Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Kto dziś słucha Niemena?

Czesław Niemen

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
424 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Stachu~

~Stachu~
 • Goście

Napisano 14 październik 2017 - 14:49:35

Kto dziś słucha Niemena?

 

Czesław Niemen

 

Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Urodzony 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie.

Czesław Niemen był jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku. Zaczynając od prostych piosenek w stylu pop, szybko zwrócił się w kierunku rozbudowanych kompozycji wykorzystujących elementy jazzu i muzyki awangardowej. Charyzmatyczny wokalista obdarzony wyjątkowym głosem, był także jednym z pierwszych w Polsce muzyków wykorzystujących na dużą skalę instrumenty elektroniczne.

 

Urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, na ziemiach leżących wtedy na terytorium Polski. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał też do szkoły muzycznej w pobliskim Grodnie. Po przesiedleniu w latach 50. rodziny Wydrzyckich w granice powojennej Polski, rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary.

 

W 1962 roku, po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce z zespołem Czerwono-Czarni. Jesienią tego roku zaczął także używać artystycznego pseudonimu - z czasem oficjalnie przyjmując nazwisko Niemen.

W końcu 1962 roku na blisko trzy lata związał się z popularną grupą Niebiesko-Czarni. Zespół koncertował intensywnie nie tylko w kraju, ale także na Węgrzech, w Jugosławii i Francji, gdzie w grudniu 1963 wystąpił m.in. w słynnej paryskiej sali koncertowej Olympia. W styczniu 1964 roku otwierał warszawskie koncerty Marleny Dietrich, która niebawem nagrała własną wersję utworu Niemena “Czy mnie jeszcze pamiętasz?“.

 

Po rozstaniu z Niebiesko-Czarnymi, od sierpnia 1966 współpracował z formacją Akwarele. Po pierwszej trasie koncertowej, w kwietniu 1967 nagrał materiał na płytę “Dziwny jest ten świat”. Nagrodzony na festiwalu w Opolu utwór tytułowy stał się jednym z największych polskich przebojów lat 60.

 

Po koncertach w Polsce, Niemczech i Francji Niemen i Akwarele zarejestrowali kolejny album “Sukces”; nagrania i promujące płytę koncerty zostały uwiecznione w krótkometrażowym filmie Marka Piwowskiego. Zespół rozwiązał się po nagraniu albumu “Czy mnie jeszcze pamiętasz?“, zawierającego nowe wersje wczesnych kompozycji Niemena.

 

Intensywnie koncertując w Polsce i we Włoszech, Niemen skompletował nowy zespół jesienią 1969. Album “Niemen Enigmatic” zawierał cztery rozbudowane kompozycje nawiązujące w równym stopniu do rocka progresywnego czy psychodelicznego, co jazzu i muzyki awangardowej. Nowatorskie interpretacje wierszy polskich poetów (w tym “Bema pamięci żałobny rapsod” do słów Cypriana Kamila Norwida) nagrane zostały m.in. z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka, wybitnych muzyków jazzowych. Łącząc w mistrzowski sposób skomplikowaną lirykę i nowatorskie rozwiązania muzyczne, “Niemen Enigmatic” do dziś pozostaje jedną z najbardziej progresywnych i inspirujących płyt polskiego rocka.

Wydana w styczniu 1971, a nagrana w nieco zmienionym składzie podwójna płyta “Niemen” była próbą zawarcia jazz-rockowych eksperymentów w krótszych, piosenkowych formach, adaptując zarówno wiersze Norwida, jak i oryginalne liryki Wojciecha Młynarskiego.

Jesienią 1971 powstała formacja Niemen, założona z kontrabasistą Helmutem Nadolskim oraz muzykami progresywnej formacji SBB. Zespół nagrał dwa, częściowo improwizowane, albumy z pogranicza eksperymentalnego rocka i fusion - “Niemen Vol. 1” i “Niemen Vol. 2", wydane przez krajową Muzę w 1973 roku. W tym samym czasie Czesław Niemen nagrał z Andrzejem Kurylewiczem i Wandą Warską album, zawierający ocierające się o eksperyment miniatury skomponowane głównie dla potrzeb telewizji i teatru.

 

Formacja Niemen nagrała też dwa albumy w studio w Monachium. “Strange Is This World” oraz “Ode To Venus” przeznaczone były na rynek zachodni i promowane seriami europejskich koncertów, nie zdołały jednak zaistnieć szerzej pomimo generalnie pozytywnych reakcji mediów. Podobnie potoczyły się losy solowego albumu “Russische Lieder” oraz nagranego w Nowym Jorku z udziałem muzyków sesyjnych “Mourner’s Rhapsody”. Grupa Niemen zakończyła działalność jesienią 1973.

 

W 1974 roku do studia weszła nowa formacja nazwana Niemen Aerolit. Niecały rok później ukazał się album, na którym poza organami Hammonda Niemen wykorzystywał także mellotron i syntezatory Mooga. Działalność grupy przerwała śmierć perkusisty Piotra Dziemskiego w marcu 1975.

 

W 1975 roku Czesław Niemen wydał “Katharsis”, nagrany całkowicie samodzielnie przy znaczącym wykorzystaniu instrumentów elektronicznych. Kolejną płytą był potrójny album “Idee Fixe”, nagrywany podczas licznych sesji z muzykami Aerolitu oraz - ponownie - ze Zbigniewem Namysłowskim. Lata 1976-80 upłynęły głównie na licznych trasach koncertowych, od ZSRR po USA i od jazzowego festiwalu w Bombaju po Festiwal Młodzieży w Hawanie. W styczniu 1980 na targach MIDEM w Cannes Niemen promował kompilacyjną płytę “Postscriptum”.

 

Przez lata osiemdziesiąte Niemen występował sporadycznie i w zmieniających się składach, a z czasem także solo. Po wznowieniach klasycznych albumów, w 1989 roku ukazał się przygotowywany przez lata solowy materiał - płyta “Terra Deflorata” zawierała eksperymentalną, elektroniczną muzykę ilustrującą autorskie teksty.

 

W 1995 roku pojawiła się pierwsza autoryzowana przez artystę kompilacja wydana oficjalnie na CD - “Sen o Warszawie”, za którą podążyły reedycje wcześniejszych albumów. W 1999 roku w plebiscycie tygodnika “Polityka” Niemen został uznany polskim artystą wszech czasów.

 

Ostatnia płyta zawierająca premierowy materiał, “spodchmurykapelusza”, kontynuująca eksperymenty z elektroniką, pojawiła się jesienią 2001, jednak artysta był już wtedy bardziej zainteresowany malarstwem i grafiką komputerową.

 

Czesław Niemen przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 17 stycznia 2004. Urna z jego prochami złożona została na warszawskich Powązkach 30 stycznia podczas ceremonii, która zgromadziła kilka tysięcy fanów i wielu zaprzyjaźnionych muzyków.

 

Dyskografia:

 

Dziwny jest ten świat - Muza, 1967;

Sukces - Muza, 1968;

Czy mnie jeszcze pamiętasz? - Muza, 1969;

Enigmatic - Muza, 1970;

Niemen - Muza, 1971;

Muzyka teatralna i telewizyjna - Muza, 1971 (z Wandą Warską i Andrzejem Kurylewiczem);

Strange Is This World - CBS, 1972;

Ode To Venus - CBS, 1973;

Vol. 1 / Vol. 2 - Muza, 1973;

Russische Lieder - CBS, 1973;

Mourner’s Rhapsody - CBS, 1974;

Niemen Aerolit - Muza, 1975;

Katharsis - Muza, 1976;

Idee Fixe - Muza, 1978;

Postscriptum - Muza, 1980;

Samarpan - Muza, 1987 (ze Sławomirem Kulpowiczem);

Terra Deflorata - Veriton, 1989;

spodchmurykapelusza - EMI Music Polska, 2001.#2 Yktorn

Yktorn

  Swojak

 • Moderatorzy społeczni
 • PipPipPipPip
 • 2293 postów

Napisano 14 październik 2017 - 17:40:06

Czesław Niemen z domu Wydrzycki.

Moja Mama chodziła z nim do jednej klasy w szkole w Grodnie.

I o dziwo, utrzymywali na wzajem kontakty z lat dzieciństwa. 

Raz się z nim widziałem. 

 

Osobiście uważam za majstersztyk utwór "Sen o Warszawie".


Użytkownik Yktorn edytował ten post 14 październik 2017 - 17:41:03


#3 -MISIA

-MISIA

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 13714 postów

Napisano 14 październik 2017 - 21:56:53

.


Użytkownik -MISIA edytował ten post 11 marzec 2018 - 13:56:47


#4 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 15 październik 2017 - 14:05:46

Widzę wątek założony przez  usera "- Stachu- ". Niestety nie jest to mój , ponownie,  założony, temat. Tytuł identyczny lecz nie mam z tym nic wspólnego. Zwyczajnie dałem sobie spokój. Gwoli ścisłości. Pozdrawiam Pa, Pa...#5 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 18 październik 2017 - 14:40:30

Otrzymałem bardzo mądry i przekonujący e-mail. Można i należy zmienić...decyzje.   Zapewniono mnie  że, bylo to przypadkowe usunięcie  tematu. Daję wiarę, ufam. Jeżeli autor poniższego listu pragnie pozostać anonimowy lub  wyraża zgodę na podanie nicku proszę o informację.

"Myślę, że pomimo wszystko warto kontynuować ten tamat na forum. Ludzie przemijają, ale pamięć o nich nigdy. Szczególnie, jeśli chodzi o osoby wybitne, które zapisały się w pamięci milionów ludzi. Warto więc powtórzyć co niektóre, jak nie wszystkie wpisy, które były w Twoim wątku sprzed kilku lat. (...) Może w nim przypomnij innym forumowiczom, kim był, co robił i jak zasłużył się w pamięci narodu Czesław Niemen."...


Użytkownik Stach edytował ten post 18 październik 2017 - 19:46:19


#6 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 19 październik 2017 - 15:09:24

Mając w archiwaliach swoich m.in. nagranie występu Czesława NIEMENA we Włoszech, tu ściślej Rzym ‘Titan Club’, nie mogę oprzeć się pokusie wspomnienia  o tymże fakcie. Niesamowity ..odlot w czasie słuchania. Czesław przebywał we Włoszech ponad pół roku od 1 lutego 1969. W „Titan Club” koncertował od 1 do 15 maja 1969 roku. Niemen wykonuje tamże „Płonącą stodołę”, „ What’d I Say” – Ray’a Charlsa i …

 

“Mony Mony” 
1968-Tommy James & the Shondells 
1969 –  Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“AMEN” 
1968 – Otis Redding
1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

“Fa-Fa-Fa-Fa-Fa (Sad Song)” 
1966 - Otis Redding 
1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“DROWN IN MY OWN TEARS” 
 Ray Charles 
1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“Papa's Got A Brand New Bag” 
1965 – James Brown 
1968 - Otis Redding 

1969 – Czesław  Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“HEY JUDE” 
1968 – Lennon/Mc Cartney 
1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“IF I ONLY HAD TIME” 
(M. Fugain; P. Delanoë; J. Fishman) 
1968 - JOHN ROWLES 

1969 – Czesław  Niemen i Akwarele w Titan Club Roma 

 

“JUMPING JACK FLASH” 
1968 (Mick Jagger/Keith Richards) 
1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma - wersja instrumentalna 

 

“ LISA DAGLI OCCHI BLU “

1969 - :  Mario Tessuto

1969 – Czesław Niemen i Akwarele w Titan Club Roma.#7 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 19 październik 2017 - 15:17:00

... do powyższego lecz nie jest to wykonanie z "Titan Club'u"#8 -MISIA

-MISIA

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 13714 postów

Napisano 21 październik 2017 - 15:15:23

.


Użytkownik -MISIA edytował ten post 11 marzec 2018 - 13:57:00


#9 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 22 październik 2017 - 10:10:27

"Festiwal młodych talentów NIEMEN NON STOP to pierwszy i jedyny w kraju festiwal poświęcony pamięci, legendzie i fenomenowi "polskiego artysty wszech czasów" - Czesława Niemena. Festiwal odbywa się zwykle jesienią, już od roku 2006 r."

 

Festiwal  łączył w sobie korzenie szczecińskiego festiwalu i sopockiego non stopu.

Okrzyczano go miedzy narodowym, jedynym w Polsce… istotnie …

Festiwal młodych talentów bez…. młodych talentów już kolejny rok!!!

Brak konkursu, brak wykonawców, indolencja organizacyjna.

Zastanawiam się , parafrazując klasyka , ile jest Niemena na festiwalu Niemena.?

„Dziwienie się światu” powtarzalność rocznicowa a, gdzie rocznice innych płyt?

„Gwiazdy” również odgrzewane już kolejny raz, cóż to nie ma innych artystów.

Frekwencja nędzna na jednym ze spotkań było nieco ponad 10 osób

Festiwal umiera od środka  a powodem zasadniczym jest to, że nie tworza go miłośnicy Niemena tylko …urzędnicy.

Za przygotowanie np. programu festiwalu biorą  dodatkową kasę, pracują  w swoich godzinach.  Pytam czy w związku tak poważnym uszczupleniem uszczuplili sobie gaże?

Widzów było bardzo, bardzo mało dlatego  ceny biletów spadły o ‘dychę’.

Pauperyzacja przedsięwzięcia szkodzi wizerunkowi głównego patrona! Przerwać te farsę.

Ośrodki gminne lepiej zadziałały w kierunku pozyskania młodych talentów do swoich imprez….#10 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 24 październik 2017 - 16:37:26#11 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 27 październik 2017 - 14:48:40

Znajduje w publikacjach „nowe fakty” , które są rozpowszechniane.Oto jeden z nich. Sporny fakt kto (nie)wykonał wokalizy we „Wspomnieniu”.
1. D. Michalski „C. Niemen czy go jeszcze pamiętasz?”
2009 r., s. 80.
Czesław Niemen :”No i tak zrobiliśmy: bardzo tęskny blues – ze słowami Tuwima! (…) i wokaliza, którą zaśpiewała Marta Przyborzanka (…) z wykształcenia harfistka.”
2. T. Jaśkiewicz i W. Górka „Byłem gitarzystą Niemena” 2014 r. s. 86, 87.
T. J. :” i ja tam jestem śpiewam u boku samego Czesława Niemena. (…) .Muszę się chwalić dalej. Tę wokalizę sam wymyśliłem… stanąłem przed mikrofonem (…) i poszło.”
3. P i E. Chlebowscy „ Czesław Niemen i jego płytowe dzieła” 2015 r. s. 17.
M. Gradowski: „Dziś, po ukazaniu się książki T. Jaśkiewicza [ pomija W. Górkę, dlaczego - przyp. s.] wszystko stało się jasne. Autor (…) niechętnie dzielący się informacjami na temat okoliczności nagrania utworu „ Wspomnienie” potwierdza (…) wykonanie słynnej wokalizy.”
Zastanawiałem się jak to skomentować, czy w ogóle komentować? Hmm. Po opuszczeniu nas przez Czesława dziwnym trafem zaczęły pojawiać się „interesując, prawdziwe fakty”. Ich autorzy nagle doznali olśnienia i rozwiązania języka. ??. Przyjmując za pewnik wypowiedź jednego z nich a na temat drugiego czynią niewybredna aluzję, że pomylił się, okłamał może, co? Dobrze jest sobie pohulać, kiedy Artysta Nieżyjący nie może już zabrać głosu!! Delikatnie pisząc jest to co najmniej nietakt.
Czyżby Jaśkiewicz odzyskał pamięć dzięki lekturze książki Sklińskiego?
Gradowski nie daje wiary Czesławowi Niemenowi, tylko gitarzyście ?!. Jest to kolejna dyskredytacja Niemena ?!
Co ciekawe Gradowski na s. 24 wypowiada się na temat „słynnej solówki” w „Dziwnym…”, twierdzi, że „podobne rozwiązania stosował Janusz Popławski”. Czyżby tu również wietrzył „sensację”? Co mówi nam pamięć żyjących muzyków? Czyżby była to pamięć …wybiórcza?
 


#12 -MISIA

-MISIA

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 13714 postów

Napisano 27 październik 2017 - 18:27:49

.


Użytkownik -MISIA edytował ten post 11 marzec 2018 - 13:57:12


#13 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 31 październik 2017 - 17:29:18#14 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 01 listopad 2017 - 16:32:06

Pamięci#15 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 02 listopad 2017 - 17:04:43

Czesław NIEMEN: " Pierwszy dzień listopada. Wszystkich świętych. Dziś rodacy suną wypucowanymi pojazdami po zatłoczonych drogach i odwiedzaja swoich zmarłych na zatloczonych cmentarzach. Dają zarobić przekupniom i marnują niewinne naręcza kwiatów. W tym dniu nie jeżdżę na groby z zasady, bo wszyscy to robią. Moi Święci rodzice na dwóch cmentarzach gdzieś na Pomorzu, miast na grodzieńszczyznie. Co za los. " - "Tylko Rock " nr 12 (100) grudzień 1999.


Użytkownik Stach edytował ten post 02 listopad 2017 - 17:06:53


#16 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 05 listopad 2017 - 07:40:17

Wyrwana kartka z kalendarza.

15 listopada 1974. Pierwszy dzień sesji nagraniowej płyty „Niemen AErolit”.  SX 1192.

 #17 Matiik4

Matiik4

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 10 listopad 2017 - 15:16:17

Ja od zawsze słuchałem. I nigdy nie przestane, nigdy mi sie nie znudzi.

____


fivka

 


Użytkownik Matiik4 edytował ten post 17 listopad 2017 - 11:03:12


#18 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 11 listopad 2017 - 07:28:01

https://www.facebook...73314126293712/#19 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 15 listopad 2017 - 17:23:26

Wyrwana kartka z kalendarza.

 

Listopad 1987 Londyn: Czesław Niemen koncertuje z programem ” Terra Deflorata” w renomowanej Queen Elisabeth Hall.#20 Stach

Stach

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 364 postów

Napisano 16 listopad 2017 - 17:16:39

Wyrwana kartka z kalendarza.

16 listopada 2001 r. premiera płyty „Spodchmurykapelusza”  oraz wystawa komputerowych prac plastycznych Czesława Niemena w warszawskiej galerii Katarzyny Napiórkowskiej połączona z aukcją.  Całkowity dochód Niemen  przeznaczył na zakup sprzętu elektronicznego dla szkół na Litwie.

 


Użytkownik Stach edytował ten post 18 listopad 2017 - 19:39:08


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Czesław Niemen

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych