Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Czy kaszubi to Polacy?

41 odpowiedzi w tym temacie

#21 ~Narodowiec~

~Narodowiec~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 22:09:41

kaszubi to raczej nie rdzenni polacy przecież. mają wiecej z niemca (prusaka) niz polaka.

Może i są z lekka zgermanizowani tak jak Ślązacy, ale są Polakami i nie należy zachęcać ich do odsuwania się od Ojczyzny, bo może to mieć złe skutki!

#22 ~Ganges~

~Ganges~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 22:10:01

Kaszubi+Kurpie+Wielkopolanie+Gorale+Mazurzy+Mazowszanie+Warmia+Kujawy+Bolkowie+Lemki+Slazacy itd.itp = POLSKA ! Dlatego nie rozumiem pytania : "Czy Kaszubi to Polacy ?"

Zależy od którego okresu liczyć, bo wymieniłeś plemiona siłą zjednoczone przez Polan (czyli dzisiejszych wielkopolan). I brakuje mi tu Wiślan, czyli Małopolski - secesję ogłosili ;)?

#23 ~Ganges~

~Ganges~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 22:11:09

Może i są z lekka zgermanizowani tak jak Ślązacy, ale są Polakami i nie należy zachęcać ich do odsuwania się od Ojczyzny, bo może to mieć złe skutki!

Dla nich czy dla nas ;) ?

#24 ~Narodowiec~

~Narodowiec~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 22:14:35

Dla nich czy dla nas ;) ?

Dla obydwu.

#25 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 maj 2011 - 22:26:54

Andrzeju "wyspo" z TBSu ,nie piernicz bzdur ! Kaszubi to Polacy,jezeli jest inaczej to ty jestes bardziej karaluchem niz prusakiem ;) :D .

#26 ~Narodowiec~

~Narodowiec~
  • Goście

Napisano 10 maj 2011 - 14:53:19

Zresztą nie dzielę ludzi na Kaszubów,Zydów i inne nacje.Mam inną miarę,miarę człowieczeństwa.

Dzieli nas/ludzi/kolor skóry,mnie to nie przeszkadza,nie przeszkadza mi to ze ktoś modli się do Buddy,inny do

Jahwe.

Przeszkadza mi to targowisko-moja kultura jest lepsza,mam lepszą politykę,mój bóg jest prawdziwy....

A ja odpowiem tak:

Mnie nie przeszkadza to, że istnieją takie czy inne narody i rasy. Przeszkadza mnie to, że się one mieszają, przez co tracą swoją odrębność i całe kulturowe bogactwo, jakie przez stulecia wytworzyły!

I dzięlę ludzi na Żydów, Mongołów, Węgrów, Hiszpanów itd. bo każdy jest przyporządkowany do jakiejś nacji, rasy i kultury! Co nie zmienia faktu, że jednostki mogą być złe lub dobre! Nie można postrzegać ludzi jako jednej globalnej społeczności, to śmierdzi na odległość Nowym porządkiem świata i new age!

#27 ~Cassubian~

~Cassubian~
  • Goście

Napisano 06 październik 2012 - 10:04:51

KASZUBI TO POLACY POMIESZANI Z NIEMCAMI.
KASZUB = POLAK + NIEMIEC
SAM JESTEM KASZUBEM

#28 ~młot_na_młotów~

~młot_na_młotów~
  • Goście

Napisano 06 październik 2012 - 13:19:15

KASZUB = POLAK + NIEMIEC
SAM JESTEM KASZUBEM

Sam jesteś kretynem a nie kaszubem.Kaszubi to zachodniosłowiański ród wywodzący sie z linii prostej od POMORZAN czyli grupy słowian które zamieszkiwało w dawnych czasach te rejony.Germanizacja w różnej postaci dotknęła też ślązaków czy serbołużyczan , nie jest to żadny argumentem ku temu , iż kaszubi to mieszanka polak+niemiec.Większośc wypowiadajacych się to tępaki nie mający pojęcia o czym piszą.Nawet sami Kaszubi powielają bzdury o czym świadczyć może wpis u góry.

Teraz ostatnie.....jako że POLSKA niemal od zawsze była wielonarodowościowa i wielokulturowa bardzo ciężko by było znaleźć dziś 100% polaka, szczególnie że przed wojną co ósmy obywatel polski był żydem ! a W niektórych miastach nawet co 5-ty.
Już prędzej można zadać pytanie czy kaszubi to słowianie ??

#29 ~Narzeczona Tomasza~

~Narzeczona Tomasza~
  • Goście

Napisano 06 październik 2012 - 19:42:57

Kaszub to kaszub i absolutnie
nie jest żadnym niemcem! Totalną bzdure ktoś napisał! Jasne taaa jeszcze napisz kaszub to rusek. Błagam was zakończcie ten temat ja nie mam dobrych relacji z kaszubami po prostu nie da się!

#30 ~Arek~

~Arek~
  • Goście

Napisano 01 marzec 2013 - 01:00:55

a kto powiedział,że nie można być Kaszubą i Polakiem?dlaczego tworzycie sztuczne ograniczenia,zresztą ostatni spis powszechny daje na to pytanie odpowiedź.

A.

#31 ~Krystyna~

~Krystyna~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 06:08:22

Tak Kaszubi to polacy

#32 ~Krystyna~

~Krystyna~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 06:09:27

Tak Kaszubi to polacy

#33 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 06:13:23

Tak Kaszubi to polacy

Zgadzam się. Kaszubi to Polacy!

#34 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 06:41:52

Polacy jako naród powstali z połączenia różnych plemion słowiańskich, których część ktoś tu już wymienił. To normalny proces narodotwórczy dotyczący każdego narodu. Powrót aktualnie do czasów plemiennych nie ma żadnego sensu i naukowego uzasadnienia, bo gdyby to zrobić, to nie ostałby się żaden naród nie tylko europejski. Dlatego każdy Kaszub tak jak Ślązak, Kurp, Mazowszanin itp. itd. ma prawo czuć się stuprocentowym Polakiem. Różnica polega na tym, że zarówno Kaszubi, Ślązacy jak i np. Mazurzy pod wpływem agresywnej ekspansji niemieckiej na wschód byli przez kilka stuleci celowo germanizowani. I o ile jeszcze do drugiej połowy XIX wieku skutecznie zwłaszcza w społecznościach wiejskich się tej germanizacji opierali. O tyle już w XX wieku ze względu na znaczne zubożenie ekonomiczne Polski z powodu pozostałości polityki zaborczej wojen okupacji sowieckiej itp. między innymi część Kaszubów odwróciła się od swojej polskości np. przyjmując z powodów ekonomicznych podwójne niemieckie obywatelstwo. Trudno się temu dziwić, bo w każdej społeczności znajdą się czarne owce, dla których mamona czyli pieniądze są ważniejsze niż patriotyzm i inne tzw. wartości wyższe i niestety dzisiaj w czasach powszechnego konsumpcjonizmu i pogoni za kasą jest to coraz bardziej widoczne również wśród Kaszubów. Brak polskich flag na zlocie kaszubskim to po prostu przykre, Antoni Abraham zwany królem Kaszubów jeden z najbardziej znanych polskich patriotów wśród Kaszubów się niestety w grobie przewraca, kiedy się słyszy różne głupoty o pseudo narodzie kaszubskim itp. Niestety sami Kaszubi najczęściej nie znają swojej historii i powielają takie głupoty, że Kaszub to nie Polak itp.

#35 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 06:54:47

Polacy jako naród powstali z połączenia różnych plemion słowiańskich, których część ktoś tu już wymienił. To normalny proces narodotwórczy dotyczący każdego narodu. Powrót aktualnie do czasów plemiennych nie ma żadnego sensu i naukowego uzasadnienia, bo gdyby to zrobić, to nie ostałby się żaden naród nie tylko europejski. Dlatego każdy Kaszub tak jak Ślązak, Kurp, Mazowszanin itp. itd. ma prawo czuć się stuprocentowym Polakiem. Różnica polega na tym, że zarówno Kaszubi, Ślązacy jak i np. Mazurzy pod wpływem agresywnej ekspansji niemieckiej na wschód byli przez kilka stuleci celowo germanizowani. I o ile jeszcze do drugiej połowy XIX wieku skutecznie zwłaszcza w społecznościach wiejskich się tej germanizacji opierali. O tyle już w XX wieku ze względu na znaczne zubożenie ekonomiczne Polski z powodu pozostałości polityki zaborczej wojen okupacji sowieckiej itp. między innymi część Kaszubów odwróciła się od swojej polskości np. przyjmując z powodów ekonomicznych podwójne niemieckie obywatelstwo. Trudno się temu dziwić, bo w każdej społeczności znajdą się czarne owce, dla których mamona czyli pieniądze są ważniejsze niż patriotyzm i inne tzw. wartości wyższe i niestety dzisiaj w czasach powszechnego konsumpcjonizmu i pogoni za kasą jest to coraz bardziej widoczne również wśród Kaszubów. Brak polskich flag na zlocie kaszubskim to po prostu przykre, Antoni Abraham zwany królem Kaszubów jeden z najbardziej znanych polskich patriotów wśród Kaszubów się niestety w grobie przewraca, kiedy się słyszy różne głupoty o pseudo narodzie kaszubskim itp. Niestety sami Kaszubi najczęściej nie znają swojej historii i powielają takie głupoty, że Kaszub to nie Polak itp.

Umarł Król niech żyje Król

Nowe władze kaszubskie niestety wprowadzają w życie taką retorykę że Kaszubi to nie Polacy ani nie Niemcy.

#36 ~mój dziadek był Kaszubą~

~mój dziadek był Kaszubą~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 15:22:40

Co za idiota odgrzewa stare kotlety.!!

#37 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 luty 2019 - 20:11:02

Umarł Król niech żyje Król

Nowe władze kaszubskie niestety wprowadzają w życie taką retorykę że Kaszubi to nie Polacy ani nie Niemcy.

A to akurat wynika z doraźnego i krótkowzrocznego politykierstwa i partyjniactwa w najgorszym wydaniu. Wiadomo, że aktualne rządy Prawa i Sprawiedliwości duży nacisk kładą między innymi na polski patriotyzm. Miłośnicy D.Tuska, których nie brak we władzach kaszubskich, patrzący bezrefleksyjnie na jego rządy wyłącznie przez pryzmat kaszubskiego pobratymstwa a jego nie realnych działań dla Polski, stoją w wyraźnej opozycji do wszystkiego co propagują obecne rządy PiS. Tym samym stoją ze szkodą dla wszystkich, w opozycji nawet do polskiego patriotyzmu, propagując tzw. tożsamość europejską i chcąc być bardziej europejscy od samych... no właśnie nie wiadomo kogo. Bo nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak naród europejski, a tożsamość europejska jest wypadkową i zlepkiem nielicznych wspólnych elementów kultur narodowych oraz wspólnej historii i na tym się opiera. Dlatego dążenie do w głupi sposób pojętej mitycznej europejskości oderwanej od cech narodowych jest utopią, bo tak pojęta europejskość nigdy nie istniała, nie istnieje i być może nigdy nie zaistnieje. W krajach europy zachodniej świadome rugowanie patriotyzmu i tradycyjnych wartości, na których zawsze opierały się kultury narodowe, doprowadziło do powstania kulturowej i mentalnej pustki, której nie jest wstanie wypełnić ta nieistniejąca europejskość. Za to wypełniają tą pustkę obcy kulturowo imigranci głównie z krajów azjatyckich i afrykańskich. Wyplenienie wartości narodowych w imię wyimaginowanej poprawności politycznej spowodowało, że takie narody jak np. Niemcy, Francuzi, Szwedzi, Norwedzy itp. nie potrafią się już bronić, przed zalewem obcej kultury. Ale "władze kaszubskie" w imię doraźnej polityki kontra PiS, zupełnie tej utopii i ślepej ulicy nie dostrzegają, lub ją ignorują.

#38 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2019 - 23:53:14

KASZUB = POLAK + NIEMIEC
SAM JESTEM KASZUBEM

:rolleyes:

#39 ~Św. Henryk z Gdańska~

~Św. Henryk z Gdańska~
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2019 - 12:54:42

WĄTROBA NIE MIĘSO
SZWAGIER NIE RODZINA
.......

#40 ~Bułgar udający Włocha~

~Bułgar udający Włocha~
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2019 - 13:38:17

A czy Mazurzy to Polacy ? a Warmianie, Ślązacy, Kurpie, Górale, Krakowiacy, Poznaniacy, Mazowszanie, Łużyczanie, Bolkowie, Łemkowie itd. itd. to też nie są Polacy ?
Reasumując, autor tego jest idiotą.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych