENIE DYPLOMU ARTYSTY WSZECH CZASÓW CZESŁAWOWI NIEMENOWI– 06.11.1999R.
Koncert prowadzili m.in. M. Niedźwiecki, A. Andrus.
Przesłuchałem nagranie i mam wrażenie , że to było nie dawno a to XX lat minie niebawem.

Użytkownik Stach edytował ten post 13 sierpień 2019 - 13:38:48

#379 m0drzew

m0drzew

Swojak

• PipPipPipPip
  • 282 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 05:39:23

Wczoraj w Sopocie Szpak znów śpiewał Niemena... niestety (albo stety) oryginał dużo lepszy, a Szpaku mógłby śpiewać swoje kawałki...

#380 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 19:52:54

Wczoraj w Sopocie Szpak znów śpiewał Niemena... niestety (albo stety) oryginał dużo lepszy, a Szpaku mógłby śpiewać swoje kawałki...

Otóż to nie owe "Szpaki" trajlują swoje.Osobiście.  Nie znoszę  cover'ów.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Czesław Niemen

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych