Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

25.05 Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 serce-czytelnik

serce-czytelnik

  Swojak

 • Moderatorzy społeczni
 • PipPipPipPip
 • 14292 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 21:20:16

Szanowni Państwo,

 

Dziękujemy za to, że byli Państwo z nami w mijającym roku. Dzięki Państwa wsparciu i zaangażowaniu liczba zamkniętych spraw w roku 2017 wynosi dziś 651, a od początku swojego istnienia Fundacja ITAKA pomogła w ponad 14 800 przypadkach zaginięć.

 

Życzymy Państwu spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku.

 

Zespół Fundacji ITAKA

 

Ps. Kartka świąteczna od Fundacji ITAKA

http://poczta.zagini...kartka_2017.pdf#22 serce-czytelnik

serce-czytelnik

  Swojak

 • Moderatorzy społeczni
 • PipPipPipPip
 • 14292 postów

Napisano 22 maj 2018 - 14:09:49

25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

 

22 maj 2018

Każdego roku, 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Jest to dzie szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Tylko w 2017 r. Policja przyjęła 1396 zgłoszeń zaginięć dzieci poniżej 13 roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które nie odnajdują się nigdy.

Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Małe dzieci giną nagle, co powoduje szok i często na początku bezradność rodziców, a u dziecka dezorientację i przerażenie. Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Najczęstszym powodem zaginięć małych dzieci jest niewłaściwa opieka dorosłych, rzadziej przyczyną zaginięcia jest przestępstwo np. porwanie. Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Ważne, aby nauczyć je prawidłowych zachowań tak, aby mogło unikać zagrożeń związanych z tą trudną sytuacją. W wielu przypadkach ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić dziecko przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci.

 

W tym celu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– uświadomić sobie, że to my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych

dzieci i to my powinniśmy ich pilnować,

– nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej,

– nie pozostawiać dziecka do lat 7 samego na podwórku,

– nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej,

– nauczyć dziecko najwcześniej, jak to możliwe, nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu

opiekuna,

– nauczyć dziecko jak reagować w sytuacji zagubienia.

 

Profilaktyka zaginięć – edukacja najmłodszych:

 

W tym roku, z pomocą Fundacji ITAKA w edukacji najmłodszych, przyszło wydawnictwo Dwukropek z książką pt. „Gdy Pola się zgubi”, którą Fundacja ITAKA objęła honorowym patronatem. Jest to fantastyczna publikacja w postaci książeczki dla najmłodszych, autorstwa Gabrieli Rzepeckiej-Weiss, która opowiada o losach małej, żywiołowej Poli. Dziewczynka jest prawdziwym utrapieniem dla swoich opiekunów i wciąż znika im z pola widzenia. Autorka zamieściła w niej sześć podstawowych zasad w formie rymowanki, którą najmłodsze dzieci łatwo zapamiętają. Historia Poli oswaja dzieci z tą tak trudną sytuacją, jaką jest zgubienie się, a jednocześnie przemyca wzorce zachowań, które dziecko może wykorzystać. Jest to doskonała pozycja do wykorzystania zarówno do edukowania własnych dzieci jak i przyczynek do rozmów w grupach przedszkolnych na temat tego, jak dzieci powinny zachowywać się w sytuacji zagubienia, bo przecież Pola doskonale zna wszystkie sześć ZASAD DLA ZAGUBIALSKICH:

 

1. Nie szukam. Czekam.

2. Nie mogę wchodzić autom w drogę!

3. Do pomocy gotowe służby mundurowe!

4. Ktoś nieznany? Nie ufamy!

5. W bucie zapisany kontakt do mamy!

6. Mam być widziana, a nie schowana!

 

KIEDY DZIECKO ZAGINIE…

 

Pamiętajmy, że w przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda minuta, a Policja rozpoczyna aktywne działania poszukiwawcze natychmiast po przyjęciu zgłoszenia. Poniżej kilka podstawowych zasad dla dorosłych, którymi należy kierować się adekwatnie do wieku dziecka.

 

– Powiadom Policję! Nie denerwuj się, że możesz być zlekceważona/zlekceważony. Policja ma obowiązek potraktowania takiego zaginięcia bardzo poważnie, gdyż zaginięcie dziecka kwalifikuje się do pierwszej – najważniejszej kategorii zaginięć.

– Skontaktuj się z Fundacją ITAKA pod numerem 116 000.

– Zadzwoń do członków rodziny oraz rodziców kolegów i koleżanek Twojego dziecka.

– Przeszukaj okolicę domu: strychy, piwnice, dachy, okolice ostatniego miejsca gdzie dziecko było widziane, parki, lasy, miejsca, w których lubiło bywać, w których czuło się bezpiecznie.

– Sprawdź czy dziecko nie trafiło do szpitala.

– Aktywnie uczestnicz w poszukiwaniach. Zadania można rozdzielić między rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc.

 

CHILD ALERT!

 

Od 2013 roku w Polsce działa system Child Alert – system alarmowy uruchamiany w przypadku zaginięcia małego dziecka, który opiera się na skoordynowanym działaniu Policji i mediów, w celu jak najszerszego rozpowszechnienia wizerunku zaginionego dziecka. Jednak nie każde zaginięcie dziecka jest przesłanką do uruchomienia systemu. Uruchamia się go wówczas, gdy jest realne podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce dwukrotnie.

 

http://www.itaka.org...-zaginionego-3/


Użytkownik serce-czytelnik edytował ten post 22 maj 2018 - 14:11:14


#23 szymon0508

szymon0508

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 22 maj 2018 - 14:51:04

Mam w zasadzie to samo zdanie co poprzednik. Nic dodać, nic ująć...#24 serce-czytelnik

serce-czytelnik

  Swojak

 • Moderatorzy społeczni
 • PipPipPipPip
 • 14292 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 17:52:47

Zaginięcia dzieci i nastolatków. Potrzebne są procedury nadzwyczajnego postępowania na wypadek złych zdarzeń, które mogą dotknąć nieletnich

 

https://dziennikbalt...nac/ar/13774508


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych