Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2015 - 07:31:15

cudeńka#2 ~zenek~

~zenek~
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 14:28:16

Co z kolejnym Festiwalem?#3 kozka

kozka

    Nowy

  • Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 luty 2016 - 23:10:41

uwielbiam takie festiwale. Uwielbiam ludzi z pasją:)#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2017 - 15:01:36

Jako stara Kaszubka protestuję, modelarstwo to nie jest szerzenie kaszebizny. Język kaszubski jest na krawędzi zagłady, mamy tylko 3,8 tysiąca monolingwali, czyli jednojęzycznych mówiących wyłącznie po kaszubsku, w ostatnim spisie przybyło znających język kaszubski, ale oni nim nie mówią, często nawet nie potrafią zwykłego "jo" powiedzieć. To skandal, nie zachęcajmy naszych kaszubskich smarkaczy do jakiegoś modelarstwa, ale przymusowo do nauki języka kaszubskiego. My Kaszubi mamy całą kupę mieszańców, kaszubsko-polskich i polsko-kaszubskich, którzy w ogóle nie znają języka kaszubskiego. Trzeba przymusowo zagonić młodych osłów do nauki kaszubskiego, tak by gadali tylko po kaszubsku, bez używania w ogóle języka polskiego, by język kaszubski nie zanikł. 

I diable, nie zajmujmy się jakimiś Kołczygłowami, to są ziemie poniemieckie, na ziemiach poniemieckich tylko pod Bytowem jest trochę rdzennych Kaszubów, Rdzenny teren Kaszub jest na wschód od przedwojennej granicy, TRZEBA BIĆ NA ALARM, NA TERENIE RDZENNYCH KASZUB TRZEBA MŁODYCH GÓWNIARZY PRZYMUSOWO UCZYĆ I ZMUSZAĆ DO MÓWIENIA TYLKO I WYŁĄCZNIE PO KASZUBSKU, A MIESZAŃCÓW Z DAWNEGO WOJEWÓDZTWA SŁUPSKIEGO TRZEBA PRZYMUSOWO POŚCIĄGAĆ Z POWROTEM NA TEREN PRAWDZIWYCH KASZUB I NAUCZYĆ WRESZCIE JĘZYKA. MUSIMY SIĘ SKONSOLIDOWAĆ, ANIE WYCHYLAĆ I PCHAĆ DO JAKIEGOŚ DAWNEGO WOJEWÓDZTWA SŁUPSKIEGO, SŁUPSKIE TO BYŁO HISTORYCZNIE POMORZE, A NIE KASZUBY, A NA KASZUBACH JĘZYK ZANIKA!!!

 

KTOŚ KTO NIE MÓWI WYŁĄCZNIE PO KASZUBSKU NIE JEST PRAWDZIWYM KASZUBEM.

NAJWIĘKSZY KASZUB WSZECHCZASÓW FLORIAN CEYNOWA LAŁBY WAS PO ŁBACH, WY OSŁY, FLOREK CEYNOWA TAK ROBIŁ ZA ŻYCIA I TĘPIŁ OSŁÓW MIGAJĄCYCH SIĘ OD GADANIA PO KASZUBSKU. JA TRZYMAM PRAWDZIWĄ KASZUBSKĄ TRADYCJĘ, BO WYWODZIMY SIĘ Z TEGO SAMEGO RODU, CO FLOREK CEYNOWA!!!

 

DIABLE, TRZEBA GONIĆ OSŁOWATĄ MŁODZIEŻ I DZIECI DO NAUKI I GADANIA PO KASZUBSKU !!! TRZEBA TO KAŻDEMU GÓWNIARZOWI PRZYMUSOWO WBIĆ W ŁEB!!!

 

STARSI LUDZIE WŚRÓD KASZUBÓW MUSZĄ SIĘ KONIECZNIE TYM ZAJĄĆ BY JĘZYK KASZUBSKI NIE ZAGINĄŁ!!!

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych