Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Kto dziś słucha Niemena?

Czesław Niemen

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
383 odpowiedzi w tym temacie

#241 Stach

Stach

Swojak

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 21 wrzesień 2018 - 16:45:32

Wątek poświecony jest NIEMENOWI.  Kto Chce bruździć,  hejtować - niech  założy swój temat. 

Użytkownik Stach edytował ten post 23 wrzesień 2018 - 06:41:50

#242 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 21 wrzesień 2018 - 17:15:41

???

#243 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 22 wrzesień 2018 - 08:02:24

„ Wspomnienia rówieśników rock and roll’a” to książka zawierająca opracowania przesyłane do „Sopockich korzeni” na konkurs  pt. jak owa książka.

Należy tu wymienić Wojciecha Korzeniewskiego, który jest szefem fundacji „Sopockie korzenie”.

Każdy startujący w tym konkursie otrzymywał co najmniej  certyfikat a czołówka nagrodzonych ciekawe nagrody.

Będąc uczestnikiem tegoż konkursu wspominam świetną atmosferę, rozmowy z wieloma ciekawymi ludźmi : M. Karewicz, T. Skliński,  M. Gaszyński, M Jacobson i wielu innych. Niemen to hasło, które elektryzowało wielu konkursowiczów pragnących podzielić się swoimi wspomnieniami.

Maria Dziecielska Wit ( Godwod ) : … W latach 1963 – 1964 należałam do stworzonej przez Niemena grupy wokalnej  „Błękitne pończochy”. Szalone chwile. (…) Zła, że ktoś o tej porze ośmiela się wyrywać nas z życiodajnego snu, naciskam klamkę. W drzwiach stoi Czesław. – „Dziewczyny, musimy ćwiczyć, ćwiczyć, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik” -  (…) To był cały Czesław ? Piosenka, którą przygotowywaliśmy w tak nietypowych okolicznościach, nosiła tytuł „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” Będę ja pamiętać, Zawsze… „

#244 stanislawokon

stanislawokon

Nowy

• Pip
  • 12 postów

Napisano 24 wrzesień 2018 - 15:31:25

Podana fraza – „ syntezaterii „ - nie została odnaleziona.

. Mam do czynienia z człekiem , który wie co ja ...myślę 1f642.png :)

Ot i cały komentarz.

ale ,,GIGANTOKLEPTOMANIA'' albo,,NARKONAŁÓG'' są OK??? nie ma nic złego w tym,że komus sie podoba obiektywnie marny tekst, ludzie maja RÓŻNE WRAŻLIWOŚCI. Martwi mnie tylko OBRONA Z UPOERM MANIAKA czegos, co jest przecietne, co najwyżej.

#245 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 24 wrzesień 2018 - 17:28:35

Piotr Kaczkowski przeprowadził wywiad z Czesławem Niemenem na 2 dni przed premierą płyty „Spodchmurykapelusza”.   Po wysłuchaniu przytoczę fragment:

PK – Mogą pozbyć się wszystkich gitar, pozbyć się perkusji, usiąść przy komputerze. Znam jednego człowieka, który tak robi.

Niemen -  I co z tego wyniknie?

PK – Z tego wynika na przykład Twoja nowa płyta, którą zrobiłeś sam.

Niemen -  śmiejąc się – Tak. Ale co z tego, że człowiek siądzie przy komputerze. Komputer sam nic nie zrobi. Niestety. To prawda, posłużyłem się narzędziem komputerowym, lecz bez żadnego namaszczenia. Ten instrument po prostu mi pomógł bardziej samodzielnie, bardziej komfortowo zrealizować zamysł. (…) To prawda, ja nie muszę brać gitary. Choć mam kilka gitar. Nie muszę nakładać na wielośladową taśmę szesnastościeżkowego magnetofonu. A przecież kiedyś tak robiłem. Śladów jest taka zawrotna ilość, że można sobie pozwolić na bardzo skomplikowane aranżacje. Bez posługiwania się dźwiękami innych muzyków.

PK – Czy myślisz, że niczego się nie gubi, jeśli „tamtych” dźwięków już nie ma ? Są podobne dźwięki, ale nie te same.

Niemen -  Nie wiem, czy się gubi. Jak to odbierzesz, jest kwestią bardzo indywidualną. Gdybyś nie wiedział, że zrobiłem to sam, może byś się zastanawiał, kto tam gra…

#246 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 58 postów

Napisano 24 wrzesień 2018 - 18:42:51

wyrwana kartka

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:39:39

#247 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 25 wrzesień 2018 - 14:41:05

„Kto dziś słucha Niemena?” to hasło naszego tematu. A słuchać Go będzie ...Młoda Para i ich goście. Znajomy  DJ podzielił się tą miłą  informacją, że pośród innych wykonawców młodzi zażyczyli sobie utwory Czesława Niemena :” Wspomnienie”, „Sen o Warszawie”, „ Płonąca stodoła”…. Czyli jest dobrze.  :) Kiedy Niemen odszedł młodzi mieli po  ok. 15 lat…

Użytkownik Stach edytował ten post 25 wrzesień 2018 - 14:44:31

#248 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 58 postów

Napisano 26 wrzesień 2018 - 06:37:10

Ale news. Jak niewiele trzeba by piać z zachwytu – ABSOLUT.

Użytkownik tunrida edytował ten post 04 grudzień 2018 - 09:40:07

#249 mareckilen

mareckilen

Znajomy

• PipPip
  • 33 postów

Napisano 26 wrzesień 2018 - 09:30:16

ja lubie czasem posłuchać niemena

#250 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 26 wrzesień 2018 - 14:38:53

ja lubie czasem posłuchać niemena

Świetnie :)

#251 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 26 wrzesień 2018 - 14:56:37

„Spodchmurykapelusza” -  instrumentarium według Janusza Popławskiego, Gazeta Muzyczna  - 3 (116) 2002 r. : Wrażliwość na barwę, dźwięk i umiejętność łączenia nowości elektroniki z dźwiękami instrumentów klasycznych znalazły swoje odbicie w niemal wszystkich kompozycjach na tej płycie. Korzystając z „narzędzi” najnowszej generacji, dających możliwość sięgnięcia do klasyki ( w postaci próbek najszlachetniejszych brzmień instrumentów klasycznych…”

#252 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 28 wrzesień 2018 - 15:39:33

Czesław Niemen  o autorskim albumie „Spodchmurykapelusza” w mediach mówił, że najważniejszy jest tam przekaz słowny uwypuklający pewne zjawiska świadczące być może o schyłku cywilizacji. Swoje poetyckie sygnały wysyłał głównie w kierunku młodego pokolenia z nadzieją, że jeszcze nie jest  za późno… Tak jak wspomniałem wcześniej ów album traktować możemy jako swego rodzaju literacki testament Artysty Wszech Czasów.  I potrzeba może ..czasu aby dopiero jakiś „późny wnuk” Niemena odkrył wszelkie walory tego dzieła i ocenił z perspektywy …czasu. Cóż dla mnie w każdym razie „Spodchmurykapelusza” to Arcydzieło poezji komponujące się z wyważoną Niemenową prozą ukazująca się w Tylko/Teraz Rock. Znaczna część fanów pomija milczeniem, że Album ten posiada oryginalny trzeci wymiar a mianowicie zawierającą grafiki ( wydruki komputerowe)…

#253 tunrida

tunrida

Bywalec

• PipPipPip
  • 58 postów

Napisano 29 wrzesień 2018 - 09:07:48

"Piosenki" z tej płyty to twory bezkształtne, prymitywne, nieznośne. Wszystkie to przerost formy nad treścią. Coś niewyobrażalnie kiczowatego, denerwującego. Niemen gdzieś się w tych swoich (niegdyś trafnych) wizjach zaplątał. Straszliwie zaplątał...

Użytkownik tunrida edytował ten post 27 listopad 2018 - 10:54:29

#254 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 29 wrzesień 2018 - 12:02:18

Niemen był sobą nie godził się by ktokolwiek dyktował mu jak ma żyć  i jak tworzyć.

„TR” maj 2002 (129) … mój nieszczęsny nowy album ( „Spodchmurykapelusza” przyp. S. ) najpierw zawzięcie bojkotowany w mediach , ni stąd, ni zowąd znalazł się w worku wyspekulowanej alternatywy, choć zaprezentowałem na nim bez mała klasyczny rhythm&blues, cokolwiek sadzi branżowe ” znawstwo”. Czy Ono boi się mnie jako autora, dlatego nie wzięło pod uwagę kategorii album roku…? Inna sprawa, że pomimo przesłania tej płyty, jako próby ozdrowieńczej kuracji lewatywą dla niejednego pyszałka, dla innych może być alternatywą. To jasne, że nie lubimy , gdy jakiś buntowszczyk wali z zaskoczenia w kryształowe lustra naszej narcystycznej ułudy…”

#255 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 30 wrzesień 2018 - 07:22:32

„SPODCHMURYKAPELUSZA” , ostatnia płyta za życia Artysty Wszech Czasów Czesława NIEMENA. 10 listopada 2011 roku minie 10 lat od jej wydania

Zastępca redaktora naczelnego Teraz/Tylko Rock napisał:
Spokorniałem i nie męczy mnie głód awangardowego zawracania głowy... Pozostaje pielęgnowanie własnego stylu – napisał w okładkowym komentarzu Spodchmurykapelusza. Płyty, na którą trzeba było czekać jeszcze dłużej niż na Terrę defloratę... To ta sama estetyka brzmieniowa i znów dawka „publicystycznych poezji” Niemena, jego gorzki rozrachunek z otaczającą rzeczywistością. Mówi o iluzoryczności sukcesów życiowych, karier (Doloniedola), wkracza na grunt polityki, przestrzegając przed zgubnymi ideami, naiwnymi utopiami. A w finale, w tytułowym utworze, stwierdza ze smutkiem: czy chcę czy nie chcę/ późno już/ wyznaczać górnolotne cele i przypomina, że miłość najtrwalszy pozostawia ślad.
Niemen-kompozytor i instrumentalista podsuwa nam to, co dla niego najbardziej charakterystyczne. Choć czasami – wyraźnie ważniejszy jest tekst, melodia jakby nie ma znaczenia (Manhattan ‘93)... Pojawia się Niemen-melodyk, jakiego najlepiej pamiętamy, ciążący ku melizmatyce (Spokojnym krokiem). Jeśli w muzyce zaskakuje większym patosem, to wokalnie jest jak kiedyś (Co po nas). Przypomina, że potrafi wprowadzić do swej twórczości sporo z atmosfery muzyki klasycznej. W poważnej Sonancji, śpiewanej spokojnie, mamy melodię wokalną z kontrapunktem instrumentalnym i nawiązanie do improwizacji organowych w stylu Bacha... A gdy tekst tego wymaga, potrafi też z powodzeniem zaproponować kompozycję w żartobliwym klimacie, wpadającą w ucho i... z odniesieniem do pieśni masowej (Jagody szaleju). Mogą też wyszukać coś dla siebie ci, którzy lubili Niemena soulującego (Doloniedola) czy bardziej elektroniczno-rockowego (Śmiech Megalozaura).

Wiesław Królikowski

#256 Gustav2

Gustav2

Znajomy

• PipPip
  • 43 postów

Napisano 30 wrzesień 2018 - 18:00:30

Mistrz... <3 Raczej kto go nie słucha...

#257 Staffa3

Staffa3

Nowy

• Pip
  • 3 postów

Napisano 01 październik 2018 - 15:48:23

Nie mam za bardzo doświadczenia w tej materii. W związku z tym nie będę w stanie pomóc.

#258 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 02 październik 2018 - 15:34:04

Wiersz podtrzymuje wyobrażenia ( bohatera lirycznego ) zarówno z wiosny, jak i z jesieni ...jego życia oraz nadanie im na tej drodze nowej jakości. Według Norwida prawdę o świecie zdobywa się przez całe życie, a i tak … prawda jest nieosiągalna – można do niej jedynie dążyć.

Użytkownik Stach edytował ten post 04 październik 2018 - 09:10:37

#259 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 03 październik 2018 - 14:01:52

Kartka z kalendarza.

2001 rok, wrzesień, Warszawa, Teatr Polski: w ramach spektaklu „Norwid bezdomny” odbywa się koncert  NIEMENA „Pieśń od ziemi naszej”.

#260 Stach

Stach

Swojak

• PipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 04 październik 2018 - 17:57:14

„Teraz Rock” czerwiec 2003 r.

Fragm.. wiersza „Gdyby tak…” okraszę utworem „ Inside I’m Dying”

....gdyby tak zacząć 
od słowa zachwytu 
miast urągania