Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Kto dziś słucha Niemena?

Czesław Niemen

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
354 odpowiedzi w tym temacie

#261 tunrida

tunrida

Bywalec

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 05 październik 2018 - 10:46:09

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:37:13

#262 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 05 październik 2018 - 16:46:24

„Tylko Rock”  nr 10 (98)  październik 1999.

Za kilka lat miną cztery dekady zmagania się z sobą i innymi o miejsce na straganie w tym oszalałym targowisku próżności. Nie da się ukryć, że byłem niezbyt pojętną papugą zmieniających się mód. Nie mając zdolności prestidigitatorskich  każdą piosenkę z repertuaru gwiazd zagranicznych wykonywałem po swojemu. I dlatego szybko wyciągnąłem  właściwe wnioski z tego faktu. Już w sześćdziesiątym trzecim roku sam sobie ułożyłem piosenkę, ku dezaprobacie zawodowych piosenkopisarzy…

Czesław Niemen

#263 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 06 październik 2018 - 11:47:46

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:37:35

#264 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 06 październik 2018 - 13:44:00

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:37:54

#265 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 06 październik 2018 - 18:46:46

Żałuję płyty „Marionetki”, bo to był kolejny skok Niemena w nowe obszary. Zrobiliśmy ją całą w składzie: Czesław Niemen – org. wokal, Andrzej Tylec – perkusja, Andrzej Przybielski –  trąbka, i Helmut Nadolski – kontrabas, gongi, wokal. Tylko czterech facetów, grupa nazywała się „Niemen”. Płyta została nagrana beze mnie i jest świetna,…

Źródło;  jak wyżej,  w poście 279.

Tomasz Jaśkiewicz  pominął siebie ? jako członka Grupy NIEMEN. Mowa o pierwszym składzie z 1971 roku. Helmut Nadolski w rozmowie z Tomaszem podczas   festiwalu NNS toczyli spór, byłem przy tym,  o udziale Tomka w Grupie Niemen . Helmut nie przypomina go sobie ??? Poza tym Tomek  i koledzy mieli „parcie” na Hendrixa, wspominał Czesław Niemen. Dlaczego Tomek nie brał udziału , odszedł od Grupy Niemen,  wyjaśnia w swojej książce na str.200? Niepotrzebnie Tomek zaciemnia obraz na temat składu drugiego mówiąc Niemen i sbb zamiast GRUPA NIEMEN.  To tak jakby mówił idąc jego tokiem,  Niemen i Krzak, Niemen i Chochoły etc.

#266 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 07 październik 2018 - 09:31:35

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:38:23

#267 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 08 październik 2018 - 15:56:52

Rozstanie Niemena z Jaśkiewiczem.

„ Ja już wtedy byłem potwornie chory. (…) Wreszcie wymiękłem na scenie podczas koncertu w Legnicy. Musiałem zejść, zostawiając gitarę i wszystko inne (…) … i tak skończyło się moje granie z Niemenem. (…) Nic więcej nie było. To właśnie był koniec.( …)  czułem, że jakoś mi na tym nie zależy, skoro i tak już nie będziemy wykonywać tych ładnych piosenek*, skoro nie zagramy „Pod papugami, „Wspomnienie”  W.G. :Tomku,  (…) niedawno mówiłeś, że Czesław wpadał do was na Jaworzyńską, na obiad. Teraz opowiadasz, że po twoim zejściu ze sceny nie mieliście kontaktu. Jak to jest?

Cytaty pochodzą z książki T. Jaśkiewicza i W. Górki „ Byłem gitarzystą Niemena”

Jak to jest a no właśnie wielu po śmierci Niemena  doznawało olśnienia i usta się nie zamykały. Wielu przeszło z Niemenem na „TY”, odkrywało przed słuchaczami,  czytelnikami „słodkie tajemnice”...

* - o ładnych piosenkach Niemen mówił w wywiadach....

#268 jokeshyy

jokeshyy

Nowy

• Pip
  • 3 postów

Napisano 10 październik 2018 - 15:35:43

Ja od zawsze słucham, bo lubie :)

#269 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 11 październik 2018 - 16:54:39

Marcin Jacobson za zgodą red. „Machina”: Każda z nich, podobnie jak kilku innych  ( Niebiesko – Czarni, Skaldowie, Dżamble, , Klan), w niczym nie ustępowała ówczesnym produkcjom z Zachodu.  Niestety ów stan podwyższonej płodności twórczej nie trwał zbyt długo, koryfeusze rockowej  progresji  - zamiast rozwijać swe wizje – skupili się na odcinaniu kuponów. Chlubny wyjątej stanowił tu Niemen, który konsekwentnie podążał drogą postępu…”

Roman Stinzing, Andrzej Icha  frag. z książki „Motława – Beat” – CKW Gdańsk 2009:

I Festiwal Zespołów Młodzieżowych o „Kotwicę Sopockiego Lata 1968”. W trakcie koncertów widownia poprzez głosowanie decydowała, który z młodzieżowych zespołów, która wokalistka i wokalista otrzyma trofeum… W kategorii zespołów (…) Czerwone Gitary, który  otrzymał 39 493 głosy, w kategorii wokalistek Adzie Rusowicz ( 22  400 głosów ), natomiast w kategorii wokalistów bezapelacyjnie zwyciężył Niemen ( 29 628 głosów ). Drugą znaczącą imprezą w ramach Sopockiego sezonu letniego’68 była Diorama… Największe zainteresowanie fanów big-beatu wzbudziły występy Niemena (…) Druga i ostatnia edycja FZM o Kotwicę Sopockiego lata 1969 … triumfował Niemen           ( 30 100 głosów). (…) Nie pojawił się następca Czesława Niemena ( Wydrzyckiego ). Wokaliści, wokalistki, grupy odnosiły sukcesy po czym znikały ze sceny muzycznej.”

Użytkownik Stach edytował ten post 11 październik 2018 - 16:55:30

#270 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 14 październik 2018 - 09:22:54

„ Przy wileńskim stole” Barbara Hołub,  KiW 1992 r.

Barbara Hołub: - … książka jest o świecie, który nie istnieje. Bo przecież nie ma  i już nie będzie tamtego Wilna i Wileńszczyzny. Zachowały się ledwie okruchy, przechowywane w ludzkiej pamięci. Winna  to byłam ludziom, którzy mówią, że Wilno i Wileńszczyzna  ( KRESY przyp. S.) są ciągle obecne w ich myślach.

W książce znajdziemy plejadę znakomitych nazwisk : Niemen, Konwicki, Lutkiewicz, Passendorfer, Stomma, Skarżanka, Ładysz, Kapuściński, Onichimowski, Podkowiński, Kęstowicz, Dąbrowski, Szaflarska, Bergman, Radziwiłł, Wańkowicz. Ze wspomnień spisanych emanuje wielka tęsknota, żal, smutek ale i radość z miejsca tak uroczego jak Kresy.  Ojciec Niemena zmarł zaledwie w dwa lata po repatriacji ??? z tęsknoty i …jaki okrutny los czekał tych co przyjechali „ z Polski do Polski”. Czytając wspomnienia można wyobrazić  sobie wspaniałe ...obrazy malowane słowem. Swego czasu prowadziłem spotkanie w gronie Kresowiaków …jakże wielkie wrażenie wywarło na mnie ich odbiór twórczości Czesława Niemena Naszego  …Rodaka, gdyż i moje korzenie tam sięgają..

Czesław Niemen: Urodziłem się w Starych Wasiliszkach. To, że urodziłem się na wsi, ma już, uważam, ogromne znaczenie. Ważne jest umiejscowienie mojej rodzinnej wsi na pograniczu Litwy i Białorusi, w połowie drogi między Wilnem a Grodnem. Myślę, że dla artysty w ogóle, a dla muzyka w szczególności bardzo ważne są pierwsze muzyczne zasłuchania.  (…) Na zawsze zostanie we mnie pamięć blinów gryczanych, które piekła matka, smak wielkanocnej szynki, wspomnienia szaroniebieskiego zmroku za oknem …To zostanie. Teraz całe życie zupełnie już odmienione. I tego właśnie najbardziej mi żal.

#271 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 14 październik 2018 - 15:29:30

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:35:12

#272 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 14 październik 2018 - 17:09:00

W nawiązaniu do zamieszczonego utworu” The test” zespołu chemicznych braci. Otóż młodzi ludzi zachowali się elegancko wysyłając list do Niemena i …Norwida z prośbą o udostępnienie fragmentu utworu „Pielgrzym”. Czesław wyraził zgodę. Tytułowy ‘Pielgrzym’ jest ilustracją losu Niemena ( i Norwida również) . ‘Bradiaga’ mówił o  sobie Czesław w wielu wywiadach. To tyle w telegraficznym skrócie.

#273 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 14 październik 2018 - 17:34:52

Moi Drodzy.

Dziś mija rok od reaktywacji tegoż wątku. Mamy ponad 32 tyś. wyświetleń w tym około 300 moich. Z tego  wyraźnie wynika, że jest on potrzebny nie dla mnie lecz dla Pamięci o Wielkim Artyście Wszech Czasów Czesławie Niemenie. Ludzie chcą o Nim czytać, pisać… Dziękuję Wam Wszystkim Serdecznie za obecność i współtworzenie.

QSS załączam nie bez kozery… ( radiowcy wiedzą co to znaczy )

#274 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 15 październik 2018 - 12:13:26

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:35:37

#275 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 56 postów

Napisano 15 październik 2018 - 15:19:40

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:35:58

#276 D189

D189

Nowy

• Pip
  • 1 postów

Napisano 16 październik 2018 - 18:07:10

Moi Drodzy.

Dziś mija rok od reaktywacji tegoż wątku. Mamy ponad 32 tyś. wyświetleń w tym około 300 moich.

Serdeczne gratulacje z mojej strony! Widzimy się na zlocie 2019 w Białogardzie? ;-)

Użytkownik D189 edytował ten post 16 październik 2018 - 18:16:24

#277 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 17 październik 2018 - 14:22:07

Serdeczne gratulacje z mojej strony! Widzimy się na zlocie 2019 w Białogardzie? ;-)

Widzimy się i porozmawiamy na kilka tematów. ?/. Takie mam plany.

Gratulacje, D 189, należą się Jemu, że był!

Widzieliśmy się 10 lat temu w Kołobrzegu. Pamiętasz? Od tego czasu, co słyszę, zaszły u Ciebie wielkie zmiany na polu prywatnym i zawodowym. Zawodowo jesteśmy „spokrewnieni” 1f609.png;) . Spotkanie , zlot, poświęcone Niemenowi będzie , jest potrzebne.

#278 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 18 październik 2018 - 13:48:55

„ W 1969 roku   Niemen znalazł się we Włoszech, gdzie sto lat wcześniej Norwid napisał swoje „Italiam, Italiam!”, utwór, który doskonale wpisał się w ówczesną sytuację życiową muzyka. Dzięki owej wspólnocie przekonań, myśli, emocji i przeżyć poezja Norwida stała się bardzo bliska Niemenowi, jednakże za sprawą komponowania do niej muzyki, stała się czymś więcej niż jedynie śpiewanym tekstem. Dzięki owej wspólnocie emocji Niemen zaczął myśleć, tworzyć „Norwidem” – Joanna Skolik  s. 41, 42 „Unisono w wielogłosie” 2011.

#279 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 312 postów

Napisano 22 październik 2018 - 14:53:46

„Tylko Rock” nr 4 (20) 1993.
NIEMEN „Pantheon” ( dzienniki i spojrzenia za siebie):
Jałowe spory o przyszłość. Zrujnowana teraźniejszość . Krzywoprzysięstwa rządzących. Świętokradztwa rządzonych. 
Człowiek, śmiesznie zwany „homo sapiens”, wciąż lubi robić użytek z siły oślepłej, jeśli nawet nie ma „ wszelkiego wypadku”, na który nakuł miliardy ton narzędzi do popełnienia ciężkiego grzechu. 
(…) – nie zabijaj – wykrzykują bratobójcy… Producenci śmiercionośnego sprzętu, dozbr
ajają muskularne ramiona coraz liczniejszych złoczyńców… Rządy ściągają od nas drakońskie podatki na ich „ rycerskie potrzeby”.
„Bronią” posługują się napastnicy. „Bronią” się bronią napadnięci. Kto nas obroni przed tą cholerną „bronią”? Rozum...? (…) W mniejszym lub większym stopniu wszyscyśmy go postradali.

NORWID : „Zagadka” 
Z wszelakich kajdan, czy? te są -
Powrozowe, złote czy stalne?...
- Przesiąkłymi najbardziej krwią i łzą...
Niewidzialne!...
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Czyż twórczość obu panów CN nie jest ponadczasowa?
Dzięki owej wspólnocie przekonań, myśli, emocji i przeżyć poezja Norwida stała się bardzo bliska Niemenowi, jednakże za sprawą komponowania do niej muzyki, stała się czymś więcej niż jedynie śpiewanym tekstem. Dzięki owej wspólnocie emocji Niemen zaczął myśleć, tworzyć „Norwidem” – Joanna Skolik s. 41, 42 „Unisono w wielogłosie” 2011.
Tyle się dziś bębni na temat „obrony pokoju”, „ wolności”. Tak naprawdę ta miniona „setka odzyskania niepodległości” …. ???

#280 Lucjanpl2

Lucjanpl2

Nowy

• Pip
  • 3 postów

Napisano 25 październik 2018 - 16:01:56

Nie mam doświadczenia w tym zakresie. Dlatego też nie będę w stanie pomóc.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Czesław Niemen

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych