Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Gmina Ustka utopiła rolników i mieszkańców Grabna.

• Zamknięty Temat jest zamknięty
1335 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 18:39:52

Historia jest bardzo długa , a ponieważ miejscowi dziennikarze, boją się zająć tą sprawą,
napiszę parę słów o tej aferze , aby pobudzić ich do działania :)

Cała sprawa zaczęła się parę lat temu , jak gmina uzbrajając działki na nowych terenach,
po wschodniej stronie Grabna, zniszczyła i (lub) pozwoliła inwestorom,
na zniszczenie meliorację , czyli przerwanie drenów ceramicznych.
Firmy wykonujące instalacje wodociągowe, elektryczne, kanalizacyjne pozrywały ciągi drenów
co spowodowało wypływ wody w różnych miejscach pola, jak i zalewanie nowo budowanych domostw.

Dołączona grafika

Gmina zamiast przyznać się do błędu i naprawić drenaże lub wykonać nową instalację melioracyjną
wykonuje działania pozorne, wycinając nikomu niewinne drzewa, lub głupio tłumaczyć zaistniała sytuacje,
że zalanie tego obszaru jest spowodowane naturalną pochyłością terenu i występowaniem gliny pod glebą :blink:

PS A przez ostatnie kilkadziesiąt lat, nie było większych problemów z wodą na tym obszarze.:D

#2 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 20:16:07

A w Grabnie wycinka drzew trwa dalej, przy okazji dowiedziałem się paru innych ciekawych rzeczy,
chyba założę nowy temat ,
pod roboczym tytułem - Bagno w usteckiej gminie wiejskiej,
zdjęcia dzisiejsze

Dołączona grafika

"Chłop żywemu (drzewu) nie przepuści "
(w tle facio z piłą spalinową)

Dołączona grafika

Przepust malutki , rów nie pogłębiony,
a pani wójt Sobczuk-Jodłowska uważa , że to drzewa na brzegu tamują wodę :blink:
Ale nam w durnym kraju przyszło żyć:(

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#3 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 20:30:37

W poniedziałek,
kolejne drzewa, już mniejsze ,
pójdą pod topór :(

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A wiecie dlaczego wójt Anna Sobczuk-Jodłowska tak robi?
Ponieważ za pogłębienie rowu, zrobienie większych przepustów musiała by zapłacić,
a drzewa za darmo, wyciął mieszkaniec Grabna
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik Smerf Maruda edytował ten post 29 luty 2012 - 20:24:18

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 20:33:37

Historia jest bardzo długa , a ponieważ miejscowi dziennikarze, boją się zająć tą sprawą,
napiszę parę słów o tej aferze , aby pobudzić ich do działania :)

Cała sprawa zaczęła się parę lat temu , jak gmina uzbrajając działki na nowych terenach,
po wschodniej stronie Grabna, zniszczyła i (lub) pozwoliła inwestorom,
na zniszczenie meliorację , czyli przerwanie drenów ceramicznych.
Firmy wykonujące instalacje wodociągowe, elektryczne, kanalizacyjne pozrywały ciągi drenów
co spowodowało wypływ wody w różnych miejscach pola, jak i zalewanie nowo budowanych domostw.

Gmina zamiast przyznać się do błędu i naprawić drenaże lub wykonać nową instalację melioracyjną
wykonuje działania pozorne, wycinając nikomu niewinne drzewa, lub głupio tłumaczyć zaistniała sytuacje,
że zalanie tego obszaru jest spowodowane naturalną pochyłością terenu i występowaniem gliny pod glebą :blink:

PS A przez ostatnie kilkadziesiąt lat, nie było większych problemów z wodą na tym obszarze.:D

Smerfowa głupota aż poraża!!!

"dziennikarze boją się zająć tą sprawą" - a może lepiej znają temat i są bardziej kompetentni?
"parę słów o aferze" - afera, czyli wydarzenie, które wywołało skandal ? :blink:
"gmina uzbrajając działki" - dla ścisłości - w całości prywatna inwestycja, bez udziału gminy
"zniszczyła meliorację" - dokumentacja tego terenu wykazuje istnienie wyłącznie rowu melioracyjnego (dla słabszych - brak innych urządzeń melioracyjnych - drenów ceramicznych, które można było zniszczyć)! :blink:
"co spowodowało wypływ wody w różnych miejscach pola" - zwłaszcza po opadach deszczu i co najdziwniejsze w zaniżeniach terenu. Nieprawdopodobne...
"przez ostatnie kilkadziesiąt lat, nie było większych problemów z wodą na tym obszarze" - czyli mniejsze były?

Pisanie takich bzdur można wytłumaczyć chyba tylko niewiedzą. A może temat jest sponsorowany (marcheweczki od pani W??? ;)).
Jedyne mądre stwierdzenie, że gmina mogła by wykonać nową instalację melioracyjną - co stanowi zadanie urzędu gminy.

#5 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 20:40:47

Monika Wysokińska Ustka , 17.01.2012 r.

Wojewódzki Inspektorat

Ochrony Środowiska w Gdańsku

Stanowczo proszę o przeprowadzenie kontroli w związku z wycinką kilkudziesięciu drzew, która miala miejsce w dniach od 07.01.2012 r. do 15.01.2012 r. Nalegam na jak najszybszy przyjazd inspektorów i oględziny miejsca wycinki a w tym celu proszę o skontaktowanie się ze mną abym mogla być obecna przy wizji lokalnej wskazując inspektorom znaczące spostrzeżenia i uwagi.

Drzewa rosły w Grabnie wzdłuż rowu melioracyjnego, który jest własnością Gminy Ustka, na granicy mojej dzialki rolnej nr 209. Nie było żadnych przesłanek aby zdrowe, piękne i ponad 30 – letnie drzewa wycinać, gdyż nie stanowiły żadnego zagrożenia, zwłaszcza przeszkody w swobodnym przepływie wód w rowie melioracyjnym czego byłam świadkiem od wielu lat. Należy niezwykle starannie zbadać zasadność uzyskania zgody przez Gminę Ustka na wycięcie zdrowych drzew, gdyż z informacji uzyskanych do tej pory przeze mnie wylania się jedno wielkie łgarstwo i absurdalnie skandaliczne uzasadnienia jakoby uniemożliwiały one odprowadzanie nadmiaru wód z mojej nieruchomości rolnej do rowu melioracyjnego czy zaburzały pracę tegoż rowu melioracyjnego. Osoby odpowiedzialne za formułowanie tak niedorzecznych twierdzeń niech najpierw odpowiedzą na pytanie dlaczego drzewa te nie przeszkadzali przez dziesiątki lat w odpływie wód z mojego gospodarstwa ani w drożności rowu. O absurdalności takich tez niech świadczy np. chociażby fakt, że w 99 % rosły one nie po stronie mojej działki rolnej, z której rzekomo w odpływie wód miały przeszkadzać, a po stronie przeciwnej rowu. Gmina Ustka, zwracając się do Starostwa o zgodę oraz osoby, które nie zweryfikowaly starannie opinii urzędników gminnych występowaly na szkodę środowiska naturalnego oraz interesu spolecznego. Drzewa te bowiem stanowily znaczący wklad dla środowiska naturalnego tego terenu, którego ochrona jest gwarantowana przez Państwo Polskie w Konstytucji Rzeczypospolitej ( art. 5, art. 74 ust. 1 – 4 Konstytucji ). Były ostoją ptactwa oraz oslanialy przez silnymi wiatrami nie mówiąc wręcz o osuszaniu terenu i wyparowywaniu ton wody. Wycinka tych przepięknych drzew skutkuje niepowetowanymi stratami dla środowiska i w żaden sposób nie można będzie tego naprawić, gdyż są one nieodwracalne. Widok wycinanych drzew napawal mnie przeogromnym smutkiem. Ponioslam wielkie straty moralne bo będąc na tym terenie od wielu lat i będąc przedstawicielem tej części spoleczeństwa, która odnosi się z wielkim szacunkiem do przyrody i środowiska naturalnego obserwowalam wylącznie korzyści z występowania tych drzew. Nie ma spolecznej zgody na taki proceder. Wnoszę o wszczęcie postępowania i nalożenie najsurowszych kar. Dodatkowo informuję WIOŚ, iż na tym terenie doszlo już wcześniej do zlamania wszelkich zasad w dbalości o środowisko naturalne, które zostalo zaburzone do tego stopnia, że grunty rolne zamieniają się stopniowo w mokradla. Dzialki rolne, na których od dziesiątek lat uprawiano zboża, warzywa oraz uprawy sadownicze ( jedno z gospodarstw było ekologiczne ) porasta teraz sitowie oraz gatunki palki, gdyż w wyniku rażących zaniedbań i naruszania przepisów przez wladze Gminy Ustka dochodzi od kilku lat do zalewania gruntów rolnych, znajdujących się pomiędzy dwoma nowo powstającymi osiedlami. Poprzerywanie melioracji tego obszaru w wyniku zabudowywania gruntów rolnych oraz brak odwodnienia obu osiedli odbywa się za aprobatą Gminy Ustka - brak stosowania wlaściwych przepisów, odpowiedniego dzialania i niewykonywanie swoich obowiązków - co doprowadzilo do fatalnej w skutkach katastrofy calkowitego rozregulowania stosunków wodnych i degradacji gleb. Ma miejsce szereg wykroczeń przeciwko środowisku i jego ochronie. Ale dopatrywanie się w ponad 30 letnich drzewach jakiejkolwiek winy za zaistniałą sytuację jest istną kpiną, grandą w biały dzień i jawnym nadużyciem. Gmina Ustka swoimi skandalicznymi błędami doprowadziła do całkowitej degradacji środowiska naturalnego tego terenu i działa dalej na jego szkodę oraz szkodę rolników a kierowanie uwagi na drzewa i przekonywanie starostwa pokrętnymi argumentami, że należy je wyciąć przekracza już wszelkie granice.

Jestem oburzona zachowaniem organów państwowych, które zawiadamiane przeze mnie o rozpoczęciu wycinki drzew nie wstrzymały tego procederu do czasu wyjaśnienia sprawy tym bardziej, że wszelkie podstawy wskazywały na złamanie prawa przez Wójta Gminy Ustka. Zawiadomiony 07.01.2012 r. Komisariat Policji w Ustce, pomimo mojej informacji o braku jakiejkolwiek zasadności na wycinkę tych drzew, nie poczul się w obowiązku, chociaż moralnym, aby wycinkę wstrzymać do czasu zbadania sprawy na co stanowczo nalegalam. Niestety, również zawiadomiony pisemnie ( data wplywu pisma 09.01.2012 r. ) Wydzial Ochrony Środowiska slupskiego Starostwa nie podjąl czynności wstrzymania dalszej wycinki do czasu wyjaśnienia tematu. Mógl zrobić to nawet 10.01.2012 r. ratując w ten sposób chociaż ostatnie drzewa. Każdy dzień miał znaczenie bo z każdym dniem ubywalo więcej drzew. Ciche przyzwalanie na wycięcie tych drzew pomimo istnienia realnych podstaw, że nadużyto prawa i wladzy publicznej już samo w sobie jest skandalem. Prowadzenie postępowania po ich wycięciu nie jest już wystarczające podczas, gdy można było je uratować jednocześnie wszczynając postępowanie wyjaśniające.

Stanowczo nalegam na natychmiastowy przyjazd inspektorów WIOŚ i naoczne zbadanie tej sprawy a nie poleganie na pisemnych oświadczeniach urzędu Gminy w Ustce.

Monika Wysokińska

Użytkownik Smerf Maruda edytował ten post 26 luty 2012 - 21:01:07

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 20:43:45

Maruda, dublując wpisy idziesz na ilość? Spróbuj w stronę jakości wypowiedzi ;)

#7 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 21:00:15

"gmina uzbrajając działki" - dla ścisłości - w całości prywatna inwestycja, bez udziału gminy

Powinny być odpowiednie wpisy, nakazujące inwestorom zachowanie istniejącej instalacji melioracyjnej ,
karygodny błąd gminy. :angry:

"zniszczyła meliorację" - dokumentacja tego terenu wykazuje istnienie wyłącznie rowu melioracyjnego (dla słabszych - brak innych urządzeń melioracyjnych - drenów ceramicznych, które można było zniszczyć)! :blink:

To skąd tyle drenów melioracyjnych w wykopach i przy rowie ?
Krasnoludki podrzuciły?
Tradycyjnie w PRL-u dokumentacji nie zrobiono lub zaginęła.
Gmina zarzuciła p.Wysokińska brak rowu melioracyjnej na jej działce, który oni mają na mapach, pani Monika pytała się okolicznych rolników czy kiedykolwiek jakiś rów w tym miejscu istniał , nikt tego nie potwierdził ,
mapy, plany swoje , a życie swoje,

Pisanie takich bzdur można wytłumaczyć chyba tylko niewiedzą. A może temat jest sponsorowany (marcheweczki od pani W??? ;))

Byłem na jej poletku , wszystko zgniło , także nawet pietruszki nie dostałem :(

.
Jedyne mądre stwierdzenie, że gmina mogła by wykonać nową instalację melioracyjną - co stanowi zadanie urzędu gminy.

Czyli przyznajesz gościu , że istniejące drenaże zostały zepsute przez inwestorów i gmina powinna je naprawić lub zrobić nowe ?
Ale wtopiłeś tym ostatnim zdaniem :D

#8 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 21:21:52

Szanowny Smerfie. Jestem pod wrażeniem wnikliwości :wacko: Doprawdy porażające...
Cytując wcześniejszą wypowiedź przyznałem rację, że gmina powinna zrobić nową instalację(co do zasady: jak tworzysz coś czego prawdopodobnie nie było, to coś jest nowe). Póki co: wiem co i o czym piszę (w przeciwieństwie) - i dla wyjaśnienia - nie przyznaję, że coś zostało zepsute (przez bliżej nieokreślonych) inwestorów.
Wtopiłem powiadasz ostatnim zdaniem. Zastanawiające, bo wtapiasz ostatnimi wypowiedziami.

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 26 luty 2012 - 23:02:51

Monika Wysokińska Ustka , 17.01.2012 r.
(...)Drzewa rosły w Grabnie wzdłuż rowu melioracyjnego, który jest własnością Gminy Ustka, na granicy mojej dzialki rolnej nr 209. Nie było żadnych przesłanek aby zdrowe, piękne i ponad 30 – letnie drzewa wycinać, gdyż nie stanowiły żadnego zagrożenia, zwłaszcza przeszkody w swobodnym przepływie wód w rowie melioracyjnym czego byłam świadkiem od wielu lat(...)

Dziwne, bo na zdjęciach widać wyraźnie, że drzewa rosną W ROWIE MELIORACYJNYM, co stanowi raczej dziwną lokalizację i jest dowodem na to, że doszło do zaniedbania rowu. Drzewa nie stanowiły przeszkody w przepływie wód - śmieszne - zwłaszcza ich opadające liście i obłamane gałęzie tworzące miejscowe zatory. Ktoś się wreszcie zainteresował tematem i robi tam dobrą robotę. I dobrze - lepiej późno, niż wcale.
No, ale w to, że Pani była świadkiem od wielu lat... nie wątpię.

#10 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 00:35:18

Użytkownik Smerf Maruda edytował ten post 29 luty 2012 - 21:21:04

#11 ~jurek~

~jurek~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 01:06:28

I bardzo dobrze że wycieli tą dzicz, uważam ze rowy melioracyjne to nie las . Szkoda tylko że tak póżno. A pani niech zrobi porządek na swojej posesji i wokół siebie a od nie swoich terenów precz.

#12 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 07:00:40

. Drzewa nie stanowiły przeszkody w przepływie wód - śmieszne - zwłaszcza ich opadające liście i obłamane gałęzie tworzące miejscowe zatory. Ktoś się wreszcie zainteresował tematem i robi tam dobrą robotę. I dobrze - lepiej późno, niż wcale.
No, ale w to, że Pani była świadkiem od wielu lat... nie wątpię.

Tak, zwłaszcza liście i upadające gałązki - to jest dobry argument aby wyciąć wszystkie drzewa w miastach,
tyle brudu po sobie zostawiają i liście trzeba raz w roku sprzątać :lol:

#13 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 08:34:14

Mój odnośnik

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 18:13:11

Tak, zwłaszcza liście i upadające gałązki - to jest dobry argument aby wyciąć wszystkie drzewa w miastach,
tyle brudu po sobie zostawiają i liście trzeba raz w roku sprzątać :lol:

Aaaa znaczy, że teraz to tylko gałązki, a przed chwilą tak huczał, że trzydziestoletnie przepiękne i rozłożyste drzewa. I tak ze skrajności w skrajność.
Maruda! W tej sytuacji (najwytaźniej nie załapałeś) nie ma mowy o drzewach w parkach, zielonych terenach rekreacyjnych, itp. Przypomnę - idzie o dziadostwo porastające zaniedbany rów melioracyjny, który ma swoją funkcję. Jak brak Ci argumentów to lepiej nie pisz głupot o wycince drzew w miastach, przynajmniej wyjdziesz z twarzą...

#15 ~Smerf Maruda~

~Smerf Maruda~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 18:38:50

Aaaa znaczy, że teraz to tylko gałązki, a przed chwilą tak huczał, że trzydziestoletnie przepiękne i rozłożyste drzewa. I tak ze skrajności w skrajność.
Maruda! W tej sytuacji (najwytaźniej nie załapałeś) nie ma mowy o drzewach w parkach, zielonych terenach rekreacyjnych, itp. Przypomnę - idzie o dziadostwo porastające zaniedbany rów melioracyjny, który ma swoją funkcję. Jak brak Ci argumentów to lepiej nie pisz głupot o wycince drzew w miastach, przynajmniej wyjdziesz z twarzą...

To zwolennicy wycinki 30-40-50 letnich drzew piszą , ze gałązki i liście z trzydziestoletnich drzew tamują rów,
ten ciek wpada do znanej nam wszystkim "smródki" k. Biedronki i tą rzeczkę, po prosty ,co roku się pogłębia jesienią !!!
i żaden bałwan nie wpadł (jeszcze :unsure:) na pomysł, aby wycinać rosnące tam "dziadowskie" drzewa.
Dzisiejsze zdjęcia

koło Biedronki
Dołączona grafika

koło Przewłoki

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zdjęcia mówią same za siebie.
Jak widzisz ,wystarczy pogłębianie rowu, bez konieczniści bezsensownej wycinki drzew !!!

Użytkownik Smerf Maruda edytował ten post 27 luty 2012 - 18:43:03

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 19:05:45

http://www.nik.gov.p...ji-wodnych.html
Pzdr.

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 19:57:43

Jak widzisz ,wystarczy pogłębianie rowu, bez konieczniści bezsensownej wycinki drzew !!!
[/quote]
Z tym, że nie napewno... Pozazdrościć.
http://www2.powiat-leszczynski.pl/Powiat/media/Prace-nad-zwiekszeniem-droznosci-rowow-melioracyjn.aspx

#18 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 20:07:15

Najlepiej wyciąć, zabetonować wszystko wokoło i wpadać w zachwyt.
Ja nie chcę mieszkać na betonowej pustyni. Wysokie drzewa rosnące przy rowie pobierają mnóstwo wody z gleby, która to woda następnie wyparowywuje przez liście do atmosfery. Wycinanie drzew powoduje stepowienie gleby, a to powoduje z kolei powodzie i zalewanie.
Wystarczy z rowu wyciać krzaki i samosiejki . I rów jest drożny. Drzewa rosną tak długo, a tak łatwo jest je wyciąć. Strasznie szkoda.

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 20:13:24

Wycinanie drzew powoduje stepowienie gleby, a to powoduje z kolei powodzie i zalewanie.

Ciekawy związek przyczynowo - skutkowy. Rozumiem, że potwierdzone naukowo?

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 21:35:02

Jest związek przyczynowo skutkowy-przyczynowy.
Artykuł wyjaśnia
http://greenworld.se...ba/gleba.htm#a4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych