Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Domki Holenderskie jakie pozwolenia należy mieć ?


103 odpowiedzi w tym temacie

#101 Wnikliwy....

Wnikliwy....

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 3167 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 21:10:37

:ph34r:


Użytkownik Wnikliwy.... edytował ten post 30 styczeń 2017 - 21:15:42


#102 Wnikliwy....

Wnikliwy....

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 3167 postów

Napisano 30 styczeń 2017 - 21:14:37

Ciekawy temat. W brew pozorom to domki Holenderskie, to odpowiedź na kryzys budowlany dla wielu ludzi. Wielu ludzi zarówno młodych jak i w podeszłym wieku nigdy nie będzie stać na własny kąt. Wielu przez całe życie będzie tułać się po stancjach lub wynajmować pokoje czy mieszkania przez co czuć się będą wciąż bezdomni. Płacąc nie zawsze słono to jednak i tak zbyt wiele względem lokali własnościowych. Domki Holenderskie choć nie pozorne to jednak można je urządzić nowocześnie i wygodnie i są tanie w eksploatacji oraz na długie lata przy właściwym użytkowaniu. Cena ich nawet nowych ( produkowanych w Polsce ) w stanie surowym bez wyposażenia) nie powinna przekroczyć 25 tys. zł.

Dziwne że nikt nie wziął pod uwagę zagospodarowywania i uzbrajania terenów miejskich i gminnych ( czasem rolnych tj. nie użytków) i leśnych ( nie zalesionych z ziemiami najgorszych klas) właśnie pod domki holenderskie. Była by to dogodna alternatywa dla ludzi których nie stać na wynajem lokali mieszkalnych ( często ceny z kosmosu) jak i tych którzy ne są w stanie kupić mieszkania czy zaciągnąć kilkunasto lub kilkudziesięcio letniego kredytu. Zarobki wielu osób są marne ( z najniższej krajowej lub zasiłków dla bezrobotnych) ciężko wyżyć a jeszcze utrzymać rodzinę i spłacać kredyt to nie małe wyzwanie. Dlatego wielu żyje skromnie bo gdzieś żyć musi a stancje i wynajmy pokoi kosztują... jak i inne  wydatki np. leczenie czy wychowanie dzieci. Z powodu braku zakwaterowania wielu nie zakłada rodziny a to przykre i dotkliwe zarówno dla młodych ludzi jak i dla społeczeństwa.

Studenci, osoby żyjące samotnie czy tzw. single chcą mieć swoje mieszkanie jak i młodzi ludzie żyjący w związkach ( nie koniecznie formalnych). Każdy też chciałby za te tzw. cztery kąty płacić jak najmniej z czym wielu się zgodzi. Bo dlaczego płacić drogo i żyć skromnie jak można mieć wydatki rozsądne i jeszcze coś odłożyć lub nabywać inne równie potrzebne rzeczy np. agd czy sprzęt sportowy i inne ( nie koniecznie samochód). Szczególnie że zarobki są często niskie a średnia krajowa to jakiś wymysł marketingowy i nie realny dla wielu Polaków i to jeszcze wiele dziesiątek lat.

Koszt najmu takiego domku nie musiał by być większy jak 250 do 300 zł. na co stać nawet bezrobotnych. Zakup też nie zwala z nóg względem obecnych stawek np. kawalerek w tym z rynku wtórnego bo o nowych nie wspomnę szczególnie w dużych miastach.

Dziwię się, że gminy miejskie i wiejskie, władze miast i nasz Polski rząd nie podszedł poważnie do problemu zarówno bezdomności jak i mieszkalnych. Tyle mówi się o potrzebach budowy nowych mieszkań na które notabene nie ma funduszy a te które powstają są przesadnie drogie i to zwykle z powodu zwykłej pazerności deweloperów czy pośredników w handlu mieszkaniami o kredytodawcach nie wspomnę na budowę czy kupno mieszkań.

Zagospodarowanie terenów osiedlami domków holenderskich nie powinno ani odstraszać ani szpecić bo są często ładne a przy właściwym rozplanowaniu i schludnym otoczeniu będą nie tylko chlubą miast czy gmin wiejskich ale i wizytówką. Zasiedlanie obrzeży miast osiedlami domków holenderskich czy terenów nie użytków w miastach ( takich nie brakuje w każdym mieście a szczególnie w Gdańsku) było by rozsądne urbanizacyjnie ale i korzystne dla infrastruktury miejskiej czy wiejskiej które na co dzień szpecą pustotą czy zaniedbanymi terenami... co nie wygląda ładnie w kwestii wyglądu miast o ruinach szpecących miasta nie wspomnę.

W mojej ocenie czas aby poważnie potraktowano problem bezdomności ( dotyczy ona także młodych ludzi którzy jak i w podeszłym wieku) jak i braku lokali mieszkalnych w tym spółdzielczych, socjalnych czy prywatnych w czym pomysł z osiedlami domków holenderskich jest najlepszą alternatywą na bolączki mieszkaniowe. Doraźnie wygląda ale skutecznie i na wiele lat zanim rynek mieszkaniowy w końcu znormalnienie.

Rozwiązania są często proste a życie je podsuwa. Czy w tym wypadku władze w Polsce i w miastach oraz gminach wiejskich wyjdą na przeciw problemom ludzi i im pomogą ludziom ?

Warto to forsować ? Szczególnie iż takie działania są szybsze niż wieloletnie drogie inwestycje na budowy mieszkań których wielu i tak nie kupi lub nie wynajmie ze względów finansowych a rynek mieszkaniowy i tak jeszcze długo będzie nie nasycony.

Jeżeli warto walczyć o ten pomysł ( osiedla domków holenderskich)  to może w Gdańsku zadział ktoś kto pchnie to dalej ? Ja nie jestem władny. Temat warty dyskusji choć jak widać nie tylko na forum GP zaniedbany ale i w realu. A szkoda. Zapraszam do dyskusji.

Na koniec dodam, że w U.S.A. i może nie tylko tam życie w budach kempingowych to pomysł na przetrwanie i alternatywa na bezdomność dla każdego. Nie oznacz to że skupiska takich domków musi przypominać slamsy czy szerzenie patologii społecznych bo można to organizacyjnie uporządkować jak i kwaterować rozsądnych ludzi w takich miejscach. Tym samym osiedla nie muszą straszyć ani szpecić ale mogą być ładne, przyjazne oraz jedyną rozsądną alternatywą na bezdomność lub własny tani kąt o czym wielu na pewno marzy... i młodzi jak i w podeszłym wieku. Ale czy to wyjdzie ?


Użytkownik Wnikliwy.... edytował ten post 30 styczeń 2017 - 21:34:17


#103 Smart Mod

Smart Mod

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 15 styczeń 2020 - 16:25:52

Ze względu na wiele niejasności związanych z postawieniem domków holenderskich na działkach postanowiliśmy napisać artykuł o możliwościach stawiania, procedurach i co najważniejsze o wyrokach sądów dotyczących domków holenderskich. Domek holenderski podlega pod prawo budowlane i trzeba go zgłosić do urzędu lub uzyskać pozwolenie na budowę. Więcej na: https://smart-mod.pl...i-holenderskie/#104 ~Maciej~

~Maciej~
 • Goście

Napisano 31 maj 2020 - 20:51:37

To oznacza że większość rolników którzy mają nie rejestrowałem przyczepy również musi posiadać pozwolenie lub zgłoszenia. A jak to się ma do przyczepka rowerowych? Też ich się nie rejestrujeDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych