Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »
Drodzy internauci.
W związku z ciszą wyborczą wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów i zamieszczania wpisów na forum.
Zapraszamy w niedzielę wieczorem, po zakończeniu głosowania.

Dzień Dawcy Szpiku dla Wojtka - 6 kwietnia - bądź nadzieją, bądź szansą

DKMS 6 kwietnia próbka krwi baza potencjalnych dawców

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 ~Joanna~

~Joanna~
  • Goście

Napisano 04 marzec 2013 - 21:41:13

Bądź nadzieją, bądź szansą – 6 kwietnia - Dzień Dawcy dla Wojtka w Miastku.

Ustalono już termin akcji poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Wojtka Maciesza oraz innych chorych na białaczkę, potrzebujących przeszczepu szpiku, który jest jedyną szansą na uratowanie życia i zdrowia 36-letniego miastczanina.
Wydarzenie zaplanowano na sobotę 6 kwietnia, w godz. 10.00 – 17.00 w Centrum Informacji Turystycznej, przy ul. Dworcowej 29 w Miastku. W tym właśnie dniu Fundacja DKMS z Warszawy, zajmująca się poszukiwaniem potencjalnych dawców szpiku kostnego, pobierze próbki krwi od chętnych mieszkańców Miastka i nie tylko. Pięć mililitrów krwi w celu dalszych badań może oddać każdy w wieku od 18-55 lat. Wystarczy dowód osobisty i chęć niesienia pomocy. Dawcy krwi zostaną zarejestrowani w specjalnej bazie dawców komórek macierzystych. „Nawet jeżeli spośród osób, które oddadzą te pięć mililitrów krwi, nie znajdzie się dawcy szpiku dla mojego męża, to być może uratujemy życie komuś innemu” – mówi żona pana Wojtka.
Obecnie w Polsce dawstwo szpiku jest wciąż mało popularne. Wynika to najczęściej z niewiedzy i płynących z niej obaw. Ludzie wciąż boją się, że pomagając innym, narażają siebie. Tymczasem pobieranie szpiku jest czynnością zupełnie bezbolesną i bezpieczną dla dawcy.
Co druga osoba chora na białaczkę nie ma możliwości przeszczepu szpiku od osób spokrewnionych, dlatego tak ważne jest to, by potencjalnych dawców było jak najwięcej. Wojtek jest w podobnej sytuacji. Niestety nikt z rodziny nie może być dla niego dawcą szpiku. Wszyscy jednak walczą, jak tylko potrafią, organizując m.in. kwietniową akcję. „Liczy się każdy dzień. Można sobie wyobrazić, jak matka, żona oraz cała rodzina chce, żeby Wojtek żył – dla siebie, dla nas, dla swoich dzieci. Dlatego też, bardzo wszystkich proszę, a wręcz błagam, o zgłoszenie się do nas 6 kwietnia w CIT w Miastku.” - apeluje Jadwiga Maciesza, mama Wojtka.
Już dzisiaj zachęcamy mieszkańców gminy i okolic do udziału w tejże akcji. Potrzeba tak niewiele, żeby móc dać tak wiele. Sobotni dzień po długich wielkanocnych ucztach, poświęćcie na spacer, małą wycieczkę do Miastka i zwiększcie szansę na życie Wojtka i innych chorych na białaczkę szpikową.Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: DKMS, 6 kwietnia, próbka krwi, baza potencjalnych dawców

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych